Prezydent Afganistanu planuje zmiany władz przy pięciu prowincjach

Prezydent Afganistanu planuje zmiany władz przy pięciu prowincjach
Category: gospodarka
Author:
27 lipca, 2020

Po związku z rosnącym zagrożeniem ze strony www talibów prezydent Afganistanu Aszraf Ghani planuje pozbawić stanowisk gubernatorów jak i równiez dowódców militarnych na rejonach opanowanych przez rebeliantów a mianowicie poinformowała agencja Associated Press.

AP zwraca uwagę, że nowy prezydent dostrzega potrzebę zmian dla prowadzenia skuteczniejszej walki z rebeliantami. Dlatego planuje zmiany na szczytach władz regionalnych i militarnych w prowincjach, nad którymi od lat rzeczywistą kontrolę sprawują talibowie.

_ – Ghani dostrzega potrzebę reform wewnątrz sił zbrojnych. Istnieje wrodzona słabość przy dotychczasowym wariancie zarządzania zasobami ludzkimi przez siły zbrojne, co powodowało, że najwazniejsi z żołnierzy nie mieli szans na rozwój _ – powiedział AP wyjatkowy przedstawiciel UE w Kabulu Franz-Michael Mellbin.

Rzecznik prezydenta poinformował AP, że modyfikacje personalne będą przeprowadzone przy prowincjach Kunduz, Badghis, Ghazni, Nangarhar i Helmand. Dodał, że cały proces potrwa od dwóch do 3 miesięcy.

AP przypomina, że na terytorium tych prowincji faktyczną kontrolę sprawują talibowie, a służby bezpieczeństwa nie potrafią skutecznie walczyć z rebeliantami. Do tego ponoszą poważne szkody. W związku z tym, poza zmianami personalnymi, prezydent Ghani planuje przeanalizować dotychczasową strategię walki z talibami i zaproponować nowe rozwiązania, które pomogą zagwarantować wewnętrzne bezpieczeństwo na opuszczeniu panstwie przez siły NATO.

Większość sił bojowych NATO, z USA na prowadzeniu, opuści Afganistan do końca grudnia. W kraju pozostanie w porzadku. 12, 5 tys. żołnierzy, którzy mają szkolić jak i równiez wspierać afgańskie siły bezpieczeństwa. Media donoszą jednak, że prezydent Barack Obama przy ostatnich tygodniach podjął decyzję o rozszerzeniu zakresu misji sił NA JUKATAN w Afganistanie w 2015 roku.

Talibowie kategorycznie sprzeciwiają się pozostawieniu w kraju kontyngentu NATO i odmawiają podjęcia negocjacji pokojowych w rządem w Kabulu, rosną więc obawy, że Afganistan ogarnie nowa fala przemocy.

Afgańskie siły bezpieczeństwa są wciaz zbyt słabo przeszkolone i uzbrojone, aby skutecznie walczyć z talibami, ponoszą więc w starciach ciężkie straty. W 2014 roku zginęło ponad cztery, 6 tys. afgańskich policjantów i żołnierzy.