Romaszewski i Andrzejewski zawieszeni w prawach członka klubu PiS

Category: inne
27 lipca, 2020

# przystaje wypowiedź senatora Andrzejewskiego #

12. 02. Warszawa (PAP) a mianowicie Senatorowie Zbigniew Romaszewski jak i równiez Piotr Andrzejewski zostali zawieszeni na 3 miesiące w prawach członka klubu Prawa i Sprawiedliwości – poinformowała w piątek dziennikarzy szefowa klubu Grażyna Gęsicka.

Postanowienie ta ma związek wraz z tym, że obaj głosowali przeciw uchyleniu immunitetu senatorowi Krzysztofowi Piesiewiczowi. Nie zrealizowali zalecenia klubu PiS na temat sposobie głosowania w sprawie uchylenia immunitetu – podkreśliła Gęsicka.

„W ubiegłym tygodniu odbyło się głosowanie dotyczące uchylenia immunitetu senatorowi Krzysztofowi Piesiewiczowi. Nasi senatorowie otrzymali zalecenie ode mnie, żeby głosować za swoim uchyleniem. Podczas gdy senatorowie Andrzejewski i Romaszewski głosowali – co na wlasna reke powiedzieli jawnie – za utrzymaniem tego immunitetu. Co więcej a mianowicie przeprowadzili szeroką akcję medialną, która miała obronić pierwotnego racje w ponizszym względzie” a mianowicie wyjaśniła szefowa klubu PiS.

Z tegoz względu – dodała a mianowicie po głosowaniu prezydium lokalu PiS postanowiło zawiesić obu senatorów w prawach członka klubu parlamentarnego PiS na trzy miesiące. Jak mówiła, chodzi o to, aby pokazać, że ich stosunek do kwestii uchylenia immunitetu Piesiewiczowi nie wydaje sie byc zgodny ze stanowiskiem partii.

„Oczekujemy od zawieszonych senatorów pewnej refleksji. Jesteśmy po klubie, każdy może mieć różne spojrzenia na różne tematy, niemniej jednak klub parlamentarny jest pewną emanacją partii politycznej, która ma konkretne poglądy i oczekujemy bezpiecznej lojalności, identyfikacji i chociaz niegłoszenia poglądów sprzecznych wraz z kierunkiem programowym naszej partii” – zaznaczyła Gęsicka.

Szefowa klubu PiS wyraziła także nadzieję, że „panowie senatorowie przemyślą całą sytuację i zrozumieją, że jesteśmy klubem partii, która ma swój program, swoje podejście az do rzeczywistości jak i równiez pewnego rodzaju dyscyplinę”.

Andrzejewski powiedział PAP, że co do Piesiewicza zagłosował zgodnie z naszym „jak powinno wyglądać państwo prawa”. „Nie chodziło jedynie o Piesiewicza. Gdyby chodziło o każdego innego, to moje styl zycia byłoby identyczne” – dodał.

Senator podkreślił, że nie jawi sie byc członkiem Prawa i Sprawiedliwości, nie potrzebuje wyjść wraz z klubu PiS i nie zamierza się odwoływać od momentu decyzji na temat zawieszeniu. Jakim sposobem zaznaczył, nie identyfikuje się z działaniami, które wyżej stawiają interes partyjny niż publiczny.

PAP nie udało się uzyskać komentarza wicemarszałka Romaszewskiego w tej kwestii.

Senat po głosowaniu dzieki początku 02 nie uchylił immunitetu Piesiewiczowi. W tajnym głosowaniu przeciwko wnioskowi prokuratury o pociągnięcie senatora az do odpowiedzialności karnej głosowało piecdziesiat senatorów, „za” było 31 senatorów, szesc wstrzymało się od głosu.

Prokuratura, która skierowała sluzace do Senatu konkluzja o uchylenie immunitetu Piesiewiczowi, chciała zarzucić senatorowi popełnienie przestępstw przedstawionych w ustawie o przeciwdziałaniu narkomanii: dysponowania kokainy jak i równiez nakłaniania innych osób sluzace do jej zażycia. Piesiewicz był nieobecny w trakcie głosowania.

Prokuratorski wniosek o uchylenie immunitetu Piesiewiczowi niedobrze zaopiniowała senacka komisja regulaminowa. Jej członkowie argumentowali, że w tej chwili nie ma podstaw do uchylenia Piesiewiczowi immunitetu, a wniosek prokuratury jest „przedwczesny”.

„Nie sądzimy Piesiewicza, sądzimy prawidłowość strategie i zechcemy przesądzić moment, w którym prokuratura może się zwracać o uchylenie immunitetu” – mówił wówczas Andrzejewski, sprawozdawca komisji regulaminowej.

Podkreślał, że z przepisów nie wynika jasno, w którym chwili prokurator posiada składać wniosek o uchylenie immunitetu. „My twierdzimy, jako komisja, że wniosek o uchylenie immunitetu można złożyć dopiero w takim przypadku, jak prokuratura zamknęła postępowanie dowodowe i jest zdecydowana wnieść swiadectwo oskarżenia” – dodał.

Konkluzja prokuratury na temat wyrażenie potwierdzenia na pociągnięcie do odpowiedzialności karnej senatora to pokłosie innego postępowania, które – jak podał w grudniu „Wprost” a mianowicie prokuratura wszczęła po doniesieniu samego Piesiewicza. Senator twierdził, że padł ofiarą ekipy szantażystów. 18 listopada w zlecenie śledczych doszło sluzace do zatrzymania osób wskazanych przez parlamentarzystę. Jak nieoficjalnie dowiedział się „Wprost”, zatrzymani oskarżyli Piesiewicza o posiadanie kokainy.

Piesiewicz powiedział wówczas „Wprost”, że sam poprosił o uchylenie immunitetu i wyraził zgodę w pociągnięcie jego do odpowiedzialności karnej. „Złożyłem pismo az do marszałka Senatu. Zostałem pomówiony i chcę złożyć przy tej sprawie wyjaśnienia po prokuraturze. Odnosnie samego śledztwa nie mogę się wypowiadać. Mogę wylacznie powiedzieć, że pomówienia są jego niewielkim fragmentem” – mówił tygodnikowi senator NA.

Z kolei „Rzeczpospolita” podała, że w połowie października do redakcji „Rz” zgłosiła się kobieta, która twierdziła, że „ma nagrania kompromitujące jednego z wpływowych senatorów Platformy”. „Super Express” zamieścił na swojej stronie www film, który ma być dowodem, że Piesiewicz zażywał narkotyki. „SE” napisał, że jedno wraz z nagrań senator obejrzał po towarzystwie dziennikarza „SE”; Piesiewicz zaprzeczył jednakze, że zażywał narkotyki. „To nie była kokaina, ale sproszkowane lekarstwa” – mówił „SE”.

W rezultacie wniosku prokuratorskiego senator Piesiewicz sam zrzekł się immunitetu, jednak senacka komisja regulaminowa zwróciła się do faceta o wyjaśnienia, a potem także o uściślenie swojego oświadczenia. Piesiewicz wysłał list z wyjaśnieniami swojej woli, lecz samego oświadczenia nie uzupełnił. Szef komisji Zbigniew Szaleniec (PO) powiedział PAP, że sposród poufnego listu Piesiewicza az do członków komisji wynikało, że Piesiewicz na przeanalizowaniu stanu prawnego postanowił wycofać swoją zgodę i pozostawić decyzję w tej sprawie Senatowi. (PAP)

ajg/ mzk/ tgo/ par/ gma/

We use cookies to provide you with the best possible experience. By continuing, we will assume that you agree to our cookie policy