Wisława Szymborska przeszła operację

Category: system gospodarczy
Author:
27 lipca, 2020

Wisława Szymborska, laureatka literackiej Nagrody Nobla z 1996 r., przeszła przed dwoma dniami operację w jednym z krakowskich szpitali. _ W tej chwili calosc jest w porządku _ – powiedział dzisiaj sekretarz Wisławy Szymborskiej, Michał Rusinek.

Rusinek odmówił historie bliższych szczegółów dotyczących zabiegu. Jak wyjaśnił, Wisława Szymborska prosiła, by jak najmniej o tym mówić. Wisława Szymborska urodziła się 2 czerwca 1923 roku, nie jest jednakze pewne gdzie. W metryce poetki wymieniono Bnin, przekazy rodzinne głoszą jednak, że urodziła się w Kórniku. Z Wielkopolski rodzina Szymborskich przeniosła się do Krakowa.

Jako poetka Szymborska zadebiutowała w marcu roku 1945 wierszem _ Szukam słowa _ ponadto do _ Dziennika Polskiego _ pt. _ Bitwa _. Pierwszy opublikowany tomik to _ Dlatego żyjemy _ (1952). Krytycy oceniają, że dopiero wydany w roku 1957 roku tom _ Wołanie do Yeti _ stał się właściwym debiutem poetki; widoczne są już specyficzne cechy jej poetyki – aforystyczność jak i równiez stosowanie paradoksu jako zasadniczej figury retorycznej.

Kolejne tomy jej wierszy to: _ Sól _ (1962), _ Sto maluszków _ (1967), _ Wszelaki wypadek _ (1972), _ Wielka liczba _ (1976), _ Ludzie na moście _ (1986), _ Wystarczy i początek _ (1993), _ Moment _ (2002), _ Dwukropek _ (2005) i _ Tutaj _ (2008). Szymborska opublikowała jedynie około 350 wierszy.

Po uzasadnieniu werdyktu przyznającego Szymborskiej literacką Nagrodę Nobla po 1996 roku kalendarzowego członkowie Szwedzkiej Akademii napisali, że nagrodę przyznano _ za poezję, która wraz z ironiczną precyzją odsłania prawa biologii i działania relacji we fragmentach ludzkiej rzeczywistości _.