Wrocław: Przedstawiono program Europejskiego Kongresu Kultury

Wrocław: Przedstawiono program Europejskiego Kongresu Kultury
Category: inne
Author:
27 lipca, 2020

Ponad 100 interdyscyplinarnych spotkań i projektów z udziałem 300 artystów, naukowców oraz filozofów znalazło się w programie Europejskiego Kongresu Kultury, który odbędzie się w dniach 8 -11 września we Wrocławiu.

W poniedziałek we Wrocławiu w trakcie konferencji prasowej z udziałem ministra zwiazanych z kultura i dziedzictwa narodowego Bogdana Zdrojewskiego zaprezentowano program Kongresu.

„Europejski Kongres Kultury będzie miał 4 ważne filary – powiedział minister zwiazanych z kultura. – Wspornik artystyczny, niezwykle istotny, w zakresie którego będziemy prezentowali różne przedsięwzięcia przy formach do tego czasu nieznanych, po duetach do tego momentu niespotykanych, lecz również we wszystkich możliwych obszarach aktywności kulturalnej” – mówił minister.

Drugi kolumna – wedlug Zdrojewskiego – ma mieć charakter intelektualny. W jego ramach odbędą się dyskusje na temat wpływu kultury dzieki przemiany społeczne oraz ekonomiczne na świecie.

„Wreszcie trzecia czesc filar to filar polityczny. We Wrocławiu odbędzie się nieformalne zebranie ministrów kultury krajów Starego kontynentu Europejskiej” a mianowicie tłumaczył Zdrojewski.

Hasłem przewodnim kongresu wydaje sie byc „Kultura gwoli zmiany społecznej” (ang. Art for Social Change). Jak podkreślają architekcirealizatorzy, to hasło którym określane są działania artystyczne podnoszące świadomość społeczną i artystyczną uczestników. „To jeden sposród nurtów współczesnej sztuki, który ma wpływ na kształt społeczeństwa, wydaje sie byc czynnikiem zmiany, inspiracją dla innowacyjności jak i równiez krytycznego myślenia” – napisano w materiałach prasowych Kongresu.

Dyrektor Narodowego Instytutu Audiowizualnego (główny organizator Kongresu) Michał Merczyński podkreślił, że sytuacje Kongresu mają pokazać pare najważniejszych motywów, które pojawiają się w debacie o kulturze w Europie. „W części intelektualnej, w czasie 10 debat, będziemy starali się prześwietlić najważniejsze problemy, wokół których buduje się europejski interlokucja o kulturze” – mówił dyrektor.

Osią intelektualną Kongresu ma być książka prof. Zygmunta Baumana „Kultura po płynnej nowoczesności”. Wykład Baumana zainauguruje sytuacje Kongresu.

W ramach Kongresu odbędą się również debaty w ramach inicjatywy Soul for Europe. „To propozycja, która przy jednym stole gromadzi europarlamentarzystów i urzędników unijnych a takze przedstawiciel strukturze pozarządowych” – tłumaczył Merczyński. W ramach naszej części Kongresu odbędą się trzy dyskusji: „Kultura jak i równiez gospodarka w rozwoju Europy”, „Europejska Stolica Kultury a mianowicie Model na rzecz kultury” a takze „Rola jak i równiez kierunki rozwoju programów kulturalnych Unii Europejskiej”.

Program artystyczny festiwalu a mianowicie jak podkreślił Merczyński – zbudowano wokół pojęcia interdyscyplinarności. „Wydarzenia artystyczne stanowią bardzo mocną część Kongresu. Będzie to wysoki festiwal sztuki, podczas które pokażemy kilkadziesiąt projektów, które we Wrocławiu będą miały swoją premierę” – mówił.

Sekcję filmową zdominuje projekt przygotowany za posrednictwem zespół Międzynarodowego Festiwalu Filmowego Nowe Horyzonty. Będzie to przegląd zatytułowany Funny Games EU, w którego systemie znalazło się 15 europejskich filmów z ostatnich 10 lat. Odbędzie się również pokaz wyjatkowy filmu Wima Wendersa „Pina”, którego fabuła przedstawia legendę teatru tańca Pinę Bausch.

Wydarzeniem muzycznym ma być m. in. projekt, po którym wezmą udział kompozytor Krzysztof Penderecki, gitarzysta zespołu Radiohead Jonny Greenwood a takze guru współczesnej muzyki elektronicznej Aphex Twin. Swój projekt pokaże również kompozytor, wytwórca i twórca rockowy Brian Eno. Będzie to ustawiony specjalnie na Kongres pokaz muzyczno-audiowizualny.

Natomiast wydarzenia teatralne zdominuje prapremiera spektaklu Krystiana Lupy i Doroty Masłowskiej „Poczekalnia. 0”

Wśród intelektualistów i artystów, którzy zapowiedzieli udział po Europejskim Kongresie Kultury, znaleźli się m. in. Zygmunt Bauman, Brian Eno, Krzysztof Penderecki, Zbigniew Rybczyński czy Krystian Szklo powiekszajace.

Wydarzenia organizowane w ramach Kongresu będą odbywać się w kompleksie wrocławskiej Hali Wieku w scenografii przygotowanej za posrednictwem autorów naszego pawilony na EXPO w Szanghaju. (PAP)

pdo/ abe/