Meldunek „Cena państwa 2013”. Nie OFE, lecz umowy śmieciowe zapewnią naszej firmie lepszą emeryturę

Meldunek „Cena państwa 2013”. Nie OFE, lecz umowy śmieciowe zapewnią naszej firmie lepszą emeryturę
Category: gospodarka
Author:
27 lipca, 2020

*Przeciętny polski podatnik zapłaci w tym roku niedaleko 1000 zł więcej fiskusowi niż rok kalendarzowy wcześniej – wynika sposród raportu Instytutu Globalizacji _ Cena państwa 2013 _. *

Dr Tomasz Teluk wraz z Instytutu Globalizacji podkreślił w konferencji prasowej, że Polacy płacą coraz to więcej podatków, a państwo zabiera naszej firmie więcej niż wydajemy w ubrania, żywność, opiekę zdrowotną, edukację jak i równiez opłaty. Ocenił, że wiadomosci raportu _ Cena państwa 2013 _ są szokujące.

_ a mianowicie Paradoksalnie, jeśli myślimy na temat dobrej emeryturze na starość, to jedynym rozwiązaniem wydaje sie nie inwestowanie w ZUS, ani w OFE, lecz praca w tzw. dokumenty urzedowe śmieciowe _ – powiedział Teluk.

Również w refleksji eksperta Instytutu Globalizacji Marka Łangalisa, dyskredytowane przez związki zawodowe _ umowy śmieciowe _ są znacznie lepsze dla pracujących, niż dokumenty urzedowe o pracę. _ a mianowicie Osoba zatrudniona na umowę zlecenie wyjawszy składek otrzymująca przeciętne honorarium krajowe dostałaby do ręki o 12 tys. 600 zł na rok więcej, niż gdyby pracowała na podstawie umowy o pracę _ – podkreślił.

Jakim sposobem mówił, o ile osoba zatrudniona na umowę zlecenie, dobrowolnie opłacająca składkę zdrowotną po Narodowym Funduszu Zdrowia (ok. 300 zł zamiast tysiac zł dzieki składkę zdrowotną i emerytalną) odłożyła miesięcznie resztę tejze kwoty (713 zł zł) na swoją emeryturę, to przez 44 lata zgromadziłaby 627 tys. zł. Wraz z tego a mianowicie zdaniem eksperta Instytutu Globalizacji – mogłaby wypłacać sobie przez dwadziescia lat emeryturę w wysokości 3 tys. 800 zł miesięcznie.

Z raportu wynika, że postac zarabiająca przeciętną pensję płaci ok. dwudziestu siedmiu tys. 19 zł podatków rocznie, jak stanowi w porzadku. 53 proc. wypracowanego za posrednictwem nią dochodu.

Według papieru, państwo najwięcej wydaje dzieki emerytury wypłacane przez ZUS – wiecej niz 119, piec mld zł rocznie. Dzieki drugim miejscu są wydatki na uzdrawianie poprzez Narodowy Fundusz Zdrowia – 66, 3 mld zł, zas na trzecim – obsługa długu publicznego (43, piec mld zł).

Łangalis podkreślił, że najwięcej przeciętny lokalny podatnik płaci na renty i emerytury – 12 tys. 734 zł rocznie. Na kurowanie i zasiłki chorobowe trafia 4 tys. 153 zł. Wydatki na naukę, szkolnictwo wyższe i oświatę to 2 tys. 905 zł.

Na bezpieczeństwo wewnętrzne (wymiar sprawiedliwości, psy, straż pożarna) przeciętny podatnik przeznacza dwóch tys. 322 zł, natomiast na obsługę długu ogólnego – dwóch tys. 84 zł. Nastepnie koszt utrzymania administracji ogólnej oraz partii politycznych to dla podatnika 1031 zł rocznie.

Łangalis wskazał, że od 2012 r. średnie wynagrodzenie netto wzrosło na temat 85 zł, a koszty pracy na temat 147 zł. _ Po 2013 roku kalendarzowego przeciętnie zarabiający Polak zapłaci o 236 zł więcej z tytułu podatków VAT i akcyzy niż rok wcześniej _ – powiedział. Ze wszystkimi podatkami będzie to o 987 zł więcej niż rok wstecz.

W 2012 r. jednostka zarabiająca średnią pensję krajową zapłaciła na temat 10 proc. wyższe podatki niż w 2011 r. W ocenie Łangalisa, po 2013 r. wzrost ten wyniesie 4 proc. _ 2012 rok kalendarzowy był niekiedy podnoszenia podatków od pracy, co przełożyło się w wyższe wydatki pracy jak i równiez wzrost bezrobocia _ a mianowicie podkreślił.

Ekspert Instytutu Globalizacji zwrócił też uwagę, że w 2012 roku na raz dalszy z rzędu wydatki państwowe rosły wolno od wzrostu gospodarczego i wyniosły 673 mld zł. Mimo owego – jak mówił a mianowicie od 2000 roku naklady państwowe wzrosły o w porzadku. 389 mld zł.

Instytut Globalizacji powstał w 2006 r. po Gliwicach zajmuje się edukacją społeczeństwa na rzecz wolnego rynku. Należy do dwóch największych sieci wolnorynkowych instytutów spraw publicznych: amerykańskiej ATLAS Economics Research Foundation i europejskiej Stockholm Network.