NFI Midas obniża koszty nowych inwestycji

NFI Midas obniża koszty nowych inwestycji
Category: gielda
Author:
27 lipca, 2020

NFI Midas ocenia, że na inwestycje w rozbudowę sieci szerokopasmowego internetu po ciągu około trzech czasów będzie potrzebował łącznie 1-wsza, 0-1, 05 mld zł, a nie jak wcześniej szacował 1, 3 mld zł – poinformowali dzieki spotkaniu z inwestorami reprezentanci spółki.

_ Mówiliśmy, że łączne wydatki będą wynosiły sluzace do 1, 3 mld zł, ale faktycznie wyboru dostawców i negocjacji udało się obniżyć ów koszty o 250 mln zł sluzace do 1, 0-1, 05 mld zł _ – powiedział Krzysztof Adaszewski, członek zarządu NFI Midas.

Prezes NFI Midas Wojciech Pytel powiedział, że w trakcie pierwszej fazy rozbudowy internecie, która pozostanie zakończona sluzace do końca 2012 roku ilosc nowo wybudowanych i uruchomionych stacji bazowych wyniesie siedemset, a dzis jest już 650 i faza ów będzie kosztowała ok. dwie stówy mln zł.

W fazie drugiej, która zakończy się w połowie 2014 r., liczba planowanych stacji bazowych wyniesie trzy. 400 (z czego ok. 1. 300 to stacje Polkomtela). CAPEX i OPEX w naszej fazie będzie wynosił łącznie 450 mln zł.

Faza trzecia z kolei zakończy się około połowy 2016 roku kalendarzowego i zakłada do siedemset stacji dopiero co wybudowanych oraz koszty optymalizacji sieci. Wydatki fazy 3 NFI Midas szacuje na 350-400 mln zł.

Na koncu trzeciej fazy, w połowie 2016 roku, liczba filtrów bazowych wyniesie łącznie w porzadku. 4. 800.

_ Estymujemy, że przy fazie trzeciej może być wybudowanych az do 700 systemów wypełniających luki, które się pojawią w pokryciu. Aktualnie szacujemy, że faza trzecia będzie kosztowała 350-400 mln zł _ – powiedział Pytel.

Dodał, że faza pierwsza sieci jest oplacania środkami pozyskanymi z emisji akcji serii D, faza druga będzie finansowana środkami z emisji akcji serii D a takze finansowaniem dłużnym, zaś faza trzecia już środkami własnymi z bieżących przepływów a takze finansowaniem dłużnym.

Obecnie spółka koncentruje się przede wszystkim na aranżacji finansowania przypadającego dzieki fazę drugą.

_ Jesteśmy mocno zaangażowani w konwersacjach w sprawie finansowania i mam nadzieję, że do końca października będziemy mogli poinformować jakie są efekty _ – powiedział Pytel.

_ Nie ma zagrożenia, że będzie emisja akcji, a finansowanie będzie się składało z długu senioralnego oraz emisji obligacji _ – dodał.

Przedstawiciele NFI Midas zapowiedzieli też, że do końca 2012 roku kalendarzowego zasięg HSPA+ wzrośnie sluzace do 90 proc. z w porzadku. 83 proc. w pod koniec lata 2012 roku, a zasięg LTE do 48 proc. z 29 proc. Docelowo na koniec fazy trzeciej będzie 99, 8 proc. populacji w zasięgu HSPA+ oaz 66, piec proc. populacji w zasięgu LTE.

W pierwszym półroczu 2012 r. NFI Midas miał 35, 1 mln zł przychodów ze sprzedaży, 32, 6 mln zł straty EBITDA oraz 82, 2 mln zł szkody netto.

NFI Midas tworzy grupę telekomunikacyjną kontrolowaną za posrednictwem Zygmunta Solorza-Żaka. Do NFI Midas należą spółki: CenterNet, Mobyland i Aero2, natomiast głównym obszarem aktywności jest budowa ogólnopolskiej sieci telekomunikacyjnej, w technologiach HSPA+ i LTE, dzięki której Grupa może realizować hurtową sprzedaż usług dostępu do Globalnej sieci do operatorów detalicznych posiadających duże podstawy klientów.

Aktualnie częstotliwości Aero2 (w technologii HSPA+ 900MHz) oraz Mobylandu i CenterNetu (LTE dzieki paśmie 1800 MHz) wykorzystuje Cyfrowy Polsat oraz Polkomtel.