Zgoda komisji na przesunięcie do 2 mld zł dla powodzian

Zgoda komisji na przesunięcie do 2 mld zł dla powodzian
Category: inne
Author:
27 lipca, 2020

*Sejmowa komisja finansów korzystnie zaopiniowała w piątek konkluzja ministra finansów o przesunięcie do dwóch mld zł z rezerwy, tzw. unijnej, na pomoc gwoli powodzian. Wiceminister finansów Elżbieta Suchocka-Roguska poinformowała, że rząd ma teraz na pomoc dwóch, 28 mld zł. *

Zgodnie z ustawą o finansach publicznych, zgoda komisji jest konieczna, by minister finansów mógł dokonać przesunięcia środków w rezerwach celowych.

Suchocka-Roguska wyjaśniła, że idzie o przesunięcie do dwa mld zł z rezerwy celowej „Na współfinansowanie projektów realizowanych sposród udziałem środków europejskich… „. Pieniądze ów miałyby być przeznaczone w przeciwdziałanie jak i równiez usuwanie skutków klęsk żywiołowych. W rezerwie tej było ponad 8, 8 mld zł, zas do dwudziestu siedmiu maja br. wykorzystano wraz z niej ok. 1, 17 mld zł, z czego ponad 900 mln zł wydano dzieki współfinansowanie wspólnej polityki rolnej.

„Do wladzy pozostaje w tej sytuacji ponad szóstej, 6 mld zł. Poza tym w budżecie krajowym dzieki finansowanie projektów unijnych ujęta jest suma ponad siedmiu mld zł” – poinformowała. „Zaangażowanie środków do dwa mld złotych na oplacanie pilnych wydatków związanych z przeciwdziałaniem jak i równiez usuwaniem klęsk żywiołowych nie zaakceptowac zagrozi wykonania projektów unijnych” – zapewniła.

Dodała, że zgodnie z obowiązującymi przepisami, minister rozwoju regionalnego na bieżąco monitoruje realizację poszczególnych projektów i dzierzy możliwość przesuwania środków pomiędzy poszczególnymi aplikacjami i projektami. Zaznaczyła oprócz tego, że przy rezerwie dzieki przeciwdziałanie jak i równiez usuwanie skutków klęsk żywiołowych, która wynosiła 700 mln zł, rząd ma jeszcze do wladzy 280 mln zł. Do tej pory na finansowanie wydatków związanych z powodzią przekazano z niej 243, 6 mln zł.

Wiceminister poinformowała, że w budżecie państwa jest tworzone „pogotowie gotówkowe”, które pozwala uruchamiać środki natychmiast po tym, jak wojewoda o to wystąpi. „Po wyrażeniu poprzez komisję pozadanej opinii, będziemy mieli możliwość udzielenia pomocy na kwotę 2, 280 mld zł. Te środki w pierwszej kolejności zostaną skierowane sluzace do tych mieszkańców, którzy będą mogli przystąpić do renowacji swoich domów lub mieszkań” – powiedziała.

Przypomniała, że rząd zdecydował, że wyjawszy oceny rzeczoznawcy będzie można otrzymać az do 20 tys. zł, zas 100 tys., jeżeli skalę zniszczeń oceni rzeczoznawca. Jednocześnie uruchamiany wydaje sie byc program pomocy dla dzieci sposród obszarów powodziowych, obejmujący zasiłki, wyprawki jak i równiez wypoczynek.

Piątkowe posiedzenie komisji zaczęło się sporem, dotyczącym porządku obrad. Posłowie PiS złożyli moral, by uzupełnić go na temat prace morzem złożonym poprzez nich zamyslem dezyderatu co do pomocy dla poszkodowanych przy powodzi. PiS wskazuje w nim m. in. potrzebę nowelizacji tegorocznego budżetu, czy zwiększenia rezerwy celowej na przeciwdziałanie i usuwanie skutków klęsk żywiołowych.

Wskazówka przewodniczącego komisji Pawła Arndta (PO), zeby dokumentem zająć się na kolejnym posiedzeniu, nie przekonała opozycji. Calkowicie, po dysputy, komisja przyjęła rozwiązanie „kompromisowe”, przedstawione przez Marka Wikińskiego z Lewicy. Powołano specjalną podkomisję, która będzie pracować nad dezyderatem.

Podczas debaty posłowie opozycji zasypali Suchocką-Roguską gradem pytań i wniosków. Anita Błochowiak z Lewicy pytała m. in. na temat plany rządu, kiedy dwóch mld zł zostaną wyczerpane oraz czy i gdzie zostaną wydobyte dalsze oszczędności, by sfinansować odbudowę infrastruktury. „Czy rząd widzi możliwość przekazania wypłaty z zysku z NBP (… ), aby te 4 miliardy złotych przeznaczyć na skutki usuwania powodzi? Czy rząd planuje w związku wraz z tym nowelizację budżetu” – dociekała posłanka.

Bożena Kotkowska z Lewicy poprosiła, zeby zwiększyć pomocna dlon dla powodzian z pieniędzy przeznaczanych na misje po Afganistanie. „Na tę wojnę przeznaczamy w porzadku. 1, 7 mld zł. Myślę, że wycofanie wojsk byłoby tu najbardziej słusznym działaniem, zwłaszcza w sytuacji, gdy mamy powódź i własną klęskę żywiołową. Te pieniądze bardzo zeby się przydały dla powodzian” – zaapelowała.

Krzysztof Jurgiel z PiS ocenił, że wniosek o przesunięcie dwóch mld zł z rezerwy unijnej wydaje sie dokumentem nierzetelnym i teskni mu umotywowania. „Ten moral nie jest wiarygodny. Nie znamy, na jakie mozliwosci zostaną oddane pieniądze” a mianowicie mówił. Posłowie pytali też o aktualne dane dotyczące szacowania strat, czy wielkość środków umieszczonych np. na pomoc dla przedsiębiorców.

Elżbieta Suchocka-Roguska poinformowała, że nie może odpowiedzieć dzieki większość pytań – nie reprezentowała albowiem rządu, wylacznie resort finansów w zakresie wniosku dotyczącego zmiany przeznaczenia rezerwy. Wyjaśniła, że wszelkie działania związanie sposród usuwaniem skutków klęsk żywiołowych podejmuje minister spraw wewnętrznych i administracji. Przedstawiła jakkolwiek szczegółowe informacje dotyczące wykorzystania rezerwy dzieki usuwanie skutków klęsk żywiołowych.

„Straty są szacowane dzieki bieżąco, w związku z tym nie można powiedzieć, kiedy MSWiA przekaże wniosek o dofinansowanie kosztów remontów. Podejrzewam, że kiedy ciecz ustąpi, będzie możliwe podjęcie działań (… ) Sluzace do dzisiaj takiego wniosku nie zaakceptowac było” a mianowicie wyjaśniła.

O pomocy finansowej dla powodzian decydowała we wtorek Podpowiedz Ministrów. Premier Donald Tusk poinformował wedlug posiedzeniu, że „w tej chwili możemy mówić na temat 2 mld zł przesuniętych z rezerwy celowej”.

Tusk powiedział, że 2 mld zł, które mogą być uruchomione na ratunek osobom, które utraciły gmachy, pochodzą sposród puli, z której czerpane są środki na współfinansowanie przez Polskę projektów realizowanych w części ze środków UE.

„Zbudowaliśmy dużą rezerwę ponad 12 mld zł, dzisiaj wiemy, że wraz z względu na to, że ów projekty są realizowane szybciej niż się spodziewano, ale także Komitet Europejska predzej zwraca ów środki, ponizsza rezerwa nie zamierza być faktycznie duża. To oznacza, że 2 mld zł posiadamy do wladzy, aby mechanizm pomocy bezzwlocznej związanej wraz z utratą domów uruchomić” a mianowicie tłumaczył kierownik rządu. (PAP)

mmu/ je/ jbr/