Kraków: Waglewski i Przybysz w festiwalu „Bluesroads”

Category: odmienne
Author:
27 lipca, 2020

*Gitarzysta Wojciech Waglewski i piosenkarka Natalia Przybysz będą gwiazdami 4. Studenckiego Festiwalu Muzyki Bluesowej „Bluesroads”. Tegoroczna biba rozpocznie się w środę i potrwa do niedzieli. *

Podczas festiwalu odbędzie się zbiórka pieniędzy na leczenie chorego jazzmana Jarka Śmietany, który patronował każdej edycji krakowskiego przedsięwzięcia.

„Festiwal +Bluesroads+ jest wylacznym studenckim festiwalem bluesowym w świecie” – zapewnił PAP pomysłodawca imprezy Bartosz Stawiarz.

Wydarzenie zainauguruje tzw. Akademia Bluesa w Wyższej Uczelni Europejskiej dywanom. Tischnera. Partycypanci wieczoru posłuchają opowieści o historii bluesa i poznają kulturę Afroamerykanów; obejrzą także fotorelacje z podróży sluzace do Afryki, Luizjany i Karoliny Południowej.

Również w środę, ale dzieki Placu Szczepańskim, odbędzie się wernisaż wystawy „Chodząc ścieżkami bluesa: dawni niewolnicy (1937-1938)”. Na ekspozycji znajdą się zdjęcia pochodzące z kolekcji Biblioteki Kongresu Stanów Zjednoczonych. Wernisaż uświetni koncert bluesowego duetu Michała Kuszczyckiego & Tommaso Corvo.

Waglewski, przy towarzystwie harmonijkarza Bartosza Łęczyckiego, zagra po piątek przy Klubie Studenckim Żaczek. Owego samego wieczoru i w tym samym rejonie wystąpi metrów. in. duet złożony z amerykańskiego pianisty i kompozytora Stana Breckenridge’a oraz młodej radomskiej piosenkarki i skrzypaczki Klaudii Kowalik. Breckenridge na co dzień pracuje jako wykładowca akademicki. Ukończył muzykologię na Uniwersytecie w Claremont w Kalifornii. Obecnie przebywa w Polsce na stypendium Fulbrighta i wykłada w Zakładzie Studiów Amerykanistycznych na Uniwersytecie Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie. Jest autorem anglojęzycznych podręczników do muzy. Wydał też kilka płyt.

W systemie festiwalu znalazły się również warsztaty instrumentalno-wokalne prowadzone przez profesjonalnych muzyków. W Instytucie Psychologii UJ będzie można udoskonalić umiejętności śpiewu, a także gry na gitarze, harmonijce i perkusji. Natomiast w Klubie Żaczek odbędą się warsztaty taneczne prowadzone przez pracownik krakowskiego Szkola wyzsza Tańców Swingowych Swing and Sway.

Inną atrakcją, dzieki którą pomysłodawca zwrócił uwagę, będzie „bluesowy tramwaj”. Samochód ma kursować w czwartkowy wieczór, przez trzy godziny. Tramwaj, który wielokrotnie przemierzy trasę sposród Oleandrów po okolice Rynku Głównego, wypełnią grający, śpiewający i tańczący w rytm bluesa studenci.

Przegląd młodych polskich zespołów bluesowych zaplanowano na sobotni wieczór. Gwoli zwycięzców przewidziano nagrodę przy formie metrów. in. obslugi w nagraniu własnego albumu oraz strukturze trasy koncertowej. Ponadto laureaci zaprezentują swoją twórczość bardziej zlozonej publiczności w niedzielnym koncercie finałowym w Klubie Żaczek.

Podczas finału publiczność usłyszy też Natalię Przybysz, znaną m. in. z zespołu Sistars. Wokalistka zadedykuje występ znanej amerykańskiej piosenkarce oraz autorce tekstów, zmarłej po 1970 r. Janis Joplin. Oprócz Przybysz koncert da istniejąca od 2010 r. grupa bluesowo-rockowa Blue Band Blues.

„Bluesroads” organizują krakowscy studenci we współpracy sposród Fundacją Studentów i Absolwentów UJ „Bratniak”. Wstęp w festiwal wydaje sie byc bezpłatny. (PAP)

bko/ mrt/ jbr/