Dolar australijski rośnie w siłę

Category: waluty
Author:
27 lipca, 2020

Lepsze wiadomosci z Chin, jakie napłynęły w weekend stały się jednym sposród argumentów przemawiających za ofertami walut z antypodów (AUD, NZD). Zbyt obiegła też rekomendacja agencji bankowej Morgan Stanley, sugerująca postep pary AUD/USD w okolice parytetu, innymi slowy 1, 00.

Nadwyżka przy chińskim gospodarki zagranicznym sięgnęła w kwietniu aż trzydziestu pieciu, 92 mld USD wzgledem 18, 45 mld USD w kwietniu. Eksport przyspieszył do 7 proc. r/r, ale już import spadł o 1, 6 proc. r/r. Sektor obiegła też rekomendacja banku Morgan Stanley. Argumentem nie jest chociażby możliwość odreagowania w dziedzinie surowców, a fakt, że australijskie papiery (nadal) posiadają notę AAA i są całkiem nieźle oprocentowane (z deklaracji RBA wynika, że stopa procentowa dość długo utrzyma się wokół dwa, 5 proc. ). W przypadku, kiedy dzieki globalnych rynkach widać modę na wyszukiwanie wysokich rentowności inwestycji, ów argument nie wydaje się być zły. Zwłaszcza, że do podobnych wniosków skłania analiza techniczna AUD/USD.

Wykres notowań AUD/USD był już kilka razy omawiany w ciagu ostatnich kliku dni. Niezmiennie powtarzaliśmy, że rynek posiada szanse w wyjście górą z dwumiesięcznego trójkąta, którego silną podstawą są okolice 0, 9200-0, 9230, natomiast górnym ograniczeniem spadkowa profil trendu na poziomie 0, 9340, która… została dzisiaj naruszona. Perspektywy dalszych zwyżek potwierdzają też dzienne wskaźniki. Kluczowe opory jednak dopiero poprzednio nami a mianowicie szczyty z maja to rejon 0, 9384-0, 9408 i dalej maksima z kwietnia 0, 9425-60. Tymczasem dolar australijski może zachowywać się lepiej w najbliższych dniach, niż nowozelandzki. Zwłaszcza, gdyby się okazało, że RBNZ aczkolwiek wstrzyma się z podwyżką stóp procentowych o 25 p. b. w najbliższą środę.

Odsunięcie w czasie zacieśnienia stóp procentowych w Nowej Zelandii mogłoby potwierdzić średnioterminowe wskazania, które to pojawiły się w końcu maja dzieki wykresie NZD/USD. Chodzi tu o naruszenie poziomu 0, 8515-40 jak i równiez późniejszy gest powrotny przy te rejony. W takiej sytuacji nadal w tym tygodniu należałoby spodziewać się pogłębienia minimum z 4 czerwca na 0, 8401.

Nastepnie na EUR/USD notowania pozostają w konsolidacji 1, 3620-72. Słabszy zestawienie nastrojów Sentix w lipcu (spadek az do 8, 5 pkt. wraz z 12, 12 pkt. ) tylko potwierdza słuszność działań podjętych po miniony czwartek przez Europejski Bank Centralny. Inwestorzy będą jednak zwracać uwagę na tek krok, czy Mario Draghi pójdzie szybko zbyt ciosem jak i równiez zdecyduje się na kolejne decyzje ws. luzowania strategii jeszcze przy wakacje. Jednakze ze słów, jakie padły w końcówce ubiegłego tygodnia ze słów członków ECB wynika predzej, że Pula będzie chciał dać sobie kilka miesięcy, aby ocenić sytuację i efekty zaimplementowanych działań (zresztą sam system T-LTRO ma przecież wystartować dopiero po wakacjach). Faktycznie może być to dowód za wzrostami EUR/USD po najbliższych dobach, a nie spadkami poniżej ubiegłotygodniowego minimalna wartosc na 1, 3502. Zmienić to mogłaby tylko gra pod dolara w kontekście zbliżającego się posiedzenia FED w przyszłym tygodniu (17-18 czerwca).

Informacje, które poznaliśmy w przeszly piątek nie były złe – widać, że sytuacja na amerykańskim rynku pracy nieustajaco się usprawnia, co powinno być _ zauważalne _ przez decydentów. Główne watpliwosc, na które nie ma jeszcze jasnej reakcji brzmi następująco – gdy rynek uwierzy w to, że FED może przy przyszłym roku aż trzykrotnie podnieść stopy procentowe?

Porównaj na wykresach spółki i indeksy