Prawie dwa tys. wniosków o wygłuszenie mieszkań tuz przy Lotnisku Chopina

Category: rózne
Author:
27 lipca, 2020

Niedaleko 1, 8 tys. wniosków o zrobienie izolacji akustycznej w mieszkaniach, mieszkaniach jak i równiez ponad 5 tys. wniosków o odszkodowania złożyły sluzace do Portów Aeronautycznych osoby mieszkające wokół warszawskiego lotniska – poinformował PAP rzecznik portu Przemysław Przybylski.

Chodzi o mieszkańców z utworzonego w sierpniu 2011 r. przez Sejmik Województwa Mazowieckiego Obszaru Ograniczonego Użytkowania (OOU) wokół Lotniska Chopina na Okęciu. Teren obejmuje tereny, na których ruch aeronautyczny powoduje przekraczanie norm hałasu określonych po przepisach dotyczących ochrony środowiska. Dotyczy to części mieszkańców okolicznych dzielnic Warszawy i gmin – m. in. Ursusa, Ursynowa, Ochoty, Włoch, Piaseczna, Raszyna i Michałowic.

Termin składania wniosków upłynął 3 sierpnia.

Jak powiedział Przybylski, wszelkie złożone komentarze trafiły do zespołu terenowo-prawnego przedsiębiorstwa Porty Lotnicze, które zarządza warszawskim lotniskiem. Podwladni tego zespołu przeprowadzą pierwotnego ocenę pod spodem względem poprawności formalnej i merytorycznej.

„Każdy wnioskodawca otrzymanie od nasza firme odpowiedź, ale może to potrwać nawet kilka miesięcy, ponieważ wniosków jest naprawdę dużo” – powiedział Przybylski.

Wyjaśnił, że poprawne ponizej względem formalnym i zasadne merytorycznie wnioski o przeprowadzenie izolacji akustycznych będą kierowane do adaptacji.

„Do domu wnioskodawcy wysłana zostanie ekipa akustyków, którzy sprawdzą czy normy hałasowe w pomieszczeniach mieszkalnych istotnie są przekraczane. Jeśli faktycznie będzie, określony zostanie obreb prac, które zapewnią tam odpowiedni nastrój akustyczny. Następnie właściciel – w porozumieniu z wybraną przez siebie firmą budowlaną – wykona kosztorys, a po zaakceptowaniu go poprzez Porty Lotnicze wykona zalecone prace, dzieki koszt przedsiębiorstwa” – powiedział Przybylski.

Zaznaczył jednocześnie, że Porty Lotnicze nie będą rozpatrywać wniosków o odszkodowania za utratę wartości nieruchomości oraz na temat wykup nieruchomości.

„Nie posiadamy odpowiednich instrumentów, które pozwalałyby obiektywnie ustalić wysokość świadczeń w ludzi przypadkach. To może stwierdzić tylko sąd, opierając się na ekspertyzach biegłych. Mieszkańcy byli na temat wcześniej uprzedzani” – dodał.

Na podstawie uchwały sejmiku, na terenie obszaru OOU obowiązują zastrzezenia związane sposród budową jak i równiez rozbudową oryginalnych obiektów mieszkalnych oraz obiektów użyteczności publicznej (m. in. szkół i szpitali). W zakresie rekompensaty sejmik umożliwił mieszkańcom obszaru ubieganie się na temat świadczenia od czasu operatora Lotniska Chopina w postaci sfinansowania separacji akustycznej mieszkań, wypłaty odszkodowań za utratę wartości nieruchomości oraz na temat wykup nieruchomości lub pierwotnego części.

Lotnisko Chopina wydaje sie byc największym portem lotniczym w Polsce. Istnieje od czasu 1934 r. Obsługuje gest m. in. rozkładowy, czarterowy, General Aviation (awionetek) i cargo. Po 2012 r. z usług lotniska skorzystało ponad 9, 5 mln pasażerów. Od czasu początku tegoz roku w porcie odprawiono ponad 6, 2 mln pasażerów. (PAP)

aop/ mki/ mow/