Wznowione śledztwo co do śmierci Naszego rodaka w Kanadzie

Wznowione śledztwo co do śmierci Naszego rodaka w Kanadzie
Category: inne
Author:
27 lipca, 2020

Robert Dziekański w październiku 2007 roku kalendarzowego został śmiertelnie porażony paralizatorem przez policjantów.

Decyzję o wznowieniu dochodzenia podjął w piątek prokurator generalny Kolumbii Brytyjskiej Mike de Jong tuż po publikacji raportu emerytowanego sędziego Thomasa Braidwooda. Komitet pracująca pod spodem kierownictwem sędziego uznała, że użycie paralizatora wobec Dziekańskiego, w październiku 2007 roku kalendarzowego, było niesprawiedliwe.

Raport został sporządzony gwoli rządu prowincji Kolumbia Brytyjska. Komisja opisała w nim okoliczności śmierci Polaka i oceniła postępowanie czterech policjantów.

*14 października 2007 roku *emigrant wraz z Polski Robert Dziekański zmarł na lotnisku w Vancouver, kiedy funkcjonariusze policji użyli paralizatora, żeby go obezwładnić. Jak wynikało z nagrania, które 1 ze świadków wydarzenia zarejestrował na lotnisku swoim telefonem komórkowym, Dziekański wprawdzie zachowywał się dość gwałtownie (po długim locie i dziesięciu godzinach wyczekiwania na skierowanie do właściwej części lotniska), jednak absolutnie nie zagrażał policjantom.
Wcześniejsze odzyskiwanie w sprawie działań funkcjonariuszy Kanadyjskiej Królewskiej Policji Konnej (Royal Canadian Mounted Police) zostało umorzone po 2008 r.. Podczas rady prasowej w piątek sędzia Braidwood uchylał się od czasu odpowiedzi w pytania, czy uważa wznowienie śledztwa zbytnio uzasadnione.

Jednakze niedługo po prezentacji referatu (który rząd Kolumbii Brytyjskiej zna od czasu miesiąca) de Jong poinformował o ponownym otwarciu badania. De Jong powiedział tv CBC, że decyzja zapadła w związku z bardzo istotnymi ustaleniami raportu.

Jakim sposobem podały kanadyjskie media, nie wydaje sie byc jeszcze popularne nazwisko prokuratora, który będzie prowadził dochodzenie. W raporcie znalazły się także zalecenia dotyczące przyszłych zasad roboty policjantów.

Komitet proponuje stworzenie specjalnego cywilnego urzędu, który miałby prowadzić postępowania przy sprawach mozliwych przyszłych przypadków śmierci czy poważnych obrażeń będących skutkiem działalności policji. Obecnie konstrukcje policji konnej same prowadzą takie śledztwa. Szefem proponowanego urzędu miałaby być jednostka, która przenigdy nie pracowała w policji.

Ambasada Lokalny w Ottawie z zadowoleniem odniosła się do papieru komisji. _ – Uważamy, że skutki pracy komisji powinny mieć ciąg dalszy. Uważamy, że sąd oddany prowincji Kolumbia Brytyjska winien na nowo ocenić swoją decyzję z dwunastu grudnia 2009 roku jak i równiez wznowić postępowanie karne, albo też do sprawy winien zostać oddelegowany specjalny prokurator _ – podkreśla ambasada w swoim stanowisku.

Ambasada podaje w swoim oświadczeniu, że prokuratura w Gliwicach jest zdecydowana do współpracy w odzyskiwaniu, istnieje też możliwość współdziałania na podstawie dokumenty urzedowe między Polską a Kanadą o pomocy prawnej w sprawach karnych.

  • Wiadomości z kraju i ze świata na Twojej stronie internetowej
  • Najważniejsze informacje w twej skrzynce e-mail!