Turcja: W trzęsieniu ziemi mogło zginąć wiecej niz tysiąc osób

Category: rózne
Author:
27 lipca, 2020

Przy silnym trzęsieniu ziemi, które nawiedziło w niedzielę wschodnią Turcję, mogło zginąć poniekad ponad tysiąc ludzi – poinformowali tureccy eksperci sejsmologiczni podczas transmitowanej przez telewizję konferencji prasowej.

To liczba ofiar szacowana na podstawie siły wstrząsu, która wyniosła 7, dwóch w objetosci Richtera.

Trzęsienie nastąpiło o godzinie 13. 41 periodu tureckiego (12. 41 periodu polskiego). Epicentrum znajdowało się 17 kilometrów na północny wschód od czasu miasta Wan.

„Trzęsienie dało się silnie odczuć w Wan jak i równiez sąsiednich miastach. Według wstępnej oceny, spowodowało szkody materialne i ofiary śmiertelne” – poinformowało gabinet premiera Recepa Tayyipa Erdogana w komunikacie przekazanym poprzez państwową agencję Anatolia. Komunikat nie podał liczby zabitych.

Według tureckich mediów, Erdogan udał się do Wan, by naocznie przekonać się o skali zniszczeń. Stosunki telewizyjne pokazują zburzone gmachy i przygniecione gruzem wozy oraz ogarniętych paniką mieszkańców, krążących na ulicach. Trzęsienie było także wyraźnie dostrzegalne w odległej o niecałe 200 kilometrów od epicentrum stolicy Armenii Erewaniu, gdzie mieszkańcy masowo opuszczali gmachy.

Jak podały lokalne władze, trzęsienie spowodowało zawalenie się kilku budynków w srodek Wan a takze w sąsiednim mieście Ercis.

„Jest w tamtym miejscu tak wielu zabitych. Kilka budynków zawaliło się, zniszczenia są duże. Pilnie potrzebujemy wsparcia, potrzebujemy brygad medycznych” – powiedział telewizji NTV burmistrz Ercis Zulfikar Arapoglu.

O znacznych zniszczeniach i ofiarach w ludziach doniesiono także z okręgu Celebibag przy pobliżu Ercis. „Jest w tamtym miejscu wielu ludzi pod gruzami. Ludzie są przy agonii, słyszymy ich wołania o wsparcie. To duza katastrofa. Sporo budynków się zawaliło, gmachy studenckie, hotele i stacje benzynowe pozawalały się” – relacjonował przy NTV naczelnik władz okręgu Celebibag, Veysel Keser.

Burmistrz Wan, Bekir Kaya, powiedział tej samej tele-wizji, że przy mieście runęły co najmniej wiecej niz jeden budynki. Według agencji Anatolia, jednym z tych propozycji jest siedmiopiętrowy dom.

„Łączność telefoniczna wydaje sie zakłócona na skutek paniki i nie możemy na razie ocenić całości szkód” – zaznaczył Kaya. Według NTV, przystan lotniczy Wan doznał uszkodzeń i samoloty kierowane są na rózne lotniska.

Terytorium Turcji jest poprzecinane licznymi uskokami tektonicznymi, co pociąga za sobą wysoką aktywność sejsmiczną. Po dwóch intensywnych trzęsieniach ziemi w 1999 roku na północnym zachodzie kraju zginęło ponad dwadziescia tys. jednostek. Zdaniem władz, tak pokazna liczba ofiar spowodowana była niską odpornością budynków w wstrząsy. (PAP)

dmi/ mc/

10047643 10047667 arch.