Nowak: PKP Intercity w Giełdzie najdalej w ciągu 5 latek

Category: inne
Author:
27 lipca, 2020

Najpóźniej po ciągu pięciu lat na warszawskiej Giełdzie zadebiutuje PKP Intercity – zapowiedział w środę w czasie uroczystości giełdowego debiutu PKP Cargo minister transportu Sławomir Nowak. Akcje PKP Cargo zwyżkują w porzadku. godz. 11 o 18, 38 proc.

Szkolenie akcji PKP Cargo wzrósł w środę w debiucie na Giełdzie Papierów Wartościowych o 17, 94 proc., do 80, 2 zł. Ok. godz. 11 jedna akcja kosztowała 80, 50 zł.

„Uczestniczymy w historycznym wydarzeniu. 1-wszy raz na starym kontynencie spółka przewozowa, kolejowa, publiczna wchodzi w giełdę. Drugi największy na starym kontynencie przewoźnik towarowy debiutuje dzieki warszawskim parkiecie. O ile symbolami kryzysu są upadki przedsiebiorstw, o tyle symbolami wyjścia z kryzysu są udane debiuty” – powiedział Nowak.

Zapowiedział, że najpóźniej w ciągu pięciu czasów na warszawskiej Giełdzie zadebiutuje PKP Intercity. „Chcę, zeby PKP Obciazenie rzuciło wyzwanie największym na starym kontynencie, również swojemu największemu konkurentowi (czyli kolejom niemieckim – PAP). Liczę również, że w ciągu kilku latek – najdalej w ciągu 5 czasów – przy ślad za PKP Cargo pójdzie polski narodowy przewoźnik pasażerski PKP Intercity” a mianowicie powiedział minister.

Prezes PKP SA jak i równiez szef Ekipy PKP Jakub Karnowski wskazał, że modyfikacje w Grupie PKP to także otwieranie biznesu na obywateli oraz pasażerów, którzy w co dzień podróżują pociągami, oraz na firmy, które współpracują wraz z spółkami z Grupy PKP. „Prywatyzacja jest elementem tegoz, co się dzieje po PKP Cargo. Następnym detalem będzie rozwój, również akwizycje – pewnie również pomijajac obszarem Polski” – zapowiedział.

Wiceprezes warszawskiej Giełdy Papierów Wartościowych Beata Jarosz podkreśliła, debiut PKP Cargo to przykład nastepnej udanej prywatyzacji przeprowadzonej przez giełdę. „Inwestorzy jeszcze raz potwierdzili, że poniekad mimo nie do końca sprzyjającej koniunktury, dobra oferta zawsze znajdzie nabywców” a mianowicie powiedziała.

Podaz objęła dwadziescia mln 926 tys. 171 akcji, które sprzedawał większościowy akcjonariusz PKP Cargo, grupa PKP. Az do inwestorów instytucjonalnych trafiło 17 mln 326 tys. 171 mln akcji, a wspólnicy indywidualni objęli 3 mln 600 tys. papierów spółki. Cena sprzedaży akcji po ofercie wyniosła 68 zł. Wartość oferty publicznej PKP Cargo sięgnęła tym samym około 1, 42 mld zł.

PKP Cargo jest 446. spółką notowaną na głównym rynku GPW oraz 17. debiutantem na tym rynku w tym roku.

Ekipa PKP Cargo jest największym kolejowym przewoźnikiem towarowym w Polsce i drugim największym w Unii Europejskiej. Poza tym Grupa podaje swoim klientom usługi dodatkowe, w tym: krajową jak i równiez zagraniczną spedycję towarów, usługi intermodalne, usługi bocznicowe a takze terminalowe. Grupa PKP Obciazenie posiada największą flotę kolejowego taboru towarowego w Polsce. (PAP)

aop/ luo/ her/ pad/