Robotyka kosmiczna rozwojowym sektorem na rzecz polskich firm

Robotyka kosmiczna rozwojowym sektorem na rzecz polskich firm
Category: gospodarka
Author:
27 lipca, 2020

Polskie firmy coraz częściej kierują się ku sektorowi kosmicznemu: współpracują m. in. z Europejską Agencją Kosmiczną, zyskując dostęp do najswiezszych technologii. O realizowanych projektach i perspektywach rynku mówią PAP Urzadzenia ochronne przedstawiciele firm zajmujących się robotyką kosmiczną.

– Sądzę, że strony robotyki kosmicznej są o wiele większe niż misji załogowych – dowodzi w rozmowie z PAP Technologie Jacek Kosiec, szef programów kosmicznych firmy Creotech Instruments, projektującej i wykonującej różnego rodzaju urządzenia satelitarne i naziemne. Jak tłumaczy, wykonanie odpowiednich kapsuł jak i równiez zabezpieczeń dla osób w kosmosie jest nadzwyczaj kosztowne, więc znacznie w wyzszym stopniu się opłaca wysyłanie zrobotyzowanych sond – czy to do prowadzenia badań naukowych czy sluzace do eksploracji asteroid lub nawet planet. Jego zdaniem wyzwania są jednak wlasciwie duże: „elektronika musi być niezwykle zaawansowana i zwlaszcza, jak najczesciej w kosmosie, niezawodna”.

Lokalne firmy technologiczne coraz chętniej kierują swoją uwagę w kierunku sektorowi kosmicznemu, co można było zaobserwować podczas Forum internetowym Sektora Kosmicznego, które odbyło się 9 marca 2016 w Warszawie. Przeszlo 30 polskich organizacji prezentowało podczas imprezy produkty i usługi oddane dla sektora kosmicznego a mianowicie w tym firmy zajmujące się dostarczaniem rozwiązań dla robotyki kosmicznej.

Wraz z względu dzieki swoją specyfikę, przemysł kosmiczny wymaga ścisłej współpracy z zagranicznymi instytucjami. Robi naprawde zarówno Creotech Instruments, budujące elektronikę orbitalną z certyfikatem Europejskiej Firm Kosmicznej, jak i równiez specjalizująca się w doskonaleniu precyzyjnych mechanizmów kosmicznych firma Astronika. Tuz przy projektach międzynarodowych pracuje od swojego powstania w 2013 r.

a mianowicie Obecnie wykonujemy pięć różnych projektów dla Europejskiej Firm Kosmicznej, właśnie zakończyliśmy pewien kontrakt gwoli Niemieckiej Agencji Kosmicznej – powiedział PAP Technologie Jakub Stelmachowski wraz z Astroniki. Spólka pracuje metrów. in. obok budowie mechanizmów do urządzeń penetrujących, które wgłębiając się w grunt pomagają określić różne swoim właściwości. Urządzenia przez nią projektowane są stosowane przede wszystkim podczas misji eksploracyjnych, np. na Księżyc, asteroidy albo na Marsa.

– Z każdym nowatorskim kontraktem nabywamy sporo doświadczenia, a także firma najmuje następnych inżynierów – mówi Stelmachowski jak i równiez podkreśla, że branża kosmiczna rozwija się w naszym kraju bardzo dynamicznie, więc polskie spólki mają przed sobą dobrą perspektywę progresu.

Perspektywy owe sprawiają, że branża kosmiczna przyciąga również firmy i instytucje działające w odmiennych sektorach, jakim sposobem np. Przemysłowy Instytut Automatyki i Pomiarów.

– Jesteśmy instytutem badawczym prowadzącym zarówno badania naukowe jak i operacje wdrożeniowe dla przemysłu – mówi przy rozmowie sposród PAP Technologie Paweł Wittels z PIAP. Instytut zajmuje się po projektowaniu jak i równiez produkcji robotów mobilnych gwoli wojska jak i równiez formacji odpowiedzialnych za bezpieczeństwo, a po branży kosmicznej – w obszarze robotyki orbitalnej.

PIAP swiadczy zlecenia gwoli Europejskiej Agencji Kosmicznej; jednym sposród nich wydaje sie chwytak, który pomoże przy deorbitacji satelity Envisat. – Chwytak będzie znajdował się na robotycznym ramieniu, po które wyposazony będzie satelita serwisowy – tłumaczy Wittels. – Wedlug zbliżeniu się do uszkodzonego Envisat, jego zadaniem będzie uchwycenie pierścienia mocującego w satelicie Envisat. Jest to duże wzywanie fachowe ponieważ całą operację należy tak przeprowadzić, aby udała się to za glównym razem, zas satelity nie zaakceptowac odbiły się od siebie i nie zaakceptowac rozpoczęły niekontrolowanego ruchu – podkreśla.

Instytut ma nadzieję poprzez współpracę z przemysłem kosmicznym zyskać dostęp do nowych rozwiązań technologicznych. a mianowicie Spodziewamy się, że jednym z długofalowych rezultatów będzie wynik transferu technologii – mówi Mateusz Wolski z Biura Projektów Nadrzednych PIAP. – Dzięki realizacji nowych zleceń od Europejskiej Agencji Kosmicznej będziemy zdolali pozyskiwać pewną wiedzę, którą będziemy nastepnie stosowali przy naszych ziemskich produktach.

– Natomiast po perspektywie dziesieciu czy 15 lat, mogą się pojawić nowe uzycia technologii kosmicznych – dodaje Wolski, przypominając o historii GPS, które pierwotnie miało bardzo wąskie zastosowanie. Jak uważa, przy szerszej mozliwosci rynek dzierzy więc potencjał do widocznego rozwoju, co jest równoznaczne z ustanowieniem produkty, które znajdą zastosowanie w zupełnie nowych rejonach.

Wolski posiada tutaj w myśli przede wszystkim serwisowanie satelitów na orbicie oraz górnictwo kosmiczne. W jego mniemaniu zwłaszcza po drugim przypadku jesteśmy póki co po fazie koncepcyjnej – owe technologie nadal nie istnieją. – Jednak właśnie między innymi dlatego chcemy się zajmować robotyką kosmiczną: zbyt kilka latek, kiedy tenze rynek już dojrzeje, będziemy mogli zostać dostawcą inzynierii dla przyszłych misji kosmicznych, zarówno naprawczych, jak i górniczych – mówi.