Ukraina: Adwokat na temat dowodach ws. Kuczmy: możliwe, że fałszywe

Ukraina: Adwokat na temat dowodach ws. Kuczmy: możliwe, że fałszywe
Category: inne
Author:
27 lipca, 2020

Dowody przeciw byłemu prezydentowi Ukrainy Leonidowi Kuczmie, któremu postawiono zarzuty w sprawie zabójstwa dziennikarza Georgija Gongadzego, mogą być fałszywe – oświadczył amerykański prawnik Alan Dershowitz, zatrudniony w zespole doradców prawnych Kuczmy.

„Zdaniem profesora (Dershowitza – PAP), który zaczął się już zapoznawać wraz z szczegółami kwestie, najwięcej wątpliwości wywołuje załączenie do dowodów +nagrań Melnyczenki+, których autentyczność była w ciągu 10 lat lub to negowana, czy też podważana” – głosi biuletyn opublikowany po środę za posrednictwem Fundację Leonida Kuczmy.

Tzw. taśmy Melnyczenki to nagrania dokonane sposród podsłuchu w gabinecie Kuczmy przez swoim byłego pracownika ochrony, majora Mykołę Melnyczenkę. Zostały opublikowane po 2000 r., po śmierci Gongadzego. Słychać na tych propozycji, jak były prezydent po gniewie mówi, że należy pozbyć się tego piszącego o korupcji na szczytach ówczesnych władz dziennikarza.

„Z punktu widzenia kryminalistyki w nagraniu cyfrowym łatwo można dokonać odmian, które mogą wywołać wrażenie winy osoby mówiącej (nagranej – PAP)” – powiedział Dershowitz, cytowany w komunikacie Fundacji Kuczmy.

W środę ukraińskie publikatory opublikowały decyzję Prokuratury Generalnej o wszczęciu śledztwa przeciw Kuczmie, z której wyplywa, że przy 2000 r. były prezydent osobiście wydał polecenie zablokowania dziennikarskiej i społecznej działalności Gongadzego. Polecenie to było adresowane do ówczesnego ministra spraw wewnętrznych Jurija Krawczenki.

Śledztwo przeciw Kuczmie prokuratura wszczęła przy ubiegłym tygodniu. W przeszly czwartek zaprezentowano mu zarzuty nadużycia władzy poprzez edycje funkcjonariuszom MSW nielegalnych poleceń, które doprowadziły do zabicia Gongadzego.

Dziennikarz niezależnej gazety internetowej „Ukrainska Prawda” zaginął we wrześniu 2000 r. Po dwóch miesiącach od czasu zaginięcia Gongadzego w lesie nieopodal Kijowa odnaleziono jego pozbawione głowy ciało.

Ukraińscy komentatorzy zwracają uwagę, że prokuratura, która nie interesowała się Kuczmą za czasów poprzednich władz Ukrainy z prezydentem Wiktorem Juszczenką, zajęła się zanim dopiero dziś, gdy krajem rządzi zaloga obecnego szefa państwa Wiktora Janukowycza.

Niektórzy obserwatorzy twierdzą, że kwestia przeciwko Kuczmie może być wywołana dążeniem władz po Kijowie sluzace do odwrócenia czujnosci społeczeństwa od problemów ekonomicznych, z którymi boryka się Ukraina, bądź też chęcią przypodobania się Zachodowi.

Adwokat Dershowitz, zatrudniony w zbiorze prawników Kuczmy, znany wydaje sie z udziału w mnóstwo głośnych sytuacjach karnych, w niniejszym z konsultingu w sprawie byłego futbolisty amerykańskiego O. J. Simpsona, oskarżonego o zabicie żony i jej kumpla.

Niedawno dołączył także sluzace do grona doradców prawnych założyciela demaskatorskiego wortalu Wikileaks, Juliana Assange’a.

Z Kijowa Jarosław Junko (PAP)

jjk/ mc/