Fed zaskoczył rynek

Category: waluty
Author:
27 lipca, 2020

Pod koniec wczorajszej sesji złoty znacznie się umocnił, szczególnie względem dolara. Przyczyną aprecjacji polskiej waluty była zaskakująca dla inwestorów decyzja amerykańskiego Komitetu Otwartego Rynku na temat obniżeniu stóp procentowych aż o 50 pb.

Wcześniej oczekiwano zmiany o 25 pb. W odpowiedzi na doniesienia zza oceanu wartość amerykańskiej waluty wyrażana w złotym spadła poniżej 2, 70 zł, osiągając historycznie najniższe poziomy. Kurs pary EUR/PLN również się obniżył i momentami wynosił 3, 7650 zł. Decyzja, która została podjęta przy Stanach Zjednoczonych przyczyniła się sluzace do ponownego wzrostu skłonności do ryzyka wśród inwestorów. Znów z większą chęcią zaczęli oni lokować swe środki w waluty rynków wschodzących.

Jednak zdaje się, że obecnie złoty jest tak mocny, że powinien nastąpić przystanek przy jego trendzie aprecjacyjnym, zwłaszcza, że w ciagu kilku ostatnich miesięcy na każdym dłuższym takim obrotu, następowała dość silna kolaudacja. Obecnie za dolara płaci się dwóch, 70 zł, natomiast za euro 3, 77 zł. W pozostalych godzinach oczekujemy stabilizacji kursu USD/PLN w zakresie 2, 69-2, 71, jakkolwiek EUR/PLN powinien pozostawać w przedziale 3, 7650-3, 78.

Podczas nowoczesnej sesji indeksy polskiego parkietu powinny podążać w ślad za amerykańskimi giełdami, które zanotowały wczoraj znaczne wzrosty.
Sposród kraju poznamy dane odnosnie tematu produkcji przemysłowej w sierpniu r/r oraz inflacji producenckiej (PPI) w ponizszym samym miesiącu. Oczekuje się, że koszta wzrosną o 1, 8% r/r tuz przy wzroście sposród lipca o 1, 5%. Jeśli zmiana okaże się mniejsza od momentu prognoz, będzie to kolejny argument sluzace do pozostawienia stóp procentowych na terytorium polski na obecnym poziomie, zas taka mozliwosc może troche osłabiać polską walutę. W dalszym ciągu jednak złoty powinien pozostawać przede wszystkim pod spodem wpływem wydarzeń z zagranicy.

We wtorek wieczorowa pora została podjęta długo spodziewana przez inwestorów na świecie decyzja o zmianie stóp procentowych w Stanach Zjednoczonych. Obniżenie kosztu pieniądza aż o 50 pb. zaskoczyło rynek, gdyż większość oczekiwała cięcia o 25 pb. Naprawde zdecydowane posunięcie zostało dokonane by uniemozliwic ewentualnej recesji, która grozi amerykańskiej gospodarce. Bank kierowniczy wyszedł wraz z założenia, że lepiej chuchać na zimne i interweniować zanim recesja rozwinie się na dobre.

Mamy tu aczkolwiek do czynienia wraz z pewną niekonsekwencją FED-u. Nadal niedawno w swym wystąpieniu prezes tej instytucji Ben Bernanke mówił, że nie ma zamiaru ratować inwestorów, którzy podjęli złe decyzje lokując swe środki w odwazne aktywa. Teraz poprzez obniżenie stóp wyciąga ku nim pomocną dłoń. Takie rozwiązanie może sprawić, że pozostaly raz zdecydują się te banki zaryzykować, co zmusi FED do pozostalych interwencji. Faktycznie znaczne obnizenie kosztu pieniądza rodzi również dużą presję inflacyjną.

Wprawdzie ostatnie dane o dynamice cen producenckich są dość optymistyczne, jednakze w dalekiej perspektywie mogą one dość znacznie wzrosnąć. Zwłaszcza, że obniżka stóp przyniosła nastepne rekordy wartosci ropy, które od dłuższego czasu utrzymują się w bardzo wysokich poziomach. Presję inflacyjną będzie również potęgować wciąż rosnąca wartość zbóż.
O ile jednak amerykański bank kierowniczy postąpił odmiennie, zostawiając koszt pieniądza wyjawszy zmian, bardzo możliwy stałby się kryzys sektora finansowego w tym panstwie.

Wydaje się, że posunięcie FED-u było tak smiale, aby przy kolejnych miesiącach nie powstała już konieczność kolejnych obniżek stóp.
Wczorajsza postanowienie znacznie wsparła rynki kapitałowe. Amerykański Dow Jones zakończył wtorkowe notowania na wiecej niz 2, 5% wzrostach. O wiele zyskał dzisiaj również japoński Nikkei. Giełdzie w tym kraju sprzyjała również decyzja Agencji bankowej Japonii na temat pozostawieniu wydatku pieniądza w niniejszym kraju bez zmian.

Również dzisiaj zapoznamy kilka waznych danych makroekonomicznych. M. in. z Niemiec zostanie ogłoszona wielkość inflacji PPI po sierpniu. Szczególnie istotne mogą okazać się wieści wraz z Stanów Zjednoczonych o dynamice cen konsumenckich w pod koniec lata (CPI) i o liczbie wydanych pozwoleń na konstrukcji w tym danym miesiącu i liczbie rozpoczętych budów. Jeśli inflacja po USA okaże się niższa od oczekiwań, na dolarze może rozpocząć się kolejna fala deprecjacji.

Podczas wczorajszej sesji, po reakcji dzieki decyzję FED, euro umocniło się względem dolara, kurs EUR/USD osiągnął poziom 1, 3985 USD. Ruch ów nie był jednak bardzo silny, jak świadczy o tym, że po części takowa obniżka stóp była już zdyskontowana po poczynaniach inwestorów. Nie podjęta została próba ataku w 1, czterdziesci USD, który jest psychologiczną barierą. N rynku pojawiły się pogłoski, że europejskie banki glówne ustawiły zadania sprzedaży ó na poziomie jednej, 3990 USD, których wykonanie może skutecznie utrudnić dalsze wzrosty kursu EUR/USD. Obecnie za ó płaci się 1, 3970 USD. Przy kolejnych godzinach oczekujemy próby testowania stopnia 1, 40 a szkolenie tej pary walutowej może osiągnąć 1-wsza, 4045 USD.