Tajani: COSME ułatwi dostęp az do finansowania na rzecz małych jak i równiez średnich firm

Category: inne
Author:
27 lipca, 2020

Przyjęty przez Parlament Europejski wraz z budżetem UE program COSME z kwotą 2, trzech miliarda ó na lata 2014-2020 ułatwi małym i średnim firmom dostęp az do finansowania – ocenił po czwartek wiceprzewodniczący Komisji Europejskiej Antonio Tajani.

W czwartkowym komunikacie Dyrekcji Ogólnej ds. Przedsiębiorstw i Przemysłu Unii Europejskiej wyjaśniono, że obiektem programu na rzecz konkurencyjności małych i średnich przedsiębiorstw (COSME) jest ułatwienie dostępu az do kredytu, jakie mozliwosci obecnie stanowi problem gwoli małych przedsiębiorstw. Wskazano, że z budżetem rzędu dwóch, 3 miliarda euro w lata 2014-2020, program COSME zapewni np. instrument gwarancyjny dla pożyczek udzielanych małym i średnim przedsiębiorstwom sluzace do kwoty 150 tys. ó.

„Jesteśmy bardzo zaangażowani w pomoc przedsiębiorczości w Europie, natomiast w szczególności małym jak i równiez średnim przedsiębiorstwom, ponieważ stanowią one podstawę gospodarki UE, zapewniając 85 proc. swiezych miejsc pracy. Mając to na uwadze, COSME ułatwi operowanie MŚP dzięki zapewnieniu obslugi w dostępie do finansów, co jest kluczową kwestią dla MŚP w UE” – poinformował cytowany po komunikacie komisarz Tajani, powazny za przemysł i przedsiębiorczość.

Według Komisji Europejskiej do 2020 r. z systemu skorzysta 330 tys. firm z UE, „dzięki z jakiego powodu będą mogły powstać lub zostaną ochronione setki tysięcy miejsc pracy i powstaną nowe produkty biznesowe, usługi albo procesy”. Prawie 1, cztery mld ó z całego budżetu COSME ma być przeznaczone dzieki pożyczki jak i równiez kapitał wysokiego ryzyka (ang. venture capital), uzupełniający programy finansowania na poziomie krajowym.

Działając na przestrzeni czasów 2014-2020, program COSME będzie pierwszym jak dotąd programem KE poświęconym wyłącznie pomocy małych jak i równiez średnich przedsiebiorstw. Program udostępni linię gwarancyjną dla pożyczek zaciąganych poprzez MŚP. Dostępne w ramach COSME instrumenty kapitałowe będą stymulować dopływ kapitału typu venture capital, ze szczególnym uwzględnieniem fazy rozwoju i rozszerzania działalności przez małe i średnie przedsiebiorstwa. Promowane będzie także finansowanie w formie instrumentów kapitałowych, będące szczególnie istotne dla szybko rozwijających się nowopowstałych przedsiębiorstw. (PAP)

mmu/ pad/