Sośnierz: Rejestr Usług Medycznych pod koniec przyszłego roku

Category: inne
27 lipca, 2020

Rejestr Usług Medycznych (RUM), który ma umożliwić ocenę, jak publikowane są pieniądze w systemie ochrony stanu zdrowia, zostanie pewnie uruchomiony w przyszłym r. – poinformował w poniedziałek w Katowicach prezes Narodowego Funduszu Zdrowia Andrzej Sośnierz. Pod koniec dwa tysiace siedem r. w pierwszej kolejnosci karty maja obowiazek trafić az do pacjentów.

RUM posiada się przyczynić do sporych oszczędności, metrów. in. za posrednictwem wskazanie, z jakich usług medycznych korzystają pacjenci i jakie medykamenty kupują. „Mimo różnych malych zakrętów rzecz RUM idzie do przodu. Są duże okazje, że w przyszłym r. zaczniemy. W pierwszej kolejnosci karty, jeżeli nie będzie żadnych przeszkód, pacjenci otrzymają pod koniec r. 2007” a mianowicie powiedział przy poniedziałek po Katowicach Sośnierz.

System posiada kosztować czterysta mln zł. Prezes NFZ podkreślił, że taki koszt ta organizacja jest w stanie przy dwuletnim cyklu wygospodarować ze swoich środków, szczególnie, że tylko na wychwyceniu dzięki RUM fałszywych recept można zyskać stu mln zł rocznie.

Według Sośnierza, Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji nie ma sluzace do projektu większych zastrzeżeń. „Niestety, media troszkę nabroiły. Na bazie doniesień medialnych MSWiA sądziło, że dzieki karcie będzie historia choroby i to wzbudzało największe wątpliwości. Wyjaśniliśmy, że nie zaakceptowac, że to właściwie będzie identyfikator jak i równiez te największe wątpliwości zostały pokonane” – powiedział Sośnierz.

Prezes NFZ dodał, że przy wprowadzaniu RUM powielany będzie model śląski, jak nie okresla, że bedzie wprost skopiowany. Śląski program START Sośnierz – wówczas dyrektor Śląskiej Regionalnej Biura Chorych – wprowadził w 1999 r. Tradycyjne książeczki zdrowia zastąpiły karty polisy zdrowotnego, pokrewne do kart bankomatowych.

„Doświadczenia ze Śląska warto wykorzystać – to bardzo duża aglomeracja, program funkcjonuje już kilka czasów. Będzie to już jednak karta nie zaakceptowac pamięciowa, zas procesorowa. Będzie lepiej szyfrowana, natomiast wygląd nie będzie się bardzo różnił jak i równiez z pewnością z tyłu nie będziemy już próbowali umieszczać reklam” – powiedział Sośnierz.

Dzieki samej karcie nie będzie istotnych danych, ale będzie ona rodzajem klucza az do sejfu różnych informacji przy systemie. Po jej odczytaniu ma mezczyzna np. informować lekarza, że lek, który chce przepisać pacjentowi, wchodzi w przenikliwe intereakcje z tym, jakie mozliwosci ten slabowity już zatrudnia.

Finansowanie usług medycznych w przyszłym roku Sośnierz ocenił w poniedziałek „ostrożnie optymistycznie”. „Na pewno jesteśmy zbilansowani, jak widać kontraktowanie zachodzi bez większych napięć w porównaniu sluzace do lat ubiegłych. Oczywiście, pojedyncze ogniska zapalne mogą się pojawić, ale nie ma zapewne takich, jak były. Wraz z tych kontraktów, które będą zawarte, na pewno się wywiążemy, a na wstepie miesiące przyszłego roku pokażą, czy nie będzie dobrze. Przyszły rok powinien być stabilny” – powiedział.

Przyznał jednocześnie, że choć budżet NFZ dzieki przyszły rok – 40 mld zł – wydaje sie wyższy niż w biezacym – 36 mld zł, to w świadczenia teskni pieniędzy. „Skok jest znaczący, problem jednak z tymze, że cały ten postep został pochłonięty przez podwyżki płac, chociazby troszeczkę więcej, bo na podwyżki płac trzeba przeznaczyć 4, piec mld zł. Stąd w świadczenia troszeczkę brakuje, jednak staramy się w tym roku trochę zaoszczędzić jak i równiez myślę, że przyszły dwanascie miesiecy nie będzie gorszy, niż ten” – zaznaczył.

Prezes Sośnierz zapewnił też, że fundusz zapłaci za wszelkie tegoroczne nadwykonania, czyli usługi wykonane przez daną placówkę ponad wlaczony z NFZ kontrakt – w przykladach procedur ratujących życie. Rózne nadwykonania, jakim sposobem zaznaczył, muszą jednak polegać nadzorowi i kontroli, bo z roku na rok narasta ilość hospitalizacji. Sośnierz zapowiedział też, że w przyszłym roku odmieni zasady kontraktowania na takie, które chronią poprzednio pewnymi niejasnościami i uprości zasady kontraktowania. (PAP)

lun/ bno/ rod/

We use cookies to provide you with the best possible experience. By continuing, we will assume that you agree to our cookie policy