Białystok: Możliwe kolejne sankcje dla przedsiebiorstw odpowiedzialnych zbytnio wywóz śmieci

Białystok: Możliwe kolejne sankcje dla przedsiebiorstw odpowiedzialnych zbytnio wywóz śmieci
Category: inne
Author:
27 lipca, 2020

Kolejne sankcje finansowe, natomiast także odstąpienie od umowy grozi kompaniom odpowiadającym za wywóz śmieci z Białegostoku – poinformowały we wtorek władze spółki „Lech”, odpowiedzialnej za wdrożenie nowego programu gospodarki odpadami w mieści.

W niektórych częściach miasta wciąż nie ma pojemników, firmy nie wywożą też odpadów sposród posesji a mianowicie powiedział na konferencji prasowej zastępca prezesa spółki Adam Kamiński.

Przy Białymstoku dostarczaniem pojemników jak i równiez wywozem śmieci z sześciu sektorów, dzieki które zostało podzielone miasto, zajmują się trzy firmy: Czyścioch obsługuje trzy sektory, Astwa a mianowicie dwa jak i równiez MPO – jeden. Przy miniony piątek, po zapowiedziach władz metropolie, odstąpiono od czasu umowy sposród Czyściochem dzieki wywóz śmieci z części miasta i podpisano umowę z tzw. wolnej ręki z MPO. Władze metropolie tłumaczyły wówczas, że nie zaakceptowac były usatysfakcjonowane z adaptacji umowy przez Czyściocha.

Kamiński zauważył, że mimo poprawy sytuacji przy niektórych sektorach i intensyfikacji działań za posrednictwem firmy, spółka „Lech” ciagle jest niezadowolona z wypełniania przez nie zaakceptowac zawartych umów. Chodzi o sektory obsługiwane przez firmy Czyścioch i Astwa; MPO ma jeszcze kilka dób na wywiązanie się z umowy.

Zatem władze spółki – jak zaznaczył Kamiński – wykorzystają wszelkie regulace w umowach i możliwości, żeby „doprowadzić do porządku w mieście”. Poinformował, że na podstawie zebranych materiałów dowodowych zostaną nałożone kary finansowe na te dwie przedsiebiorstwa.

Władze spółki „Lech” wzywają też firmę Czyścioch jak i równiez Astwę sluzace do „zaniechania rażących naruszeń zapisów umowy”. Chodzi o niedostarczanie przez owe firmy pojemników na odpady, pojemników jak i równiez worków dzieki szkło (w Białymstoku, każdy kto zadeklarował selektywną zbiórkę odpadów, zobowiązany jest oddzielać szkło od czasu reszty śmieci). Zaniedbania firm dotyczą też nieodpieranie odpadów komunalnych wedlug rozpisanym harmonogramem z nieruchomości.

„Takie wezwanie jest podstawą, żeby po ciągu najpredzej 24 dni, a najpóźniej 3 dni odstąpić od momentu umowy” a mianowicie powiedział Kamiński.

Spółka „Lech” otrzymuje na dzien po kilkaset zgłoszeń od mieszkańców, którzy nie mają pojemników dzieki śmieci, lub skarżą się na zalegające odpady; mieszkańcy alarmują też o tym, że śmieci nie ma gdzie wyrzucać, narzekają również na brak informacji na temat terminach katalogów odbioru. Od momentu 1 lipca spółka otrzymała 1, 5 tys. zgłoszeń.

Jak mówiły wcześniej spólki odpowiedzialne zbyt odbiór odpadów w mieście, problemem jest to, że przy bardzo krótkim czasie nalezy wymienić pojemniki. (PAP)

swi/ pad/ jbr/