Czechy: Władze próbują przekonać sluzace do tarczy antyrakietowej

Category: rózne
Author:
27 lipca, 2020

Czeskie władze rozpoczęły trudną kampanię mającą dzieki celu przekonanie do amerykańskiej tarczy antyrakietowej mieszkańców stref poligonu wojskowego Brdy. Posiada tam stanąć radar współdziałający z dziesieciu wyrzutniami rakiet w Polsce.

We wtorek wieczorem po gimnazjum przy 15-tysięcznych Rokycanach odbyło się spotkanie mieszkańców z przedstawicielami Ministerstwa Defensywy i MSZ.

Już tuz przy wejściu delegację powitał pewien z uczestników spotkania, który wypisał w kartonie hasło: „Czeski rząd dealerem amerykańskich firm zbrojeniowych”. „Dla Ameryki najważniejsze wydaje sie byc, by nie wszczynać wojen na ich własnym terytorium” – wyjaśnił rozemocjonowany Miloslav Czerny.

„Rozumiem wszystkie wątpliwości. Jesteśmy tu, żeby mówić i odpowiadać na pytania, ale zbytnio często prowadzona jest się nierówna wojna: pies z kulawa noga nie chce nas słuchać” – opowiadał Martin Bartak z resortu obrony. „My posługujemy się rzetelnymi argumentami, nasi wrogowie uciekają się do twierdzeń niepoprawnych, natomiast wręcz pelnej fikcji” – dodał.

„Dlaczego radar nie zaakceptowac będzie gdzieś dalej? Jestem młoda, chcę mieć dzieci” – argumentowała Karolina Huzincova ze Skorzic. W niedawnym referendum, które tam przeprowadzono, 164 głosujących – na 165 a mianowicie opowiedziało się przeciwko tarczy.

Jak relacjonuje agencja AFP, od pierwszych sekund spotykania w oczy rzucała się niechęć sala wobec amerykańskiego projektu. Argumenty strony rządowej często ginęły w szmerze dezaprobaty, nikt nie chciał słuchać wyjaśnień technicznych jak i równiez argumentów lekarza wojskowego, który przekonywał, że radar nie zaakceptowac będzie niezdrowy dla stanu zdrowia.

Z tłumu padały w stronę delegacji zarzuty o kłamstwa jak i równiez zdradę. Przeciwnicy tarczy na koniec spotkania ostentacyjnie opuścili salę gimnazjum.

Karolina Huzincova jakim sposobem większość pozostała nieprzekonana. „Wszystko szkodzi danemu zdrowiu – kuchenki mikrofalowe, telefony komórkowe. A radar będzie najgorszy” – tłumaczyła.

„Uczestniczyłem w wielu debatach, ale ta była najgorsza” – powiedział Viktor Dvorzak z czeskiego MSZ. „Nie chodzi o to, żeby zmieniać punkt widzenia, lecz dostarczyć rzetelnych informacji” – dodał.

Pod koniec marca Republika Czeska oficjalnie rozpoczęła negocjacje wraz z USA odnosnie tematu zbudowania na jej terenie współpracującego wraz z tarczą radaru. Rozmowy ów mają potrwać do końca roku.

Przy poniedziałek 38-osobowa ekipa amerykańskich ekspertów podjęła badania warunków hydrologicznych i geologicznych na poligonie po Brdy.

Według kwietniowego sondażu, 68 proc. Czechów wydaje sie byc przeciwnych umieszczeniu w ich kraju bazy radarowej. (PAP)

ksaj/ kar/

2431 arch.