Ocieplenie kolorytutonu będzie sprzyjać rozwojowi tereny lasów liściastych

Category: odmienne
Author:
27 lipca, 2020

Przy związku z globalnym ociepleniem konieczne będzie w najbliższych latach zwiększenie obszaru lasów liściastych a mianowicie mówili eksperci w środę w Gdańsku podczas podsumowania finansowanego przez UE projektu ws. zagospodarowania drewna liściastego w regionie Południowy Bałtyk.

„Proces ocieplenia kolorytutonu wymusza w ekosystemie leśnym przebudowę gatunkową drzewostanu a mianowicie z dziś dominujących w naszym kraju i Szwecji sosnowego jak i równiez świerkowego a mianowicie na większy udział drzew liściastych, bo one są bardziej silne na rozwój temperatur. Gatunki iglaste nie wytrzymują wysokich temperatur” a mianowicie powiedział PAP zastępca dyrektora Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Gdańsku, Jerzy Fijas.

Jak wyjaśnił, wraz z sadzeniem większej liczby drzew liściastych trzeba będzie zmienić kierunek produkcji. „Dziś technologia robienia w Polsce nastawiona jest w drewno iglaste. Potrzebna jest też poprawka świadomości zwykłego klienta, bo my generalnie lubimy drzewo iglaste; jak kupujemy np. łóżko, to sosnowe, natomiast nie bukowe” – dodał.

Podczas środowej konferencji omawiano też metrów. in. kwestię własności lasów w panstwach leżących nad południowym Bałtykiem. Okazuje się, że Nasz kraj na tle tego rodzaju państw jakim sposobem Litwa, Niemcy i Szwecja ma najwyższy – 80-procentowy – udział własności państwa w borach. Dla przykładu w Szwecji 75 proc. lasów wydaje sie w rękach prywatnych, w Litwie 240 tys. osób posiada lasy, które stanowią ponad trzydziestu proc. ogółu lasów w tym kraju.

Wzór pod nazwą „Hardwoods Are Good” ws. zagospodarowania drzewa liściastego po regionie Południowego Bałtyku rozpoczął się przy styczniu 2010 r. Prowadzili go leśnicy z Naszego kraju, Litwy, Niemiec i Szwecji; w przedsięwzięciu uczestniczył też m. in. Uniwersytet Państwowy im. Immanuela Kanta przy Kaliningradzie (Rosja). Projekt dotyczył m. in. kwestii przystosowania przemysłu drzewnego, przerabiającego głównie drewno szpilkowe, do coraz większej podaży drewna liściastego w rejonie.

Inicjatywa „Hardwoods Are Good” była finansowana ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Aplikacji Współpracy Transgranicznej Południowy Bałtyk 2007-2013. Wartość projektu wynosiła 1, 2 mln ó. (PAP)

rop/ mki/ gma/