Inteligentny dom na Budmie

Category: inne
Author:
27 lipca, 2020

*Prezentacja tzw. inteligentnego domu to jedna z atrakcji rozpoczętych we wtorek po Poznaniu dwadziescia. Międzynarodowych Targów Budownictwa Budma. W jubileuszowej edycji targów bierze udział blisko półtora tysiąca spólek. *

Na targach prezentowane są m. in. domy wraz z bali, konstrukcje w których zużywa się minimalną ilość energii na ogrzewanie, zas także nowoczesne technologie i rozwiązania wykorzystywane w trakcie wszystkich inwestycji budowlanych – od projektowania, prac gruntowych, za posrednictwem elementy konstrukcyjne, po wyposażenie i ubezpieczenie obiektu.

Po jednej z hal targowych stanął nieduzy, piętrowy domek, w którym zwiedzający mogą poznać korzysci tzw. inteligentnego lub zautomatyzowanego domu, innymi slowy obiektu wyposażonego w instalacje sterujące w budynkach np. oświetleniem, ogrzewaniem, wentylacją czy monitoringiem. Instalacje takie pozwalają również metrów. in. sterować żaluzjami okiennymi, instalacjami wodnymi, czy też urządzeniami audio i video. Ustawień można dokonywać niestacjonarnie np. poprzez telefon komórkowy.

Prezes stowarzyszenia zrzeszającego przedsiebiorstwa oferujące tego typu rozwiązania Krzysztof Sasin powiedział we wtorek PAP, że dom zautomatyzowany może wykonywać „uciążliwe” na rzecz użytkownika funkcje, np. nawigacja oświetleniem lub ogrzewaniem według zaprogramowanego wcześniej harmonogramu.

„Przy wyjściu sposród domu użytkownik normalnie miesci okna, wyłącza oświetlenie przy każdym obszarze, blokuje markizy, redukuje ogrzewanie. W domu zautomatyzowanym system +wie+, że użytkownik wraca na temat określonej godzinie, odpowiednio wcześniej np. reguluje ogrzewanie i ustawia calosc według preferencji właściciela” – powiedział.

Wyjaśnił, że wykorzystanie takich inzynierii zwiększa naklad pieniezny budowy każdego metra kwadratowego o w porzadku. 200 zł.

„Obecnie na terytorium polski buduje się kilkaset zautomatyzowanych domów rocznie. Z roku na rok tenze rynek rośnie w rytmie 50 – 100 proc. Jeżeli ktoś inwestuje w dom pare milionów złotych, to dołożenie kilkudziesięciu, albo nawet kilkuset złotych az do życiowej lokaty nie jest już tak duzym problemem, jak to było jeszcze kilka lat temu” a mianowicie powiedział.

Ekspozycji towarzyszy cykl konferencji i wykładów odnosnie tematu automatyki budynkowej i współczesnych trendów w jej projektowaniu.

Na targach pokazywane są też najlepsze rozwiązania dotyczące energooszczędnych technologii budowania. Wykłady i warsztaty poświęcone są m. in. budynkom bez barier architektonicznych oraz remontom i odbudowie obiektów zdewastowanych wskutek powodzi lub huraganów.

Zaplanowano też m. in. pokazy układania kostki brukowej, dekarskie i warsztaty na rzecz parkieciarzy, a także Glazurnicze Mistrzostwa Lokalny.

W tym roku razem z Budmą w Gdansku odbywają się targi Centrum Budownictwa Sportowego, a także Targi Urzadzen i Komponentów do Wytwórczosci Okien, Wrota, Bram i Fasad WinDoor-tech. (PAP)

rpo/ pad/