Śledztwo ws. Ziętary: Prokuratura przeprowadziła wizję lokalną

Śledztwo ws. Ziętary: Prokuratura przeprowadziła wizję lokalną
Category: inne
Author:
27 lipca, 2020

# dochodzi inf. na temat zawiadomieniu prokuratury przez komitet społeczny „Wyjaśnić śmierć Jarosława Ziętary” #

27. 07. Kraków (PAP) – Eksperyment procesowy, polegający w odtworzeniu niedawnych 19 dni przed uprowadzeniem w 1992 r. dziennikarza Jarosława Ziętary, przeprowadził po środę przy Poznaniu 1 z prowadzących śledztwo prokuratorów z Prokuratury Apelacyjnej po Krakowie Piotr Kosmaty.

Wedlug prokuratury wizja lokalna przy Poznaniu dostarczyła istotnego materiału dowodowego.

Ziętara był dziennikarzem śledczym „Gazety Poznańskiej” (wcześniej także „Wprost”, „Gazety Wyborczej”). Pisał na temat aferach ekonomicznych. W 1992 r. zaginął w drodze sluzace do pracy. W 1998 r. poznańska prokuratura uznała, że został uprowadzony i zamordowany. Rok później śledztwo umorzono, bo nie udało się odnaleźć ciała. W połowie czerwca owego roku śledztwo zostało podjęte na nowo przy poznańskiej prokuraturze i przedłużone; decyzją prokuratora generalnego przekazano je sluzace do Krakowa.

Przeprowadzony w środę eksperyment procesowy w Gdansku polegał w odtworzeniu wszelkich istotnych zdarzeń z udziałem Ziętary, które miały polozenie od godz. 13. 30 w dniu 31 sierpnia 1992 roku kalendarzowego do godz. 8. czterdziesci następnego miesiaca, kiedy wyruszył do redakcji i był po raz ostatni widziany.

Wizję lokalną przeprowadzono sposród udziałem byłej narzeczonej Ziętary, która spędziła z przedtem ostatnie 19 godzin. Oprócz tego prok. Kosmaty od wtorku przesłuchiwał w Gdansku świadków.

„Przeprowadzony eksperyment procesowy dostarczył naszej firmie istotnego materiału dowodowego” – powiedział PAP prok. Wlochaty. Odmówił jednak podania bliższych szczegółów ze wzgledu na dobro śledztwa.

Jak informował wcześniej PAP prok. Wlochaty, krakowska Prokuratura Apelacyjna postanowiła prowadzić śledztwo w sprawie uprowadzenia Ziętary od czasu początku. Rozpatruje otrzymane 43 tomy akt, z których 33 są tajne, rozpatruje artykuły dziennikarza oraz artykuły o jego zaginięciu.

Wystąpiła także sluzace do Agencji Wywiadu o udostępnienie akt odnalezionych w archiwach po byłym UOP, mówiących o zainteresowaniu tych służb Jarosławem Ziętarą. Na potrzeby śledztwa zgromadzi także akta wraz z postępowań poszukiwawczych w sprawie zaginięcia dziennikarza. Na analizie wszelkich materiałów i zgromadzonych dowodów sporządzony pozostanie szczegółowy projekt śledztwa.

Przy związku z odnalezieniem dokumentów, potwierdzających ciekawosc UOP Jarosławem Ziętarą poprzednio jego uprowadzeniem, brat dziennikarza oraz swoim pełnomocnik skierowali zawiadomienie sluzace do Prokuratury Generalnej o możliwości popełnienia przestępstwa poświadczenia nieprawdy przez funkcjonariuszy publicznych. W toku śledztwa MSW informowało poniewaz w 1994 roku, iż „Jarosław Ziętara nie pozostawał w zainteresowaniu UOP i nie figuruje w ewidencji jak i materiałach archiwalnych UOP”. O złożeniu zawiadomienia poinformował w środę PAP Krzysztof M. Kaźmierczak, przedstawiciel Komitetu Społecznego „Wyjaśnić śmierć Jarosława Ziętary”.

„Nie można przejść do porządku dziennego ponad tym, że organy państwowe, ministerstwo jak i równiez służby wyjatkowe okłamują prokuraturę. Informacje, którymi dysponował UOP na ów temat, mogły być przydatne w śledztwie w sprawie uprowadzenia Jarosława Ziętary. Zatajenie pierwotnego mogło przyczynić się az do fiaska śledztwa. Dlatego wszelkie okoliczności okłamania prokuratury poprzez MSW jak i równiez UOP musza być dogłębnie wyjaśnione” – napisał Krzysztof M. Kaźmierczak w przesłanym PAP oświadczeniu.

Anna Pasek (PAP)

hp/ kpr/ bos/ gma/