Stopy oprocentowania: RPP podjęła decyzję. Rekord wydłużony sluzace do 27. miesięcy

Stopy oprocentowania: RPP podjęła decyzję. Rekord wydłużony sluzace do 27. miesięcy
Category: gospodarka
Author:
27 lipca, 2020

Podpowiedz Polityki Pieniężnej nie spieszy się sposród podwyżkami stóp procentowych. Oznacza to, że posiadacze lokat w bankach jeszcze długo poczekają na wyższe zyski. Spokojne o swe raty mogą być za to osoby spłacające kredyty w złotych. Według Adama Glapińskiego podwyżek stóp nie należy się spodziewać do końca przyszłego roku.

aktualizacja szesnascie: 30

Podpowiedz Polityki Pieniężnej zakończyła po środę dwudniowe posiedzenie. Po raz kolejny żadnych zaskoczeń nie było. RPP utrzymała stopy oprocentowania w Polsce dzieki dotychczasowym, nadzwyczajnie niskim szczeblu: główna stopa referencyjna (1, 50 proc. ), lombardowa (2, piecdziesiat proc. ), depozytowa (0, 50 proc. ), redyskontowa (1, 70 proc. ).

– Miało być przewidywalnie i nudno i jest tak już od kwietnia 2015 r. – podaje Roman Przasnyski, główny analityk Gerda Broker.

Od tego czasu formułkę „brak przemian stóp” słyszeliśmy już 27 razy, a 1, piec proc. stawka obowiązuje od 28 miesięcy.

– Poprzedni rekord wynosił 19 miesięcy i pochodził z lat 2009-2011, gdy stopa referencyjna była podtrzymywana na poziomie trzech, 5 proc. – dodał Przasnyski.

Ekonomiści banku PKO BP napisali w porannym komentarzu, że spodziewają się „gołębiego” wystąpienia. A to oznacza, że bardzo prawdopodobna jest perspektywa braku podwyżek stóp procentowych nawet do końca 2018 r. Potwierdził taki harmonogram prezes NARODOWEGO BANKU POLSKIEGO, Adam Glapiński.

Zobacz także: Wzrost stóp procentowych. Bomba finansowa gorsza od czasu franków?

– Projekcja inflacji umacnia mnie po przekonaniu, że z bardzo duzym prawdopodobieństwem przy 2018 r. także nogi procentowe nie zaakceptowac ulegną odmianie. Co nie zaakceptowac znaczy, że nie będzie głosowań po Radzie przy tej kwestii – prawdopodobnie od połowy 2018 r. zaczną się ożywione dyskusje w Radzie – powiedział Glapiński w czasie konferencji prasowej po posiedzeniu RPP.

– Myślę, że do końca 2018 r. będą obstawał za tymze, żeby mieszaniny nie uległy zmianie – dodał.

Zwrócił uwagę dzieki stabilizację cen ropy, czegoz nie było w czasie poprzedniej RPP, której Glapiński był członkiem.

Według ekonomistów stanowisko RPP wspierają ostatnio wiadomosci z krajowej gospodarki, zwłaszcza te dotyczące inflacji. Ostatni jej wstępny odczyt to 1, piec proc. w stosunku do 1, 9 proc. przy maju. A warto pamiętać o tym, że głównym zamyslem NBP wydaje sie byc dbanie na temat stabilny stopien cen. Według NBP najlepszy poziom inflacji to 2, 5 proc. z możliwymi odchyleniami na temat +/- jednej pkt. proc.

W tym kontekście istotna wydaje sie byc projekcja inflacji przygotowana poprzez Instytut Ekonomiczny Narodowego Agencji bankowej Polskiego. Swiadczy ona jedną z przesłanek, na podstawie których Rada podejmuje decyzje dotyczące stóp procentowych.

Zgodnie z lipcową projekcją wraz z modelu NECMOD, przygotowaną tuz przy założeniu niezmienionych stóp procentowych NBP, roczna dynamika cen znajdzie się z 50-proc. prawdopodobieństwem przy przedziale jednej, 6 proc. do dwóch, 3 proc. w 2017 r. (wobec 1, 6-2, 5 proc. w projekcji z marca 2017 r. ), od 1, jednej do dwa, 9 proc. w 2018 r. (wobec 0, 9-2, 9 proc. w marcu) oraz od czasu 1, trzy do trzech, 6 proc. w 2019 r (wobec 1, 2-3, 5 proc. ).

Natomiast roczne bieg wzrostu PKB według tej projekcji wyszuka się z 50-proc. prawdopodobieństwem w przedziale od trzech, 4 do 4, siedmiu proc. przy 2017 r. (wobec 3, 4-4 proc. w projekcji z marca 2017 r. ), od 2, 5 sluzace do 4, piec proc. w 2018 r. (wobec dwa, 4-4, 5 proc. ) oraz dwóch, 3 sluzace do 4, trzech proc. w 2019 r. (wobec 2, 3-4, cztery proc. ).

„Na możliwe obniżenie ścieżki inflacji przy bliskim horyzoncie projekcji okresla aprecjacja złotego połączona ze spadkiem cen ropy, która częściowo może być zneutralizowana przez wyższe niż oczekiwano w marcowej projekcji dynamiki jednostkowych kosztów pracy oraz cen żywności. Jednocześnie rewizja założeń na 2017 r. może przełożyć się w nieznaczne przesunięcie w górę ścieżki inflacji na 2018 r. ” – podają ekonomiści PKO BP.

Decyzja RPP znaczy, że konsumenci banków nie zaakceptowac powinni po najbliższych miesiącach oczekiwać znaczących zmian w ramach oprocentowania lokat, a także kredytów po złotych.

Dochody z lokat bankowych, które można osiągnąć, są nadzwyczajnie niskie. Według ostatnich danych NBP przeciętne oprocentowanie depozytu (do dwa lat) wyniosło na koniec czerwca 2017 r. 1, cztery proc. po skali roku – to najniższy pulap w relacji. Tanie są jednak również kredyty po złotych a mianowicie przeciętne oprocentowanie kredytu hipotecznego to obecnie 3, 7 proc. w objetosci roku, a kredytu w cele konsumpcyjne – 7, 8 proc.

Chociaż póki co poziom stóp procentowych w Polsce nie jest klopotem dla kredytobiorców, to wszystko może się zmienić wraz z ich podwyżkami. Dzieki ten problem zwrócił dzieki początku czerwca uwagę Zbigniew Jagiełło, prezes PKO BP podczas Europejskiego Kongresu Finansowego w Sopocie.

Według jego za pare lat, wówczas gdy stopy oprocentowania i koszty kredytów wzrosną, politycy będą szukali winnych. – Kto był winowajca, że banki udzielały opony hipoteczne? Bazy – powiedział. Jagiełło wskazał, że wówczas oskarży się banki o to, że wiedziały iż stopy oprocentowania wzrosną, ale nic w tej sprawie nie zrobiły.