Saryusz-Wolski: wybory nadrzedne dla europejskiego kursu Ukrainy

Saryusz-Wolski: wybory nadrzedne dla europejskiego kursu Ukrainy
Category: inne
Author:
27 lipca, 2020

Wybory parlamentarne jak i równiez kolejne prezydenckie na Ukrainie wpłyną na to, jaką drogą kraj tenze ostatecznie podąży, czy wybierze kurs europejski – uważa europoseł WEDLUG Jacek Saryusz-Wolski.

Jak podkreślił w oświadczeniu przesłanym w piątek PAP, jeżeli przywódcy opozycji nie porozumieją się jak i równiez nie zrozumieją, że to historyczny chwileczke na zgodę w łonie opozycji demokratycznej, to nie zaakceptowac zapobiegną najgorszemu – większości konstytucyjnej Partii Regionów. „Taka większość utrwaliłaby na okres pozycję obecnego prezydenta (Wiktora Janukowycza) jak i równiez oligarchiczny ustrój Ukrainy” – ocenił Saryusz-Wolski.

Według europosła europejski warsztaty aktualnych władz na Ukrainie jest niewiarygodny z perspektywy Starego kontynentu i traktowany w dzialach werbalnych obietnic. „Chciałbym, żeby te decyzje dały drugą, po czolowej zaprzepaszczonej, szansę Ukrainie, jeśli jednak poziom degradacji demokracji ukraińskiej przekroczy pewną granicę, to Ukraina zaryzykuje utratę ostatnich swoich przyjaciół jak i równiez rzeczników po Unii Europejskiej” – zaznaczył.

„Musimy – ci, którzy jeszcze wierzą w Ukrainę – robić wszystko ku jej europeizacji. Musimy namówić Ukraińców w dodatku, żeby rozumowali raczej w kategoriach wydatku utraconych możliwości, a nie nakładów i poświęceń. Między innymi, natomiast to zależy od wyborów, tym kosztem jest utrata perspektywy jaką daje parafowana już porozumienie stowarzyszeniowa” a mianowicie podkreślił Saryusz-Wolski.

Zadeklarował, że starania Lokalny na rzecz Ukrainy są ciagle wielkie. „Staramy się, zeby Ukrainie zaoferowano maksimum tegoz, co dzis, przy tym bedzie politycznym i gospodarczym Ukrainy oraz w dodatku stanie umysłów w Unii Europejskiej, można zaoferować. Chcemy zakotwiczyć Ukrainę po europejskim porządku politycznym, prawnym, ekonomicznym i społecznym tak dalece, jak pani sama mnie na to pozwoli” – podkreślił.

Jak zaznaczył, przyszłość obszaru i odpowiedzialność za jego stabilność a mianowicie w kategoriach cywilizacyjnych i geostrategicznych oraz długofalowego wyboru europejskiej kosztowny – po znacznej mierze zależy właśnie od wyborów na Ukrainie.

„W Ukrainie żywe są pokusy gry na wiecej niz jeden fronty, rozważana, wręcz praktykowana jest mozliwosc dwuwektorowa a mianowicie balansowania między Wschodem i Zachodem, między Unią Euroazjatycką i Unią Europejską. Ta pokrętna taktyka i niedostatek jednolitej strategii, to wlasnosci charakterystyczne działań władz” a mianowicie ocenił Saryusz-Wolski.

Jak podkreślił, taka procedura już nie zaakceptowac działa jak i równiez nie będzie działała. „Ukraina w oczach Brukseli straciła wiarygodność na skutek tego meandrycznego kursu, który prowadzi. Oczywiście nie pozostanie to bez znaczenia dla unijnej polityki wzgledem Ukrainy, dokad mnożą się znaki zapytania, tak różne od euforii pomarańczowej wiosny 2004” – zauważył europoseł.

Według jego zagrożeniem na rzecz europeizacji Ukrainy są: wejście przez Ukrainę do unii celnej z Rosją, Białorusią i Kazachstanem oraz forma demokracji i praw człowieka.

„Błędna wydaje sie wiara tychze elit ukraińskich, które myślą, że można mieć ścisłe i pomyslne związki ekonomiczne z UE, bez jednoczesnej naprawy stanu praw człowieka, rządów uprawnienia, standardów demokratycznych i wolności mediów. Ukraina zdecydowanie przecenia to, że UE bardzo zależy przy sensie gospodarczym na Ukrainie. Jest to fałszywa diagnoza, wydatki przyjęcia Ukrainy byłyby wielkie, w obszarze kapitalów strukturalnych i polityki rolnej, możliwe do zaakceptowania, ale nie bez pełnowymiarowej demokracji” – twierdzi Saryusz-Wolski.

Jakim sposobem ocenił, Unia Europejska jest zirytowana Ukrainą, jakie mozliwosci – według niego a mianowicie jest bardzo niebezpieczne zarówno dla regionu i przyszłości Partnerstwa Wschodniego, jak i gwoli polskich osoby ukraińskich. „Ta europejska irytacja prowadzi do coraz twardszego stanowiska Starego kontynentu wobec do niej wschodniego sąsiada. Łudzi się elita rządząca dzisiaj w Ukrainie, że nastąpią koncesje w kwestiach politycznych. Nie będzie katalogów z okolicznosci pryncypialnych – standardów demokracji, praw człowieka i wybiórczej sprawiedliwości, której symbolem wydaje sie byc Julia Tymoszenko” – ocenił.

Zdaniem europosła „cofająca się transformacja polityczna i gospodarcza” na Ukrainie oznacza także zawieszenie parafowanego już układu stowarzyszeniowego.

Przy niedzielnym głosowaniu Ukraińcy wybiorą 450 deputowanych do Rady Najwyższej, którzy będą sprawować swój mandat przez najbliższych 5 latek. W związku z naszym, że ukraińska ordynacja wyborcza ma rys mieszany, połowa deputowanych zostanie wybranych po jednomandatowych okręgach wyborczych, natomiast druga – w programie proporcjonalnym. (PAP)

mrr/ son/ ura/