Dramat dzieki Haiti: Chaos, rozpacz, wściekłość

Category: odmienne
Author:
27 lipca, 2020

aktualizacja; 18: 14

*Tysiące jednostek rannych wkatastrofalnym trzęsieniu ziemi na Haitispędziło trzecią nocna pora pod gołym niebem w ulicach jak i równiez chodnikach przy oczekiwaniu na ratunek. Wielu z tychze ludzi cierpi z powodu rozleglego bólu, natomiast ich rozpacz zamienia się we wściekłość – relacjonuje agencja Reutera z haitańskiej stolicy Port-au-Prince. *

_ fot: PAP/EPA/LOGAN ABASSI fot: PAP/EPA[ ( http://static1./i/glass.gif align=absmiddle ) ] dostrzez całą galerię(http://galerie./haiti;czeka;na;pomoc,galeria,3280,0.html) Ponad czterdziestu osiem godzin od czasu kataklizmu jednostki błagają o jedzenie jak i równiez wodę, zas także wsparcie w przeszukiwaniu pod gruzami zasypanych członków rodzin. _ – Spędziliśmy tutaj 4 dni i trzy wieczory, ale nic dla nas nie zrobiono. Nie zaakceptowac padło chociazby słowo pokrzepienia od prezydenta _ – mówi Pierre Jackson, zajmujący się swoją matką jak i równiez siostrą, która ma połamane nogi. Ratownicy medyczni ostrzegają, że z powodu braku podstawowego sprzętu medycznego wielu rannych, w tym ludzie ze złamaniami i dużymi stratami krwi, umrze, jeśli nie uda się udzielić im pierwszej pomocy w najbliższych godzinach. _ _ a mianowicie Następne 24
godziny będą kluczowe _ a mianowicie ocenia doświadczony ratownik Paul Cormier sposród amerykańskiej Straży Przybrzeżnej.

Jednocześnie napływają wiadomosci o ludziach uratowanych spod gruzów. a mianowicie _ Przeżyłem 50 godzin wewnątrz, 50 godzin! _ – wołał 47-letni Amerykanin Richard Santos, którego francuscy ratownicy wydostali z gruzów hotelu Montana w Port-au-Prince.

Na jego oczach inni ratownicy, teraz amerykańscy, uratowali Francuzkę. – _ Jakby trzeba było dowodu, że ta dama naprawdę jest Francuzką, poprosiła nas o lampkę wina. Ale nie zaakceptowac mogliśmy jej dać _ – mówi Rebecca Gustafson z Amerykańskiej Agencji ds. Rozwoju Międzynarodowego (USAID).

Sposród ruin hostelu, gdzie pracują ekipy z USA, Francji, Chile i Wenezueli, a każdej przypada inny rynek, udało się wydostać dotychczasco najmniej 14 ocalonych. Spod gruzów ratownicy wydostali też pięć ofiar śmiertelnych.

Zdesperowani Haitańczycy przy niektórych częściach miasta zablokowali ulice ciałami ofiar wtorkowego trzęsienia. – _ Zwłoki są wywożone ciężarówkami do Szpitala Ogólnego w Port-au-Prince, a przy jego kostnicy złożono dotąd 1500 ciał _- szacuje dyrektor szpitala Guy LaRoche.

Prezydent Haiti Rene Preval powiedział, że w masowym grobie pochowano dotąd szóstej tys. ofiar. Haitański Marksistowski Krzyż alarmuje, że skończyły się zapasy worków az do chowania zwłok. Według tejze organizacji trzęsienie pochłonęło między 45 tys. a piecdziesiat tys. ofiar. Trzy miliony mogły ucierpieć w odrebny sposób: odnieść obrażenia albo zostać bez dachu morzem głową. Haiti liczy w porzadku. 10 milionów mieszkańców.

_ – Różne źródła szacują liczbę zabitych na od momentu 50 az do 100 tys. _ – oświadczył Jon Andrus z PAHO, amerykańskiego ramienia Światowej Organizacji Stanu zdrowia, która zebrała i porównała dane z różnych źródeł.

Z kolei przedstawiciel organizacji Medycy bez Barier Stefano Zannini oświadczył, że tysiące kontuzjowanych nadal czekają na operacje chirurgiczne. _ Tysiące osób pilnie wymaga interwencji chirurgicznej i lekarstw _ a mianowicie mówił.

Główny szpital przy Port-au-Prince wydaje sie sparaliżowany. Doktorzy nie mogą zbadać tysięcy ludzi, którzy tłoczą się w korytarzach – szef szpitala tłumaczy, że nie zaakceptowac może nawet policzyć, ilu rannych zgłosiło się do szpitala od czasu wtorku; nie zaakceptowac można się nimi zająć z powodu niedostatku wody pitnej, elektryczności, benzyny do karetek, strzykawek badz noszy, nie zaakceptowac wspominając na temat lekarstwach i żywności na rzecz pacjentów.

Aczkolwiek najpilniejszą potrzebą jest pochowanie blisko dwa tys. ciał, które leżą w szpitalnej kostnicy, na korytarzach jak i równiez dziedzińcu szpitala.

*Pomoc z całego świata. Obcokrajowcy wracają sluzace do domów *

*W akcji ratunkowej uczestniczy trzydziestu państw. Dziś rano na Haiti wylecieli także polscy*ratownicy.

Prezydent USA Barack Obama w rozmowie z prezydentem Haiti Rene Prevalem obiecał pomoc w odbudowie kraju.

_ – Prezydent Obama powiedział, że świat jest zdruzgotany stratami i cierpieniami w Haiti, jak i równiez obiecał pełne wsparcie ze strony narodu amerykańskiego _ – głosi oświadczenie Białego Domu.

Prezydent Preval _ powiedział, że potrzeby są ogromne, że pomoc napływa obecnie do ludności Haiti i odnotował wsparcie ze strony Ameryki i immych krajów obszaru i całego świata _ – poinformował Biały Dom.

Z wyspy ewakuowani są cudzoziemcy. Wiecej niz jeden samoloty z Martyniki jak i równiez Gwadelupy sposród blisko 150 osobami, głównie Francuzami, ocalonymi z trzęsienia wylądowały przy Paryżu a mianowicie poinformowały miejscowe media.

Po pierwszej grupie ocalonych były w większości osoby z francuskim obywatelstwem, ale także Haitańczycy i osoby odmiennych narodowości.

Wylacznie nieliczni wraz z ocalonych, przy większości strudzonych i pogrążonych w szoku, zgodzili się zamienić kilka słów sposród dziennikarzami. _ – Dziękuję Bogu, poniewaz wciąż wciaz żyję, jednak opłakuję tych, którzy w tym miejscu ciągle są, bo wiem, jak wydaje sie byc im ciężko _ – ze łzami w slepiach mówił firm AFP w lotnisku Orly jeden sposród ocalonych Jerome Wilfried.

_ – Ciała są zmiażdżone i chociazby jeśli wydaje sie tam ktoś z naszej rodziny, nie zaakceptowac wiemy owego, gdyż sylwetki są zniekształcone _ – mówiła prasie inna uratowana z haitańskiej tragedii Michele Marie, która pojechała w Haiti na wakacje. Teraz nie istnieje żadnej wieści o swoich rodzicach.
_ – Spałam wśród trupów, brodziłam we krwi _ a mianowicie opowiadała Michele.

Inna ocalona z kleski, młoda matka z niemowlęciem, mówiła szlochając: _ Jesteśmy już z rodziną, to najważniejsze. Teraz trzeba odnaleźć innych Francuzów, to istota _.

Jak podają publikatory, przed wtorkowym trzęsieniem ziemi na Haiti mieszkało około 1400 osób z francuskim obywatelstwem. Według najnowszych informacji, do tej pory potwierdzono śmierć sześciu obywateli Francji. Jak poinformował w piątek sekretarz stanu z MSZ Alain Joyandet, Francja boi się w tym momencie o zycie swoich 20-30 obywateli mieszkających w Port-au-Prince.

Zobacz jak dziewczyna uwolniona spod gruzów mówi o swych przeżyciach (CBS News Online, ang. ):

Kuba wpuszcza amerykańskie samoloty

Rząd Kuby zgodził się, aby wojskowe samoloty transportowe Stanów Zjednoczonych mogły korzystać wraz z jej lokalizacji powietrznej obok ewakuacji ofiar trzęsienia gleby na Haiti, co o wiele skróci termin lotu do Miami – poinformowały władze USA.

Jak powiedział rzecznik Białego Mieszkaniu Tommy Vietor, zawarte uklad zezwala startującym z bazy Guantanamo w Kubie maszynom na dalszy lot nad wyspą, którą musiały dotąd omijać. Przy ten sposób czas lotu do Miami będzie krótszy o 85 minut.

Amerykańskie ekipy ratownicze zabierają rannych z Haiti do Guantanamo na kurowanie, które wydaje sie też kontynuowane na Florydzie.

ZOBACZ TAKŻE:

  • Odnalazło się trzech Polaków dzieki Haiti
  • Utwór tragiczny na Haiti, centrum metropolii w gruzach
  • Większa wsparcie dla Haiti po interwencji premiera