Lech Majewski laureatem Nagrody wykladzinom. Lecha Kaczyńskiego

Lech Majewski laureatem Nagrody wykladzinom. Lecha Kaczyńskiego
Category: inne
Author:
27 lipca, 2020

Reżyser kinematograficzny i teatralny, pisarz, poeta i artysta malarz Lech Majewski, twórca takich filmów: „Młyn i krzyż”, „Angelus” badz „Wojaczek”, został laureatem nagrody im. Lecha Kaczyńskiego. O przyznaniu nagrody poinformowali po czwartek organizatorzy Kongresu „Polska Wielki Projekt”.

Nagroda im. Lecha Kaczyńskiego – jak podają organizatorzy Kongresu – posiada honorować twórców zasłużonych gwoli kultury krajowej, niezależnej, rozwijającej się często wbrew ogólnym trendom jak i równiez decydującej na temat budowaniu społeczeństwa obywatelskiego.

Nagroda, w postaci rzeźby Teresy Murak, zostanie wręczona 12 czerwca w Arkadach Kubickiego w trakcie Kongresu „Polska Wielki Projekt”.

Lech Majewski ma 58 lat. Studiował na Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie a takze na Wydziale Reżyserii Państwowej Wyższej Szkoły Filmowej, Telewizyjnej i Teatralnej w Łodzi. Debiutem fabularnym Majewskiego był film „Rycerz” z 1980 r. Sluzace do najbardziej wspanialych filmów reżysera należą „Wojaczek” (1999), „Angelus” (2001), „Ogród rozkoszy ziemskich” (2003) i „Młyn jak i równiez krzyż” (2010). Od początku kariery dużo podróżuje a mianowicie kręci sceny filmowe i reżyseruje przedstawienia m. in. po Wielkiej Brytanii, Niemczech i Stanach Zjednoczonych.

Poza reżyserią filmową i teatralną zajmuje się też literaturą, poezją, a także malarstwem. Wydał kilka tomików wierszy, m. in. „Baśnie z tysiąca nocy jak i równiez jednego miasta”, „Poszukiwanie raju” oraz pare powieści m. in. „Szczury Manhattanu”, „Pielgrzymka do Grobu Brigitte Bardot cudownej”. Jego powieść „Kasztanaja” stała się podstawą scenariusza filmu pt. „Lot świerkowej gęsi”.

Reżyseruje także spektakle operowe (w 1993 r. wyreżyserował polską prapremierę „Króla Ubu” Krzysztofa Pendereckiego po Teatrze Duzym w Łodzi). Jest też producentem jak i równiez scenarzystą filmu „Basquit – taniec ze śmiercią”.

Nagroda im. Lecha Kaczyńskiego udzielona została na raz 1-wszy w 2011 r. Otrzymał ją kompozytor Wojciech Kilar.

Honorowy patronat nad nagrodą objęła Jadwiga Kaczyńska, natomiast w skład kapituły wchodzą: Andrzej Gwiazda, Wojciech Kilar, Janusz Krasiński, Zdzisław Krasnodębski, Zuzanna Kurtyka, Bogusław Nizieński, Jan Olszewski i Joanna Wnuk-Nazarowa, sekretarzem kapituły jest Maryna Miklaszewska. (PAP)

dsr/ gma/