Dyrektor NCBR wymienia projekty, w które zaangażowana wydaje sie rodzina Szumowskiego

Dyrektor NCBR wymienia projekty, w które zaangażowana wydaje sie rodzina Szumowskiego
Category: gospodarka
27 lipca, 2020

a mianowicie Działamy w sposób transparentny. Na stronie domowej NBCR można znaleźć wiadomosci o rozstrzygnięciu poszczególnych konkursów. To wiadomosci o wariantu konkursu, jego numerze, nazwach projektów B+R, ich wartości oraz na temat przyznanym na bazie rekomendacji ekspertów dofinansowaniu. Przejrzystość to przy NCBR wzorzec – zapewnił Wojciech Kamieniecki.

Dyrektor NCBR wymienił kazde projekty jak i równiez konkursy, po których brały udział spółki powiązane wraz z rodziną ministra zdrowia Łukasza Szumowskiego a mianowicie także ów, w których nie otrzymywały one dofinansowania.

– Jeśli mielibyśmy znowu wziąć zbytnio przykład spółkę OncoArendi Therapeutics, to łączna wartość przydzielonych – na podstawie oceny ekspertów – od 2012 roku kalendarzowego dofinansowań to ok. 161 mln złotych – wskazuje Wojciech Kamieniecki w rozmowie z WNP. pl.

Zobacz też: Wicepremier Emilewicz broni tarczy. „To wydaje sie byc długotrwałe koszty utrzymania miejsc pracy”

Nadal wymienił szczegółowo wszystkie plany, w które w tym czasie zaangażowała się wskazana spółka. W 2012 roku kalendarzowego przyznano do niej ok. jednej, 5 mln złotych w pojedynczy wzór, który realizowała jako konsorcjant instytutu PAN. Rok później również działała dla MEZCZYZNA jako konsorcjant (z prawami własności intelektualnej), lecz nie zaakceptowac przyznano jej ani złotówki.

W 2014 roku przyznano jej 18, 6 mln złotych na trzy projekty (dwa w charakterze konsorcjant), przy 2015 roku – 42, 1 mln złotych w dwa koncepty. W następnym roku trafiło do pani a 24, trzech mln złotych na jeden projekt, po 2017 roku kalendarzowego – 29, 5 mln złotych (jeden projekt), przy 2019 roku – 22, 3 mln złotych (jeden projekt) i w 2020 roku – 22, 2 mln złotych. W 2018 roku nie zaakceptowac przyznano do niej żadnego dofinansowania.

Ogladaj też: Respiratory od handlarza bronią. Łukasz Szumowski: „nie ma mowy o oszustwie”

a mianowicie Jeśli zaś chodzi na temat środki rozliczone w ramach wykonanych dotychczas przy projektach tej spółki zadań, jest to w porzadku. 84 mln złotych a mianowicie wyjaśnia Wojciech Kamieniecki.

Wymienił też kilkanascie konkursów, sluzace do których spółka OncoArendi Therapeutics przystąpiła, natomiast w których nie otrzymała dofinansowania. Idzie tutaj m. in. o konkurs „Szybkiej Ścieżki” rozstrzygnięty w pod koniec lata zeszłego roku kalendarzowego, gdzie spółka ta starała się o dofinansowanie przy kwocie w porzadku. 47 mln złotych.

Również w konkursie „Ścieżka na rzecz Mazowsza” z tego samego roku wiecej niz jeden z kilku zaproponowanych za posrednictwem nią projektów (każdy na 32 mln złotych) otrzymało ocenę negatywną.

– Kolejny raz zatem powtórzę: każdy wniosek jest oceniany niezależnie, wyłącznie na gruncie kryteriów oceny – podkreślił dyrektor NCBR.

Sprawdź: Wotum nieufności wobec Łukasza Szumowskiego. Sejm zdecydował o przyszłości ministra

Przy rozmowie z WNP. pl Wojciech Kamieniecki odniósł się też az do kwestii podnoszonej w mediach, że jednostki przygotowujące quizyturnieje, a następnie oceniające zgłoszenia, nie zawsze były osobami bezstronnymi.

– Przy przeszłości długo wystarczało krótkie oświadczenie eksperta, że a mianowicie oceniając podarowany projekt – nie popadnie w spór interesów. W tym momencie musi potwierdzić, że nie ma konfliktu interesów w przypadku kazdego wniosków po konkursie. W dodatku wie, że jego oświadczenie podlega rygorom Kodeksu karnego (odpowiednie paragrafy są enumeratywnie wyliczone) i przykrym sankcjom za mijanie się wraz z prawdą a mianowicie wyjaśnił Kamieniecki.

Zapisz się dzieki nasz szczególny newsletter o koronawirusie.

Masz newsa, zdjęcie badz filmik? Prześlij nam poprzez dziejesie. wp. pl

We use cookies to provide you with the best possible experience. By continuing, we will assume that you agree to our cookie policy