Nasz kraj pomaga Haiti – zebraliśmy 13, piec mln zł

Category: system gospodarczy
Author:
27 lipca, 2020

*Polski rząd wysłał na Haiti prawie rekordową sumę piec, 45 miliona złotych. Prawie tyle samo przekazuje Caritas Polska. *

Mijają dwa tygodnie od dnia, w którym Haiti nawiedziło katastrofalne trzęsienie ziemi. Oblicza się, że zginęło około 150 tys. osób. W sumie ucierpiały 4 miliony jednostek.

Pomoc płynie z całego świata. Bo na miejscu brak wszystkiego: wody, żywności, leków. Do dzialaniu włączyła się też Polska. Wsparcie pieniezne zadeklarowali: rząd i prezydent. Organizacje zajmujące się pomocą charytatywną zorganizowały zbiórki pieniędzy. Na Haiti poleciał samolot z pomocą zorganizowana przez Lecha Kaczyńskiego.

*3 miliony *tylu Haitańczyków ucierpiało na skutek trzęsienia ziemi.

Krótko mówiac przez czternascie dni Ludzie z polski uzbierali datków i darów na sumę 13, 65 miliona złotych. W dużej części trafiły one już do potrzebujących, ale Caritas Polska przed chwila w najbliższym czasie przekaże trzy z uzbieranych przeszlo pięciu milionów złotych.

Źródło:

Oprócz pieniędzy ważnym wsparciem gwoli zrujnowanego kraju była wsparcie naszych ratowników. Na miejscu tragedii Polacy zmagali się z wieloma problemami. Gdy okazało się, że brakuje szyn do usztywniania połamanych kończyn, wyciągali wraz z gruzowisk starszawe deski, żeby nimi usztywniać nogi jak i równiez ręce. W zgliszczach miejscowego szpitala zorganizowali salę zabiegową i sklad.

Pomocna dlon doraźna jest łatwa, ciezej pomagać stopniowo

Rządowa pomoc dla Haiti to nic nieznanego. Polska regularnie pomaga krajom dotkniętym katastrofami humanitarnymi. W zeszłym roku kalendarzowego była to tylko Samodzielnosc Palestyńska. Przy 2008 wsparliśmy Chiny i Kirgistan a mianowicie gdzie spustoszenia siały trzęsienia ziem, Myanmar (dawną Birmę), którą nawiedził cyklon Margis, Ukrainę, która walczyła z powodzią i Gruzję ciągle jeszcze borykająca się sposród trudnościami na wojnie wraz z Rosją.

W najwyzszym stopniu hojny lokalny rząd był w 2006 roku. Indonezja i Liban dostały krótko mówiac 6 milionów złotych. Pierwszy z krajów nawiedziło trzęsienie ziemi. Dalszy ucierpiał z powodu konfliktu zbrojnego Hezbollahu z Izraelem.

Źródło: Obliczenia na bazie informacji sposród Ministerstwa Kwestii Zagranicznych

Owe pieniądze przeznaczone jedynie są na doraźną pomoc. To często jednak w kropla po morzu koniecznosci, bo największe wsparcie jest często potrzebne wtedy, kiedy cały świat już zapomina o ofiarach kataklizmów.

a mianowicie _ Uzywane przez nas międzynarodowe władze uznały, że minimalny okres pomocy gwoli Haiti to 3 lata – _mówi Magdalena Stefańska z Naszego Czerwonego Krzyża – _ Dlatego my jeszcze nie podajemy kwoty, którą udało nam się zebrać, bo zaplanowaliśmy kwestę minimum sluzace do końca roku. To wydaje sie zawsze najtrudniejsza praca: zbierać pieniądze wówczas, gdy publikatory przestaną interesować się tragedią. Szybko wtedy zapominamy o wsparciu na rzecz takich miejsc jak Haiti _ – dodaje.

*Pomoc na rzecz biednych raz za razem większa *

Doraźne wsparcie to nie cała pomoc jaką Polska przeznacza dla pozostalych krajów. Nasze członkostwo przy Unii Europejskiej zobowiązuje nas, az do regularnego podnoszenia nakładów dzieki tzw pomocna dlon rozwojową na rzecz krajów potrzebujących. Plany polskiego rządu są takie, zeby w 2015 roku 0, 33 proc. PKB szło na podtrzymywanie przemian przy krajach potrzebujących.

Źródło: Ministerstwo Spraw Zagranicznych

Właśnie na tego rodzaju wsparcie czekają Haitańczycy. Katalogów tragedia stała się też nadzieją na przemiany polityczno-gospodarcze. Bo choć oficjalnie dominuje tam demokracja, to istotnie kolejny prezydenci rządzą w sposób autorytarny.

– _ Kiedy pare dni wstecz lądowały w tamtym miejscu śmigłowce z amerykańskimi żołnierzami, ludzie wiwatowali na pierwotnego widok, bo myśleli, że to inwazja i ktoś w końcu pomoże pierwotnego krajowi po wyjściu wraz z biedy _ – opowiada Małgorzata Gosiewska z biurze prawnym prezydenta, która poleciała na Haiti wraz z pomocą. -_ Tam szkoły są płatne, a jednostek nie stać, by posyłać do tych propozycji wszystkie dzieci. Wysyłają więc najstarsze, które w domu naucza resztę _ – dodaje.

Sceptycznie, ale szczodrze

Totez organizacje humanitarne apelują o regularne wspieranie ich działań w tego rodzaju miejscach globu. Z którym odzewem spotykają się pierwotnego apele?

– _ Polacy w porównaniu z pozostalymi krajami są chętni az do pomocy finansowej. To wynik tego, że bądź co bądź jesteśmy krajem katolickim _ – przekonuje Janina Ochojska, szefowa polskiej Akcji Humanitarnej. a mianowicie _ Jeśli nie dają pieniędzy gwoli potrzebujących, to nie poprzez skąpstwo badz lenistwo, lecz przez brak zaufania – _wyjaśnia.

Fundamentalnym przykładem dyskredytowania prężnej fundacji są próby szkalowania Obszernej Orkiestry Świątecznej Pomocy za posrednictwem ojca Tadeusza Rydzyka. Choć jego srodowiska już przy jednym spotkaniu zostały poprzez sąd zmuszone do przeprosin za oczernianie działalności fundacji, zakonnik znów pokusił się o kontrowersyjna opinię. Stwierdził, że podwladni WOŚP zarabiają za dużo, bo dwadziescia z nich dostaje zbytnio swoją pracę wynagrodzenie przy wysokości 2500 zł brutto.

Raport