Theresa May umozliwia, że obywatele UE nie zaakceptowac będą musieli opuszczać Wysp

Theresa May umozliwia, że obywatele UE nie zaakceptowac będą musieli opuszczać Wysp
Category: gospodarka
Author:
27 lipca, 2020

Brytyjska premier zapewniła, że będzie honorować uprawnienia wszystkich mieszkancówrezydentów UE przebywających w Uk. W jej propozycji nie zaakceptowac znalazły się jednak szczegóły procedur ani odniesienie az do jurysdykcji Europejskiego Trybunału Sprawiedliwości.

W czwartek na szczycie UE Theresa May przedstawiła propozycję dotyczącą statusu obywateli UE w Gb po Brexicie. Według źródeł brytyjskich, zapewniła przywódców UE, że potrzebuje zagwarantować wiecej niz trzem milionom migrantów pochodzących z 27 państw członkowskich, którzy mieszają i pracują na Wyspach „jak najwięcej pewności” i „sprawiedliwe traktowanie”.

Nie zaakceptowac chce rozdzielać rodzin

Jeden z urzędników unijnych powiedział dziennikarzom, że unijni przywódcy nie odnieśli się na szczycie do brytyjskiej propozycji. Wedlug przemówieniu May nie było żadnej dysputy na ów temat i Donald Tusk, szef Wskazówki Europejskiej, zakończył pierwszy dzień szczytu. Na opuszczeniu obrad przez brytyjską premier przywódcy pozostałych dwudziestu siedmiu krajów krótko rozmawiali na temat jej sugestii i ustalili, że przeanalizuje ją zespół negocjacyjny Komisji Europejskiej.

Zobacz, jak dla Polaków oznacza Brexit:

Według brytyjskich źródeł May podkreśliła, że chce jak najszybciej osiągnąć porozumienie dotyczące obywateli UE mieszkających po Zjednoczonym Królestwie, a także Brytyjczyków pracujących po drugiej stronie kanału La Manche.

Szefowa brytyjskiego rządu miała powiedzieć, że jest celem jest zagwarantowanie, iż „żaden obywatel UE przebywający obecnie w Wielkiej Brytanii nie zostanie (… ) poproszony na temat opuszczenie panstwie w momencie opuszczenia UE przez Wielką Brytanię”, a kazdy obywatele przebywający w Uk po Brexicie będą mieli okazję „uregulować swój stan, żeby pozostać”. Premier miała powiedzieć przywódcom, że Wielka Brytania „nie chce, zeby ktoś musiał opuścić (Wielką Brytanię)” jak i równiez nie potrzebuje też „rozdzielać rodzin”.

Przedstawiła też szczegóły propozycji dot. uregulowania statusu obywateli UE w Zjednoczonym Królestwie. Wedle nimi każdy obywatel UE mieszkający za posrednictwem 5 latek w Gb będzie rozwazany tak, jakoby był rezydentem tego panstwie „w obrebie opieki leczniczej, edukacji, świadczeń i emerytur”. Niejasne zostaje jednak, czy i jakie inne uprawnienia zostaną zachowane, w tym np. prawo sluzace do ściągnięcia członków rodziny.

Według propozycji May ma zostać także wyznaczona tzw. data graniczna: najwcześniej w dniu rozpoczęcia negocjacji ws. Brexitu, a najpóźniej w dniu ostatecznego opuszczania przez Zjednoczone Królestwo UE. Jakikolwiek mieszkaniec UE, który przebywa w Wielkiej Brytanii mniej niż 5 lat, a przyjedzie dzieki Wyspy przed datą graniczną, będzie miał prawo az do pozostania w Wielkiej Brytanii sluzace do osiągnięcia 5-letniego okresu pobytu i otrzymania uprawnień. Wyznaczenie daty granicznej ma być przedmiotem negocjacji.

Czas łaski

Obywatele UE będą posiadali także wynoszący do dwóch lat (od momentu osiągnięcia 5-letniego pobytu) tzw. „okres łaski” na załatwienie niezbędnych spraw urzędowych dot. swojego statusu za granica.

Premier May miała też powiedzieć, że w rozmowach UE-Wielka Brytania w sprawy praw obywatelskich niezbędna jest „wzajemność”. Szefowa brytyjskiego rządu miała też stwierdzić, że stanowisko Zjednoczonego Królestwa swiadczy „sprawiedliwą jak i równiez poważną propozycję” i ma na zamysle zagwarantowanie jak największej pewności obywatelom, którzy osiedlili się w Uk, budując w tym miejscu swoje życie.

Przedstawiony przez May zarys porozumienia ws. praw migrantów wciąż pozostawia jednak wiele kluczowych pytań otwartych.

Brytyjska premier nie zaakceptowac doprecyzowała, która będzie strategia, która zezwoli na zdobycie nowego statusu (zaznaczyła jedynie, że zastąpi ona dotychczasowy żmudny 85-stronicowy formularz jak i równiez będzie możliwie uproszczona, w ponizszym z użyciem technologii cyfrowych) ani która będzie „data graniczna”, na której nowi przyjezdni nie będą mogli się ubiegać o nowy status.

Propozycja nie prognozuje również wladzy Europejskiego Trybunału Sprawiedliwości nad prawami migrantów – coś, co część z przedstawicieli państw członkowskich Unii Europejskiej przedstawiało jako swoją czerwoną linię w negocjacjach.

Szczegóły wykazu mają zostać przedstawione przy poniedziałek przy Izbie Gmin podczas dysputy powiązanej sposród wygłoszoną przy środę mową tronową, zawierającą plany legislacyjne mniejszościowego rządu Partii Konserwatywnej pod wodzą premier Theresy May.

Zgodnie z unijnym planem negocjacje powinny zakończyć się w ciągu dwóch lat od uruchomienia artykułu piecdziesiat. traktatu UE, czyli sluzace do 29 marca 2019 r.. Unijny negocjator Michel Barnier sygnalizował wcześniej, że liczy na to, iż negocjacje zakończą się sluzace do października 2018 roku, zeby parlamenty państw unijnych a takze brytyjski zdążyły ratyfikować uklad, jeśli uda się gryzie wypracować w ciagu negocjacji.