Szczyt klimatyczny ONZ w poniedziałek. Greenpeace wyświetli transparent

Szczyt klimatyczny ONZ w poniedziałek. Greenpeace wyświetli transparent
Category: gospodarka
Author:
27 lipca, 2020

Hasła mające zwrócić uwagę w przyczyny modyfikacje klimatu wyświetlają dziś wieczorowa pora za pomocą projektora działacze Greenpeace na jednym z kominów elektrowni przy Bełchatowie. Akcja ma związek z rozpoczynającym się przy poniedziałek w stolicy polski szczytem klimatycznym ONZ.

Zdaniem ekologów wraz z Greenpeace postępujące zmiany kolorytutonu wymagają starannych działań dla redukcji emisji gazów cieplarnianych, w które musi zaangażować się również polski rząd.

W akcji wzięło udział kilkunastu aktywistów z kilku krajów. Sposród projektora ustawionego na samochodzie około pół kilometra od czasu jednego z kominów bełchatowskiej elektrowni wyświetlali hasła: _ Zmiany klimatyczne zaczynają się tutaj! _, _ Topnienie Arktyki rozpoczyna się tutaj! _, _ Powodzie zaczynają się tu! _ powtarzane w paru językach – polskim, rosyjskim, chińskim, germanskim i angielskim.

Podobne akcje miały się odbywać na siedmiu elektrowniach węglowych w naszym kraju – przy Kozienicach, Opolu, Rybniku, Swiezym Czernowie (elektrownia Dolna Odra), Połańcu a takze Bogatyni (elektrownia Turów).

Wedlug ekologów to właśnie emisje gazów cieplarnianych powstające w procesie produkcji energii stanowią jedną z głównych przyczyn podnoszenia się średniej globalnej temperatury.

_ a mianowicie Produkcja ciepla w oparciu na temat spalanie paliw kopalnych wiedzie w największym stopniu az do podnoszenia się globalnej, średniej temperatury, sluzace do emisji gazów cieplarnianych, które wpływają w przyspieszanie odmian klimatycznych, jak również prowadzą do tego, że nasilają się ekstremalne zjawiska pogodowe _ – powiedziała Anna Ogniewska z Greenpeace Polska.

Ekolodzy wyjaśniali, że chcą, by polski rząd starał się doprowadzić do tego, by po przyszłym roku kalendarzowego UE przyjęła ambitne, dalekosiężne, długofalowe zamiary jeśli rozchodzi o redukcję emisji gazów cieplarnianych, na temat udział odnawialnych źródeł sily. _ Emituje się, że w tej chwili naszego kraju rząd dba tylko i wyłącznie o interesy polskich koncernów energetycznych _ – mówiła Ogniewska.

Zdaniem aktywistów Greenpeace, Polska ma duzy potencjał odnawialnych źródeł ciepla, z których mogliby korzystać obywatele jak i równiez mogłaby powstać energetyka obywatelska rozsiana na całym kraju. Powołując się na meldunek _ [R]postepy energetyczna na rzecz Polski _ opracowany poprzez Instytut Energetyki Odnawialnej (IEO) we współpracy z Instytutem Badań Kosmicznych i Termodynamiki Technicznej DLR w Stuttgarcie podkreślają, że już po 2030 r. ponad piecdziesiat proc. energii może być w Polsce robione ze źródeł odnawialnych, a dzięki rozwojowi tego sektora powstanie ponad 100 tys. miejsc pracy.

Ekolodzy oczekują, że rządy krajów biorących udział przy negocjacjach klimatycznych przyspieszą podjęcie działań dla ograniczenia emisji gazów cieplarnianych oraz zobowiążą się sluzace do przyjęcia nowych celów redukcyjnych w 2014 roku. Katalogów zdaniem wyznaczone cele musza być ambitne, sprawiedliwe jak i równiez w swoim założeniu powinny inicjować proces przejścia z epoki paliw kopalnych do wykorzystywania odnawialnych źródeł energii. Swieze porozumienie klimatyczne musi zostać przyjęte przy 2015 r. Przypomnieli też, że po rosyjskim areszcie ciągle przebywa 30 aktywistów oraz członków załogi statku Greenpeace Arctic Sunrise.

Ekolodzy trafili sluzace do aresztu po pokojowej akcji na rzecz ratowania Arktyki, która jest jednym z najbardziej wrażliwych na modyfikacje klimatu zasiegiem na świecie. 19. zenit klimatyczny ONZ rozpoczyna się w poniedziałek na Stadionie Narodowym w Warszawie i potrwa do 22 listopada. W stolicy rozpoczynają się pertraktacje nt. nieznanego porozumienia klimatycznego, które miałoby zacząć obowiązywać po 2020 roku. Stwierdzenia będą trwały jeszcze poprzez dwa szczyty, w Limie w 2014 r. jak i równiez w Paryżu w 2015 r. Po stolicy Peru byc prezentowany projekt oryginalnej umowy, natomiast najdalej po maju 2015 tekst porozumienia.

Podczas szczytu w Warszawie negocjatorzy zastanawiać się będą, jakim sposobem zaradzić skutkom gwałtownych odmian klimatycznych, na które szybciej wrażliwe są np. małe państwa wyspiarskie czy aglomeracje miejskie. Narady klimatyczne ONZ (tzw. COPy – Conferences of the Parties) to doroczne ogólne szczyty, w trakcie których pertraktuje się zakres działań na rzecz polityki klimatycznej. Polska organizowała już wcześniej szczyt klimatyczny ONZ w W 2004 r. przy Poznaniu.

Czytaj więcej w

  • Chcą uwolnienia działaczy Greenpeace. Ale…
  • Więzieni ekolodzy przeniesieni do Petersburga
  • Proces przeciwko Greenpeace sprawiedliwy?
  • Aktywistka Greenpeace prosi na temat pomoc króla