Zmowy cenowe w celowniku Starego kontynentu. Miliardowe kary

Zmowy cenowe w celowniku Starego kontynentu. Miliardowe kary
Category: gospodarka
27 lipca, 2020

trzech, 17 mld dolarów a mianowicie tyle wyniosły kary za zmowy cenowe nałożone po I półroczu przez organy antymonopolowe w całym świecie. To o 2 mld mniej niż przed rokiem. Do spadku przyczyniła się Unia Europejska, dokad kary wyniosły zaledwie 94 mln dolarów (przy nieomal 2 mld przed rokiem), choć wynik za cały rok dzierzy być porównywalny do ubiegłorocznego.

– W przypadku porozumień kosztowych, które dotyczą nie tylko rynku krajowego, właściwa jest Komitet Europejska, która z pełną konsekwencją ściga zmowy cenowe. Co ważne, komisja również kładzie bardzo duży parcie na niedzielenie wtórne rynków na rynki krajowe. Na tek krok przedsiębiorcy powinni zwrócić szczególną uwagę tuz przy planowaniu wlasnej polityki dystrybucyjnej – podkreśla w rozmowie Małgorzata Kollarz, radca prawny w Kancelarii Affre jak i równiez Wspólnicy.

Co do zasady, okreslanie między producentem a dystrybutorem minimalnych lub sztywnych cen sprzedaży to naruszenie norm konkurencji. Mniej szkodliwe gwoli rynku są uzgodnienia co do cen optymalnych i polecanych. Istotne jednakze, by w przypadku firm działających na rynkach europejskich cena nie była zależna od czasu kraju.

a mianowicie Producent nie zaakceptowac może ustalić, że w Polsce produkt będzie kosztował X, a przy Niemczech X + 50 proc. Należy tak prowadzić swoją politykę handlową, żeby w Europie panowała wolna rywalizacja cenowa. Nie zaakceptowac może też blokować wojny między swymi dystrybutorami a mianowicie przekonuje Kollarz.

Z raportu „Global Cartel Enforcement” przygotowanego przez kancelarię Allen & Overy wyplywa, że w pierwszym półroczu 2015 roku kalendarzowego w UE wysokość nałożonych kar za zmowy cenowe wyniosła 93, 6 mln dolarów. Po analogicznym czasie ubiegłego r. było to 1, 95 mld dolarów, jednak trwają postępowania przy sektorze usług finansowych a takze producentów kondensatorów. Powinny zakończyć się jeszcze w tym roku, totez w ujęciu rocznym wysokość kar winna być zbliżona do 2014 roku.

a mianowicie Zmowy cenowe dotyczą przede wszystkim określonych branż bądź sektorów, gdzie wydaje sie byc stosunkowo nieduza transparentność sektorze, przedsiębiorcy znają się, bywają na randkach, także nieformalnych – okresla ekspertka Biurze prawnym Affre jak i równiez Wspólnicy.

Zabezpieczeniem prawidłowego funkcjonowania rynku wydaje sie byc konkurencja cenowa. Jej niedostatek powoduje, że ceny są wysokie i spada jakość towarów, na czym tracą konsumenci. Zmowy cenowe dotykają też producentów lub dystrybutorów, natomiast część z nich poprzez nie upada.

Suma nałożonych w I połowie roku kar zbyt zmowy cenowe wynosi globalnie 3, 17 mld dolarów, o 2 mld w mniejszym stopniu niż przy I połowie 2014. W najwiekszym stopniu aktywne pod spodem tym względem są Stany Zjednoczone a mianowicie 2, szóstej mld dolarów kar nałożonych w Jak i równiez półroczu przewyższa sumę kar z rekordowych 2012 jak i równiez 2013 roku.

We use cookies to provide you with the best possible experience. By continuing, we will assume that you agree to our cookie policy