Jak reagować na wzrost oprocentowania karty kredytowej

Jak reagować na wzrost oprocentowania karty kredytowej
16 marca 2021
Category: Konto Bankowe

Czy nie byłoby miło, gdyby niskie stopy procentowe trwały wiecznie? Niestety powiedzenie „Wszystko, co dobre, musi się skończyć”, sprawdza się szczególnie w przypadku kart kredytowych.

Jedną z praktyk, z których słyną wydawcy kart kredytowych, jest nagły wzrost stóp procentowych. Oczywiście jednym z powodów, dla których wydaje się to tak nagłe, jest to, że większość wydawców kart kredytowych musi wysłać Ci powiadomienie z 15-dniowym wyprzedzeniem przed podwyższeniem stopy procentowej.

Poniższy wykres przedstawia różnicę między stopą główną a oprocentowaniem kart kredytowych od 2000 r. Do dziś.

Zrezygnuj z wyższej stawki

Gdy stopa procentowa wzrośnie, zazwyczaj będziesz mieć okres rezygnacji, który pozwoli Ci odrzucić zmianę stopy procentowej. Jeśli zrezygnujesz, Twoje konto zostanie zamknięte i będziesz mógł nadal spłacać saldo po niższej stopie procentowej. Po całkowitym spłaceniu salda nie będziesz mógł korzystać z karty, ponieważ konto zostało zamknięte.

W niektórych przypadkach możesz nie chcieć zamknąć konta karty kredytowej, ponieważ zaszkodzi to Twojemu kredytowi – na przykład gdy ma już saldo lub jest to Twoja najstarsza karta kredytowa. W takim przypadku możesz zrobić kilka innych rzeczy.

Negocjuj niższą stawkę

Zadzwoń do wystawcy i obniż go. Jeśli Twoje oprocentowanie wzrosło z powodu zaległości płatniczych lub zaległości z Twojej strony, możesz nie być w stanie uzyskać podwyższenia stopy procentowej, nawet jeśli była to inna finanso karta kredytowa. Z drugiej strony, jeśli zawsze płaciłeś na konto w terminie, a jedna wpadka skutkowała wzrostem oprocentowania, być może uda Ci się namówić wystawcę karty do obniżenia oprocentowania.

Spłacaj saldo Pronto

Spłać jak najwięcej salda, zanim podwyżka zacznie obowiązywać. Jeśli możesz obniżyć saldo, zanim nowa stopa procentowa zacznie obowiązywać, nie poczujesz tak bardzo ciężaru stopy. Być może będziesz musiał zmniejszyć wydatki w innych obszarach, aby przeznaczyć więcej pieniędzy na saldo karty kredytowej.

Przenieś na niższy arkusz stawek

Przenieś saldo na kartę kredytową o niższym oprocentowaniu. Przed przeniesieniem salda upewnij się, że masz wystarczająco dużo dostępnych środków, aby obsłużyć nowe saldo. Możesz także porównać opłatę za przelew salda z kosztem spłaty salda przy wyższej stopie procentowej. Opłata za przeniesienie salda może przekroczyć dodatkowe opłaty finansowe, które zapłacisz. W takim przypadku przeniesienie salda faktycznie by Cię kosztowało.

Zaakceptuj zmiany

Zachowaj kartę i spłacaj saldo po nowszym, wyższym oprocentowaniu. Chociaż może nie jest to najbardziej pożądane rozwiązanie, może być jedynym dostępnym. Gdy żadna z pozostałych opcji nie zadziała, będziesz musiał zapłacić saldo po wyższej stopie procentowej. W takim przypadku należy nadal spłacać saldo tak szybko, jak to możliwe, aby nie płacić wysokich opłat finansowych.

Dopóki będziesz dokonywać płatności na czas (na wszystkie swoje rachunki) i nie przekraczać limitu kredytu, wystawca karty kredytowej może obniżyć oprocentowanie po sześciu do dwunastu miesiącach. Nie bój się zadzwonić i poprosić o niższą stawkę, jeśli musisz.

We use cookies to provide you with the best possible experience. By continuing, we will assume that you agree to our cookie policy