W KPRM spotkanie Donalda Tuska sposród Januszem Piechocińskim

Category: odmienne
Author:
27 lipca, 2020

# dochodzi m. in. informacja o tym, kto uczestniczy w spotkaniu #

08. 04. Warszawa (PAP) a mianowicie W kancelarii szefa rządu odbywa się w poniedziałek spotkanie przedstawienie premierowe Donalda Tuska z wicepremierem Januszem Piechocińskim. Rozmowa ma dotyczyć trwałości koalicji PO-PSL w kontekście piątkowego głosowania w Sejmie, gdy kilku ludowców opowiedziało się za odwołaniem ministra transportu.

W spotkanie do kancelarii przedstawienie premierowe przyjechali również m. in.: marszałkowie Sejmu i Senatu Ewa Kopacz i Bogdan Borusewicz, wiceszef PO Grzegorz Schetyna, kierownik klubu Platformy Rafał Grupiński, szef Porady Naczelnej PSL Jarosław Kalinowski, przewodniczący klubu PSL Jan Bury i minister roboty i wiceprezes PSL Władysław Kosiniak-Kamysz.

Rozmowę w zespole koalicjantów Tusk zapowiedział już w piątek po sejmowym głosowaniu ws. wotum nieufności dla ministra transportu Sławomira Nowaka. Premier oświadczył wówczas, że chciałby od prezesa PSL dowiedzieć się, czy Stronnictwo „gwarantuje większość po koalicji”.

Piechociński pytany w poniedziałek przy TVN24, badz podczas zebrania padnie sposród jego strony www deklaracja lojalności, odparł: „To kwestia racjonalności zachowań”.

Prezes PSL przyznał, że w piątkowym głosowaniu nad odwołaniem ministra przewozu trzech posłów Stronnictwa „nie stanęło w wysokości zadania”. Dodał też, że tychze trzech posłów – z który 1 zapewnia, że w głosowaniu się pomylił – uzyska „minimum naganę”, bo – jak mówił – „nie stawia się swoich kolegów w tak trudnej sytuacji”.

Piechociński ocenił jednocześnie, że nie okres dziś dzieki zajmowanie się koalicją i jej zapleczem parlamentarnym, tylko na kwestie najważniejsze. Wymienił w tym kontekście kwestie ekonomiczne, w tym rosnący eksport metrów. in. sluzace do Rosji.

W dotychczasowych wypowiedziach polityków nie zaakceptowac były wreczane inne tematy rozmowy koalicjantów niż piątkowa sytuacja z głosowania morzem odwołaniem ministra transportu.

Być może jednak na zebraniu poruszona bedzie też np. kwestia, przy której politycy partii koalicyjnych prezentowali niedawno odmienne przeswiadczenia – czyli sprawa wspieranego przez PSL obywatelskiego pomyslu, który zakłada przywrócenie wcześniejszej struktury sądów rejonowych, jak oznaczałoby zniesienie reformy ministra sprawiedliwości Jarosława Gowina (PO).

Nie wiadomo, lub na zebraniu koalicjantów będzie mowa na temat wydarzeniu, które wywołało liczne komentarze przy ostatnich dobach, czyli podpisaniu przez EuRoPol Gaz i Gazprom memorandum dotyczącego marki, na etapie przedinwestycyjnym, możliwości wykonania drugiej nitki gazociągu Jamał-Europa.

W piątek, gdy pojawiły się wiadomości o podpisaniu w Sankt Petersburgu tegoz memorandum, premier Tusk mówił, że guzik o tym nie ma pojecia. Z kolei wicepremier Piechociński, który spotkał się w piątek w Sankt Petersburgu z szefem Gazpromu, ocenił w poniedziałek, że spółki nadzorujące EuRoPol Gaz muszą przedstawić premierowi raport ws. memorandum, a wraz z całej sytuacji powinny zostać wyciągnięte konsekwencje.

Wicepremier wyjaśniał też, że dzień poprzednio jego wyjazdem do Sankt Petersburga, przy środę trzy kwietnia, spotkał się sposród prezesem EuRoPol Gazu Mirosławem Dobrutem, który – według Piechocińskiego – powiedział mu, że wydaje sie upoważniony za posrednictwem radę nadzorczą do podpisania dokumentu, lecz nie użył słowa +memorandum+. (PAP)

gł/ mok/ bk/