Sąd wezwał prokuraturę sluzace do uzupełnienia aktu oskarżenia ws. Nangar Khel

Sąd wezwał prokuraturę sluzace do uzupełnienia aktu oskarżenia ws. Nangar Khel
Category: inne
Author:
27 lipca, 2020

(dochodzą inf. od rzecznika MS jak i równiez z prokuratury wojskowej sposród Poznania)

10. siedmiu. Warszawa (PAP) – Wojskowy Sąd Okręgowy w Warszawie wezwał wojskową prokuraturę do uzupełnienia braku formalnego w akcie oskarżenia w sprawie ostrzału afgańskiej wioski Nangar Khel a mianowicie poinformował przy czwartek wieczorem PAP rzecznik ministra sprawiedliwości Grzegorz Żurawski.

Potwierdził też odwołanie Karola Frankowskiego sposród funkcji szefa wydziału ds. spraw przestępczości zorganizowanej oddziału Naczelnej Prokuratury Wojskowej przy Poznaniu. Podkreślił, że nie ma to zero wspólnego ze sprawą Nangar Khel. „Chodzi o przekształcenia etatów militarnych na cywilne” – dodał.

Wieczorne „Wiadomości” TVP podały w czwartek, że sąd zwrócił prokuraturze akt oskarżenia, gdyż brakuje w nim załączników z adresami oskarżonych. Żurawski wyjaśnił, że sąd wezwał do uzupełnienia tego deficytu, co nie jawi sie byc równoznaczne wraz z zwrotem całego aktu oskarżenia. Zapewnił, że brak bedzie w piątek uzupełniony. Frankowski powiedział zaś PAP, że dokumentu nie załączyła sekretarka, a decyzja sądu jest formalna jak i równiez akta kwestii nie zostały odesłane sluzace do Poznania.

Szefowie Naczelnej Prokuratury Wojskowej odwołali prokuratora Frankowskiego ze stanowiska szefa wydziału. „Zostałem odwołany i nie mam zero do dodania na tenze temat” -powiedział PAP Frankowski.

W środę prokuratura dzieki specjalnej konferencji w Warszawie przedstawiła szczegóły aktu oskarżenia. Według śledczych, wojsko kontrolowało rejon, gdzie udały się siły szybkiego reagowania, które miały zająć się zabezpieczeniem i ewakuacją uszkodzonego transportera, zas żołnierze plutonu szturmowego ostrzelali wioskę, wbrew iż mieszkańcy wioski oraz nikt w okolicy nie stanowił zagrożenia.

„Wiadomości” wyemitowały też rozmowę z młodszym chorążym Tomaszem Świeradem, który w Afganistanie był oficerem łącznikowym jak i równiez podwładnym amerykańskiego pułkownika Martina Schweitzera. W jego opinii, prokuratorzy mylą się twierdząc, że nie było zagrożenia dla rodzimych żołnierzy. „Nie jest żadną tajemnica, że talibowie działali także w tej wiosce” – powiedział. Według faceta, na Nanagar Khel spadło nie osiem pocisków zas jeden, nieprawdą jest także to, że Amerykanie nie prowadzili własnego śledztwa.

Zdaniem Świerada zapis z podsłuchu talibów działa na korzyść oskarżonych. „Jeden z nich (talibów a mianowicie PAP) mówił, że Ludzie z polski rozstawili moździerze i strzelają, a pociski lecą przy jego nurcie albo przy rejon, w którym miejscu on przebywa” – powiedział.

W ocenie śledczych, żołnierze wiedzieli, że ogień trafi w zabudowania – srodku i skraj wioski, widzieli poruszających się tam jednostek i bawiące się pociechy. Zdaniem prokuratury, ich działanie miało wlasciwosci „wstrzeliwania się w wytypowany cel”. Według prokuratury, potwierdzają to naoczni świadkowie wydarzenia, jak i – pośrednio – biegli w swojej opinii.

U nas zdarzenia byli dwaj oficerowie – jeden odmówił przeprowadzenia rozkazu ostrzelania wioski, drugi usiłował mu zapobiec.

W nastepstwie działań paru polskich żołnierzy zginęło sześć osób a mianowicie dwie dziewczyny i mężczyzna (pan młody przygotowujący się do uroczystości weselnej) a takze troje dzieci (w tym dwoje po wieku od momentu trzech az do pięciu lat). Trzy inne kobiety – w tym jedna w ciąży, która zakończyła się urodzeniem martwego noworodka – zostały trwale okaleczone.

Prokuratura oskarżyła siedmiu żołnierzy – sześciu z nich: chorążego Andrzeja O., plutonowego Tomasza B., kapitana Olgierda C., podporucznika Łukasza B., starszego szeregowego Jacka J. i starszego szeregowego Roberta B. o zabójstwo ludności cywilnej, zbyt co grozi kara dożywotniego więzienia. Siódmego – starszego szeregowego Damiana L. – oskarżono o ostrzelanie niebronionego obiektu, za co grozi kara od 5 do 15 czasów pozbawienia wolności i a mianowicie w wyjątkowych przypadkach a mianowicie kara 25 lat więzienia. Obecnie wszyscy oskarżeni żołnierze przebywają dzieki wolności. (PAP)

ktl/ sta/ kpr/ pz/ mow/