Lekarze: pociechy z ciężką chorobą stawów bez dostępu do terapii

Lekarze: pociechy z ciężką chorobą stawów bez dostępu do terapii
Category: inne
Author:
27 lipca, 2020

Jeśli resort zdrowia nie zaakceptowac wprowadzi przemian w planie najnowszej ewidencje refundacyjnej, najmłodsze dzieci z ciężką chorobą stawów nadal nie będą miały dostępu do kuracji, mogących uchronić je przed inwalidztwem a mianowicie alarmuje Lokalne Towarzystwo Reumatologiczne.

Reumatolodzy z PTR przesłali pismo w tejze sprawie az do ministra stanu zdrowia Bartosza Arłukowicza. Do periodu nadania depeszy, resort nie udzielił PAP komentarza.

17 kwietnia ministerstwo zamieściło w swojej stronie internetowej projekt najnowszego wykazu leków refundowanych, az do którego dołączony jest też program lekowy obejmujący terapię młodzieńczego idiopatycznego zapalenia stawów (MIZS). Zdaniem ekspertów z PTR ciagle istnieje tutaj zapis ograniczający refundację dwóch leków biologicznych – adalimumabu i etanerceptu – sprzecznie z katalogów aktualną rejestracją.

„To sprawia, że najmłodsze dzieci wraz z MIZS będą nadal pozbawione leczenia zgodnie z aktualną wiedzą medyczną” a mianowicie ocenił prezes PTR prof. Piotr Wiland. PTR już dzień poprzednio ukazaniem się projektu oryginalnej listy refundacyjnej opublikowało stanowisko w sprawie konieczności wprowadzenia sumiennych zmian do programów lekowych dotyczących leczenia dzieci i młodzieży wraz z MIZS adalimumabem i etanerceptem. Reumatolodzy przypomnieli w nim, że w dotychczasowym programie biologicznego leczenia MIZS terapia etanerceptem jest refundowana od 4. roku życia, a terapia adalimumabem od momentu 13. roku kalendarzowego życia.

Jak tłumaczą w stanowisku przesłanym PAP prof. Wiland i dr Marcin Stajszczyk – przewodniczący Komisji ds. Polityki Zdrowotnej i Programów Terapeutycznych PTR, naprawde ustalone kryteria kwalifikacji, zas tym samym refundacji leczenia, były zgodne sposród zarejestrowanymi wskazaniami dla obu leków zanim kilkoma laty, kiedy tworzony był oprogramowanie terapeutyczny.

„W tamtym czasie brak było wiarygodnych badań klinicznych – zgodnych sposród tzw. evidence based medicine, tj. medycyną opartą dzieki faktach – wskazujących na skuteczność oraz bezpieczeństwo terapii oboma lekami u młodszych dzieci. Nie było żadnych innych przesłanek dla określenia takich warunków w programie” – skomentował dla PAP dr Stajszczyk.

W 2011 r. na rzecz obu leków rejestrację w UE rozszerzono – obniżono dolną granicę wieku, od czasu której można je stosować. Od lutego 2011 r. adalimumabem można leczyć dzieci od czterech. roku życia, a etanercept może być od czerwca 2011 r. stosowany u dzieci dwóch. roku życia.

Jak oceniają reumatolodzy, Ministerstwo Zdrowia mialo automatycznie wprowadzić te modyfikacje do systemu, bez oczekiwania, by wytwórca leku składał kolejny pełny wniosek o zmianę przy zapisie programów lekowych.

„Można przypuszczać, że podmioty odpowiedzialne (czyli producenci leków a mianowicie przyp. PAP) takich wniosków nie złożą, ponieważ jest to dla tych propozycji nieopłacalne z powodu małej grupy potencjalnych pacjentów, szczególnie poniżej 4. roku kalendarzowego życia” a mianowicie tłumaczył dr Stajszczyk.

Według prof. Wilanda, oczekiwanie za posrednictwem MZ dzieki wnioski producentów leków „jest w tym przypadku przerzuceniem odpowiedzialności zbyt politykę lekową na przedsiebiorstwa farmaceutyczne”, gdy to resort zdrowia musi kreować tę politykę.

Specjaliści już przy maju 2011 r. zgłaszali uwagi odnośnie zmian po leczeniu dzieci z MIZS adalimumabem, w zakresie konsultacji społecznych programu terapeutycznego. Nie zostały one aczkolwiek uwzględnione.

Reumatolodzy oceniają, że było to „działanie dzieki szkodę pacjentów”. Ich zdaniem dzieci poniżej 13. roku życia, u których mialo się stosować adalimumab – bo leczenie etanerceptem wydaje sie byc nieskuteczne albo nie można z niego korzystać z powodu działań niepożądanych bądź nietolerancji – zostały „świadomie pozbawione jedynej innej skutecznej terapii jak i równiez skazane dzieki utratę zdrowia i kalectwo”.

PTR zada, aby resort zdrowia umożliwił refundację leczenia adalimumabem i etanerceptem, zgodnie z ich rejestracją i aktualną wiedzą medyczną.

„Mamy nadzieję, że MZ w najbliższym czasie wyda stosowną decyzję, tak aby od momentu dnia wejścia w życie programów lekowych, czyli od czasu 1 czerwca 2012 r. umożliwić refundowanie leczenia najmłodszym pacjentom” a mianowicie podkreślił dr Stajszczyk. Według niego, tego rodzaju zmiany można wprowadzić az do najnowszego planu wykazu refundacyjnego, odnośnie którego właśnie odbywają się narady społeczne. Definitywnie można to również zrobić przy okazji publikacji kolejnej ewidencje leków w czerwcu.

MIZS jest przewlekłą zapalną chorobą stawów zaliczaną do chorób autoimmunizacyjnych. Rozkreca się z powodu niszczenia tkanek organizmu za posrednictwem własny układ odpornościowy, który mylnie rozpoznaje je jak obce. Do objawów MIZS zalicza się silne bóle, obrzęki i sztywność stawów, które uniemożliwiają dziecku sporzadzanie najprostszych czynności. Wraz z postępem choroby, przystaje do zaburzenia wzrostu, zmiany stawów, trwałych przykurczy i unieruchomienia. Po niektórych przypadkach proces zapalny może też obejmować rózne tkanki i organy, jakim sposobem narząd spojrzenia, nerki, płuca, wątroba.

Profesjonalisci szacują, że w Polsce na MIZS cierpi ok. 8, 5 tys. dzieci. (PAP)

jjj/ agt/ jra/