Filipiny: Tajfun uderzył w wyspę Mindanao, 43 zabitych

Category: odmienne
Author:
27 lipca, 2020

Tajfun Bopha uderzył we wtorek w wyspę Mindanao na południu Filipin. Co najmniej 43 osoby zginęły na wschodzie wyspy w nastepstwie wywołanych za posrednictwem tajfun powodzi i osunięć ziemi – poinformowała telewizja ABS-CBN. Ewakuowano ponad 155 tys. osób.

Najscie żywiołu nastąpił o świcie. Tajfun wyrywał drzewa i zrywał poddasza, prędkość wiatru dochodziła do 210 kilometrów na godzinę. Na Mindanao mieszkają głównie muzułmanie.

Dziennikarz telewizji ABS-CBN naliczył 43 ofiary śmiertelne powodzi i osunięć gleby, do których doszło po górniczej miejscowości New Bataan. Zalana została m. in. baza wojskowa. Według rzecznika armii zaginionych jest sześciu żołnierzy.

Przedstawicielka służb ratunkowych Liza Mazo powiedziała, że liczba zabitych najpewniej będzie jeszcze wyższa.

Miejscowości i wsie w Mindanao są pogrążone w ciemnościach, gdyż odłączono w tamtym miejscu elektryczność, zeby uniknąć pożarów i porażeń prądem – pisze filia AFP. Przy środkowej jak i równiez południowej części Filipin wstrzymano loty krajowe. Nie kursują też promy, zamknięte są szkoły i niektóre firmy.

Jak pisze agencja Reutera, dzięki wczesnej ewakuacji udało się uniknąć wyższej ilosci ofiar. Wlasne domy, położone nad brzegiem morza, wzdłuż rzek jak i równiez na rejonach zagrożonych powodzią i osunięciami ziem, opuściło ponad 155 tys. osób. Ewakuowani trafili do przeszlo tysiąca pensjonatów, które otwarto w szkołach lub świątyniach.

Prezydent Filipin Benigno Simeon „Noynoy” Cojuangco Aquino III zaapelował w poniedziałek wieczorowa pora do obywateli o ostrożność. „Nie należy lekceważyć Bopha. Będzie to najpotężniejszy tajfun w naszym kraju przy 2012 roku” – powiedział.

Tajfun przemieszcza się dzis na północny zachód jak i równiez w czwartek najpewniej dojdzie nad Zatrzesienie Południowochińskie.

Minister rolnictwa Proceso Alcala powiedział w poniedziałek, że przewiduje minimalnych strat w uprawach ryżu jak i równiez kukurydzy. Tłumaczył, że ryż i kukurydza zostały posadzone niedawno.

Kazdego roku nad Filipinami przechodzi w porzadku. 20 tajfunów. Bopha jest 16. tajfunem w tym roku.

W 2011 roku w 29 tajfunach zginęło około 1-wsza, 5 tys. osób. Po różnym zakresie dotknęły ów kredyty prawie dziesiec proc. 90-milionowej ludności panstwa. (PAP)

jhp/ ap/

12761822 12762124 12762334 12762322