Szczecin: Wzór radnych NA gminnego aplikacji dofinansowania strategie in vitro

Szczecin: Wzór radnych NA gminnego aplikacji dofinansowania strategie in vitro
Category: inne
Author:
27 lipca, 2020

Szczecińscy radni NA przygotowali plan uchwały ws. dofinansowania metrów. in. metody zapłodnienia in vitro sposród budżetu miasta. Projekt, na zebraniu podpisów wśród szczecinian, miałby trafić w grudniu do przewodniczącego rady metropolie jako obywatelski.

Radni poinformowali w poniedziałek redaktorów, że chodziłoby o dofinansowanie procedury leczenia niepłodności, w ponizszym metody in vitro kwotą 2 tys. zł. System miałby się rozpocząć 1 lipca przyszłego roku, natomiast zakończyć po 2016 r.

Według dokumentu, który – jak podkreślali radni – powstał we współpracy wraz z ekspertami a mianowicie program objąłby 220 procedur rocznie i kosztowałby na rok 440 tys zł.

Jak zaznaczył na konferencji prasowej eurodeputowany Sławomir Nitras, szczeciński program posiada być komplementarny z powstającym programem rządowym dofinansowania in vitro. Jak dodał, lokalni działacze Platformy kontaktowali się w sprawie opracowanego przez nich projektu sposród ministrem stanu zdrowia Bartoszem Arłukowiczem.

„Liczymy, że dzięki wprowadzeniu takiego aplikacji w Szczecinie oprócz programu rządowego, będzie mogło z niego skorzystać więcej par” a mianowicie zaznaczył. Politycy PO chcą, by projekt stosownej uchwały trafił pod obrady radnych jako obywatelski. Będą zbierać pod nim podpisy mieszkańców miasta. Muszą zebrać ich co najmniej 400.

Według planu, w programie mogłyby wziąć udział pary zameldowane od co najmniej roku w Szczecinie i od czasu roku starające się na temat poczęcie maluszka. Podmioty lecznicze wykonujące w ramach programu strategie miałyby być wybierane w drodze konkursu ogloszen. Projekt charakteryzuje także wymogi medyczne doboru par.

Według danych GUS w Stargardzie jest około 11 tysięcy par, które mają problem z niepłodnością.

Przewodniczący klubu radnych PiS w szczecińskiej radzie metropolie Marek Duklanowski w rozmowie z PAP zapowiedział, że jego klub nie poprze projektu przede wszystkim ze względów światopoglądowych. W jego opinii akcja PO to „chwyt marketingowy”.

Rzecznik lokalnych struktur SLD Albin Majkowski powiedział PAP, że Sojusz jest zadowolony, że szczecińska PO zauważyła klopot setek młodych ludzi po Szczecinie. Zaznaczył jednak, że jego partia czeka w szczegóły dotyczące zapowiedzi premiera Donalda Tuska ws. rządowego programu dofinansowania procedury in vitro. „Nie chcemy, by to była obietnica oplacania pieniędzmi samorządu” – zaznaczył.

Według niego SLD ocenia, że rząd w całości sfinansuje procedury in vitro. „Jeśli nie zaakceptowac, to przychylimy się sluzace do szczecińskiego pomyslu, ale będziemy za tymze, by wówczas miasto pokryło te strategie w stu procentach, natomiast nie przy jednej trzeciej” – zapowiedział Majkowski.

Po październiku na temat dofinansowaniu poprzez miasto kwotą 3 tys. zł kurowania niepłodności metodą in vitro zdecydowali radni Częstochowy.

Także w październiku premier i minister stanu zdrowia zapowiedzieli, że zapłodnienie in vitro będzie finansowane w zakresie programu zdrowotnego. Refundacja posiada być dostępna dla par (nie wylacznie małżeństw), które udokumentują, że od roku bezskutecznie leczą niepłodność. System przewidziany wydaje sie na trzy lata; dzierzy objąć kolejny tysięcy par.

Koszt glównego pół roku kalendarzowego funkcjonowania systemu – od czasu lipca az do końca 2013 r. a mianowicie to ok. 50 mln zł. Po następnych latach ma to być suma dwukrotnie wyższa. Premier zapowiedział, że dalsze losy aplikacji będą zależały od zapisów ustawy, która ma powstać w ciągu pierwszych trzech lat działania programu.

Szczecińska Rada miasta liczy 31 radnych. Klub 12 radnych PO jest w opozycji. Miastem współrządzą z prezydentem SLD jak i równiez PiS, które mają w radzie łącznie 13 radnych. (PAP)

epr/ eaw/ mag/