Solidarna Polska złoży wniosek na temat komisję śledczą ws. prywatyzacji

Category: odmienne
Author:
27 lipca, 2020

Klub Solidarna Nasz kraj złoży konkluzja o powołanie sejmowej komisji śledczej do zbadania domniemanych nadużyć jak i równiez nieprawidłowości przy prywatyzacji państwowych przedsiębiorstw, m. in. w związku z zatrzymaniem gen. Gromosława Czempińskiego – poinformował lider SP Zbigniew Ziobro.

Komitet miałaby zająć się „nieprawidłowościami związanymi wraz z prywatyzacją grupy G8 w niniejszym Stoen S. A. i spółki PLL LOT po związku z zatrzymaniem i przedstawieniem zarzutów byłemu szefowi UOP”.

Dzieki poniedziałkowej konferencji prasowej w Sejmie Ziobro powiedział, że klub Solidarnej Polski potrzebuje, aby Polacy mogli poznać „zakulisowe gry, nieformalne działania”, jakie były – w jego opinii – podejmowane przy prywatyzacji niektórych ogromnych przedsiębiorstw.

„Kiedy, jak nie teraz? Który jest przykład bardziej odpowiedni do powołania komisji śledczej niż sytuacja, o której dziś już wiemy, że w mechanizmy prywatyzacyjne zostały uwikłane jednostki pełniące najwyższe funkcje w państwie, pełniące też funkcje związane sposród bezpieczeństwem naszego państwa? Jeżeli w tle pojawia się korupcja, oszustwa, jeżeli pojawiają się szkody dla polskiego państwa jak i równiez obywateli? ” – mówił Ziobro.

„Sprawa jest nadzwyczaj poważna, oczywiście komisje śledcze, biorąc pod uwagę sposób ich działania, budzą różne opinie. Dysponujemy doświadczenia porzadne i wyraznie negatywne. Kluczowym kryterium (… ) jest upolitycznienie, innymi slowy chęć rozgrywania wyłącznie rzeczy politycznej natury przy okazji zadan komisji śledczej” – powiedział Ziobro, który brał udział w pracach sejmowej komisji śledczej ds. afery Rywina. Jego zdaniem nowa komisja miałaby szansę dzieki apolityczną pracę.

Europoseł zastrzegł, że nie przesądza o winie Czempińskiego, bo w ten sposób zdecyduje sąd. Podkreślił jednakze, że sejmowa komisja byłaby środkiem naporu na władzę, aby rzecz została dokladnie wyjaśniona. „Czempiński był jednym sposród tych osób, którzy są postrzegani w charakterze wręcz inicjujące powstanie Platformy Obywatelskiej. Nie zaakceptowac da się ukryć mocnych związków pana generała z ludźmi dzisiejszej władzy” – mówił Ziobro.

Zapowiadano, że wniosek uchwały ws. powołania komisji miał trafić sluzace do marszałek Sejmu Ewy Kopacz w poniedziałek. Po południu rzecznik klubu SP Patryk Jaki powiedział jednak PAP, że ciągle trwa doprecyzowywanie dokumentu jak i równiez do laski marszałkowskiej trafi on w najbliższych dobach.

W ubiegły wtorek dzieki polecenie katowickich prokuratorów zatrzymano pięć osób – to funkcjonariusze publiczni i ludzie, które sposród nimi współpracowały w związku z prywatyzacjami. Wśród tych propozycji był gen. Gromosław Czempiński. Podejrzanym zarzucono przyjmowanie korzyści majątkowych, nadużycie zaufania w obrocie ekonomicznym i czyszczenie brudnych pieniędzy. Wszystkich pięciu podejrzanych co do korupcji tuz przy prywatyzacji PLL LOT i Stoen wyszło w czwartek wieczorem dzieki wolność wedlug wpłaceniu poręczeń majątkowych. (PAP)

ann/ son/ bk/