Pedagodzy: eTwinning tworzy uczniów az do nowoczesnej oswiaty

Category: rózne
27 lipca, 2020

Uczniowie uczestniczący w unijnym programie edukacyjnym eTwinning, poza nauką języków obcych i posługiwania się technikami informacyjnymi, zyskują dobre przyrzadzanie do korzystania z nowoczesnych form edukacji – oceniają śląscy pedagodzy.

W woj. śląskim działa prawie 1-wsza, 5 tys. z niedaleko 8 tys. polskich placówek oświatowych biorących udział w programie (najwięcej w Polsce). W pięciolecie funkcjonowania pomyslu podsumowującą ów okres konferencję zorganizowało w poniedziałek kuratorium oświaty po Katowicach.

Oprogramowanie eTwinning zakłada łączenie i współpracę zbyt pośrednictwem mediów elektronicznych przedszkoli, szkół waznych, gimnazjów i ponadgimnazjalnych sposród 30 tych popularnych krajów, natomiast także promocję szkolenia instruktorów.

W ramach przedsięwzięcia uczniowie w wieku od 3 do 19 czasów i nauczyciele z państw Unii Europejskiej a takze Islandii, Norwegii, Chorwacji, Macedonii i Turcji wykorzystują siec do współpracy międzynarodowej, przygotowują wspólne plany edukacyjne lub naukowe, wymieniając się do tego informacjami jak i równiez materiałami.

Przy jedno sposród takich przedsięwzięć włączyło się współpracujące ze szkołami przy Belgii jak i równiez Włoszech gimnazjum nr jednej z Zawiercia. Jego uczniowie i wychowawcy opracowali polskojęzyczną wersję bezpłatnego programu komputerowego GeoGebra. Program użyteczna po geometrii, algebrze i analizie matematycznej wykorzystywana jest też w pozostalych projektach wykonywanych w uczelni.

Koordynująca wzór w woj. śląskim Marzena Zabiegała powiedziała PAP, że już poprzednio rozpoczęciem projektu szkoły z regionu współpracowały z zagranicą, zawłaszcza z państwami ościennymi. eTwinning ułatwił im jednak na poszerzenie partnerstwa, owocuje też mlodziezy szkolnej w pozyskiwaniu doświadczeń w integrującym się europejskim sektorze edukacyjnym.

„W przyszłości szkoły będą dążyć do nadal większego poszerzania współpracy międzynarodowej. Przez sporo lat trwania projektu uczeń może przyzwyczaić się az do takiej formy edukacji, dzięki czemu nie będzie miał oporów przy uczestniczeniu w zagranicznych wyjazdach i wymianach” – wskazała Zabiegała.

Program przynosi też korzyści szkołom, wzbogacając ofertę edukacyjną przy perspektywie niżu demograficznego. Jakkolwiek pozyskanie partnerów zagranicznych daje placówkom szansę na realizowanie projektów w takich systemach jak Comenius czy Leonardo da Vinci. W przeciwieństwie do eTwinning dają ów kredyty możliwość pozyskania unijnego dofinansowania.

Podczas katowickiej konferencji nauczyciele szkół uczestniczących w projekcie mówili też o korzyściach wynikających z przełamywania poprzez uczniów granic językowych, natomiast także – co ważne w przypadku uczniów z skromniej zamożnych rodzin – technologicznych. Program eTwinning ustanowiła Komitet Europejska w 2005 r. (PAP)

toe/ mtb/ abe/ mow/

We use cookies to provide you with the best possible experience. By continuing, we will assume that you agree to our cookie policy