Sierpień 80 rozpoczął kampanię „Stop umowom śmieciowym”

Category: inne
Author:
27 lipca, 2020

Ogólnopolską kampanię przeciwko tzw. umowom śmieciowym zainaugurował we wtorek w Tychach związek Sierpień 80 wraz z Polską Partią Pracy.

Konflikt zbrojny pod hasłem „Stop umowom śmieciowym” dzierzy zawitać do różnych miejscowosci Polski. Koordynujący ją młodzi związkowcy i działacze we wtorek urządzili happening w Tychach, przy środę mają być po Opolu.

Jakim sposobem przekazał PAP rzecznik Sierpnia 80 Patryk Kosela, w start dzialaniu wybrano szpital wojewódzki przy Tychach. Związkowiec zaznaczył, że po przekształceniach prowadzonych za posrednictwem samorząd wojewódzki pielęgniarki zatrudniane są w tamtym miejscu na cywilnoprawnych kontraktach – bez praw np. do urlopu badz zwolnienia chorobowego, za to wraz z możliwością bezustannej pracy za posrednictwem dwie doby.

„Kontrakty rzetelne są na rzecz prezesów banków, ale nie dla pielęgniarek. Pielęgniarka wraz z tego, jakie mozliwosci zarobi dzieki kontrakcie, powinien sama opłacić sobie składki emerytalne jak i równiez zdrowotne, co przy pieniądzach, które dostaje, jest często niemożliwe” – wskazał Kosela.

„Nawet premier Tusk jak i równiez minister Boni zauważyli w jesieni tego roku, że z +umowami śmieciowymi+ nalezy zrobić porządek. Nasze działania mają w celu przypomnienie tym dostojnikom ich własnych obietnic wraz z ostatniej kampanii wyborczej” – dodał rzecznik związku.

Reprezentanci Sierpnia 80 przypominają, że związek przy 2007 r. skierował az do Sejmu projekt nowelizacji prawa dotyczącego pracowników agencji tymczasowych. Zakładał on m. in., że pracownik może być zatrudniany za pośrednictwem firm na okres nie dłuższy niż trzy miesiące. Po tym okresie pracodawca byłby zobowiązany do zawarcia z pracownikiem umowy stałej.

Związkowcy przekonują, że umowy śmieciowe nie tylko uderzają w ludzie zatrudniane dzieki ich podstawie, ale i po budżet państwa. Umowy cywilnoprawne są poniewaz gorzej opodatkowane, odprowadzane są też od nich niższe stawki ubezpieczeń społecznych, jak negatywnie odbija się w finansach publicznych i programie emerytalnym.

Po środę związkowcy Sierpnia planują urządzić happening przed jedną z firm pracy tymczasowej w Opolu. „W wlasnej praktyce związkowej spotykaliśmy się z sprawami, gdy filie tego typu zawierały z ludźmi umowy w 10 lat” – wskazał Kosela.

Wraz z przytaczanych przez związek danych empirycznych Komisji Europejskiej z raportu o zatrudnieniu wynika, że na umowach tymczasowych manipuluje 27 proc. Polaków a mianowicie najwięcej po całej Ue. Na podstawie umów czasowych operuje 65 proc. osób poniżej 30. roku życia. Stałej umowy nie dostaje 85 proc. osób do 24. roku życia, które podejmują pierwszą pracę. Na czas określony zatrudniona wydaje sie byc też 1-a piąta 40-latków. (PAP)

mtb/ pad/