Cameron: Zakaz lotów morzem Libią mozliwy do przeprowadzenia

Cameron: Zakaz lotów morzem Libią mozliwy do przeprowadzenia
Category: inne
Author:
27 lipca, 2020

Wymóg to wystarczająco szerokie poparcie dla tegoz pomysłu – uznał brytyjski premier David Cameron. Ogromna Brytania jak i równiez Francja zabiegają w naszej sprawie o poparcie Rady Bezpieczeństwa ONZ.

Szef brytyjskiego rządu zaznaczył, że na piątkowym szczycie unijnym w Brukseli w kwestii ustanowienia strefy zakazu lotów osiągnięto postęp. Potwierdził, że brytyjskie dowództwo wojskowe zastanawiało się morzem różnymi opcjami wobec Libii.

Jednocześnie Cameron oświadczył, że nie można zezwolić, by zelżała presja wywierana w reżim Muammara Kadafiego. Dyktatora Libii oskarżył o brutalne traktowanie obywateli własnego panstwie.

– _ Europa nie może dopuścić, by u jej barier powstała jątrząca się ranka w postaci państwa będącego międzynarodowym pariasem _. _ Jeśli demokratyczne aspiracje Libijczyków zostaną stłumione, to będzie to złym sygnałem _ – powiedział premier Wielkiej Brytanii.

Zapowiedział też wywarcie presji dzieki rządy państw, których obywatele walczą wedlug stronie reżimu w Libii jako najemnicy. Wartość libijskich aktywów zamrożonych w Po. Brytanii, Cameron ocenił na 12 mld funtów.

Ogromna Brytania jak i równiez Francja (która uznała libijską Radę Narodową w Bengazi) zabiegają na temat to, by zapobiec bombardowaniom ludności cywilnej przez lotnictwo Kadafiego, jednak niektóre kraje obawiają się, że może to oznaczać wzięcie dzieki siebie trudnych do dotrzymania długofalowych zobowiązań militarnych.

Także Waszyngton nie wydaje sie byc entuzjastą powtykania strefy zakazu lotów ze względu w swoje zobowiązania w Afganistanie. Z kolei Chiny i Rosja zapowiedziały już, że są przeciwne angażowaniu się przy konflikt po Libii, który uznają za sprawę wewnętrzną tego panstwie. UE nie zaakceptowac zajęła jednolitego stanowiska. Niemcy i Włochy wyraziły zastrzeżenia.

Liga Arabska wzywa ONZ: Powinno sie działać!

Ustanowienie tereny zakazu lotów wymagałoby rezolucji Rady Bezpieczeństwa ONZ. Ambasador Rosji obok ONZ Witalij Czurkin zaznaczył w poniedziałek, że sporo kwestii w sprawie ustanowienia tereny zakazu lotów nad Libią wciąż pozostanie bez odpowiedzi.

Z kolei przedstawiciel Francji Gerard Araud wyraził nadzieję, że przed końcem tygodnia zostanie wypracowana odpowiednia rezolucja. Dodał, że pośpiech jest okreslony, bo siły wierne Kadafiemu posuwają się naprzód. Wyraził też pewny żal, że niektórzy członkowie Rady Bezpieczeństwa ONZ nie czują konieczności pośpiechu.

Jakkolwiek rzecznik Davida Camerona powiedział dziennikarzom, że na obecnym spotkaniu Rady Bezpieczeństwa ONZ nie zapadną decyzje w sprawie działań w stosunku do Libii. Spotkanie ma według niego koloryt orientacyjny, dzieki którym rejon zakazu lotów, zamrożenie aktywów libijskich jak i równiez sankcje w stosunku do krajów, których obywatele walczą po stronie Kadafiego, to tematy rozmów.

Za wprowadzeniem strefy zakazu lotów opowiedziała się jak dotąd tylko Liga Arabska. Ewentualne ustanowienie strefy będzie też tematyka obrad ministrów spraw obcych grupy G8, obradującej w poniedziałek jak i równiez wtorek w Paryżu.