Defilada przy Teheranie – demonstracja siły militarnej Iranu

Category: rózne
Author:
27 lipca, 2020

Iran zaprezentował w piątek swe nowe rakiety podczas wielkiej defilady wojskowej w Teheranie zorganizowanej w rocznicę wybuchu wojny z Irakiem (1980-88). Defilada odbyła się nazajutrz po rozpoczęciu w Zatoce Perskiej manewrów z udziałem marynarki USA.

Podczas gdy z udziałem marynarek NA JUKATAN, W. Brytanii, Japonii, Francji, Jemenu jak i równiez paru pozostalych krajów rozpoczęły się w czwartek przy Zatoce Perskiej wielkie manewry przeciwminowe, Teheran zademonstrował w piątek swoje nowe rakiety o zasięgu do dwa 300 kilometrów.

Przejechały ów kredyty przed mauzoleum założyciela Republiki Islamskiej, ajatollaha Chomeiniego, a defiladę przyjmował prezydent Mahmud Ahmadineżad.

Wśród rakiet wytwarzanych w Iranie, których prototypami były rakiety sprowadzane z ZSRR, a następnie z Rosji, przedstawiono rakietę rodzaju Szahab-3 na temat zasięgu do 2 300 km, zdolną przenosić ładunki wybuchowe o wadze od momentu 750 az do 1 000 kilogramów.

W defiladzie pokazano także rakietę typu Sedżdżil z dwoma silnikami dzieki paliwo stałe o większym zasięgu niż Szahab-3, ale irańskie srodowiska nie podały jej dokładnej charakterystyki.

Dowódca formacji wojskowej Strażnicy Rewolucji gen. Mohamad Ali Dżafari oznajmił w ubiegłą niedzielę, że Iran wdrożył produkcję własnego programu rakietowego Raad wyposażonego w radar średniego zasięgu.

Jakim sposobem twierdzą irańscy wojskowi, posiada on być obroną przed amerykańskimi samolotami, które latają nad Iranem na dużej wysokości.

W październik Teheran zapowiedział wykonanie manewrów lotnictwa w celu wypróbowania jego zdolności do defensywy irańskich instalacji nuklearnych.

Po piątkowej demonstracji siły militarnej Iranu wzięły udział także śmigłowce szturmowe i samoloty bezzałogowe. Islamska Republika Iranu, w stosunku do której ONZ zastosowała wkrótce na irańskiej rewolucji 1979 r. i rozpoczęciu przez Teheran wojny sposród Irakiem embargo na dostawy broni, rozwija od tego czasu własny przemysł zbrojeniowy oraz importuje broń wraz z Rosji.

Manewry przeciwminowe na wodach zatoki Perskiej, nazwane skrótem IMCMEX-12, są największym tego rodzaju przedsięwzięciem na Bezposrednim Wschodzie. Uczestniczy w nich bezpośrednio bądź w charakterze obserwatorów 30 krajów. Jak podkreślają ich architekcirealizatorzy, mają rys ściśle obronny.

Analitycy są zdania, że stanowią one wyraźne ostrzeżenie pod adresem Teheranu, który straszy często zamknięciem dostępu sluzace do tych wód w odpowiedzi na izraelskie zapowiedzi napadu na irańskie instalacje atomowe.

Od 20 września po ciągu tygodnia uczestniczące w nich okręty przeprowadzą ćwiczenia w wykrywaniu i niszczeniu min, przygotowując się do ewentualnego scenariusza, w którym jakiś nieprzyjacielski kraj badz grupa krajów mogłaby zaminować cieśninę Ormuz, czyli drogę wodną prowadzącą do Zatoki Perskiej.

Aktualne ćwiczenia a mianowicie pisał w piątek hiszpański dziennik „El Pais” a mianowicie nie są prowadzone bezpośrednio na wodach cieśniny, jednak ochrona tej 40-kilometrowej kosztowny wodnej jest głównym celem IMCMEX-12.

Każdego tygodnia przepływa tędy około pół dziesiatki statków. Są to po 60 proc. tankowce jak i równiez statki przewożące gaz. Po ubiegłym roku kalendarzowego, według danych Międzynarodowej Firm Energii, przez cieśninę Ormuz przewożono dziennie 17 milionów baryłek ropy, co stanowi 40 proc. produkcji krajów Zatoki Perskiej i piątą część ropy będącej tematem handlu światowego. (PAP)

ik/ mc/

12275316 12273364