Belgia: Złożono wzór ws. rozszerzenia prawa eutanazji na nieletnich

Category: inne
Author:
27 lipca, 2020

Belgijska frankofońska Partia Socjalistyczna (PS) złożyła we wtorek w parlamencie projekt przewidujący rozszerzenie prawa dotyczącego eutanazji na jednostki niepełnoletnie, a być może w przyszłości na chorych na Alzheimera. Obecne prawo pochodzą sprzed 10 czasów.

„Chodzi o to, by dostosować prawo faktycznie, by dobrze konfrontować się z dramatycznymi sytuacjami, ekstremalnie bolesnymi sprawami, wobec których nie możemy pozostać obojętni” – wyjaśnił szef PS Thierry Giet.

Projekt złożony przez socjalistycznego senatora Philippe’a Mahoux przewiduje m. in. umożliwienie stosowania prawa dotyczącego eutanazji w stosunku do osób niepełnoletnich, „jeśli są zdolne do świadomego decydowania, cierpią na nieuleczalną chorobę, a pierwotnego cierpień nie da się załagodzić”.

Obowiązujące obecnie upowaznienie, przyjęte w 2002 roku, jest wykorzystywane wyłącznie wobec osób, które ukończyły 18 lat. Aczkolwiek – jak wskazał Mahoux – doktorzy spotykają się z wieloma osobami młodszymi, które są chore w nieuleczalną chorobę i które są odpowiednie do decydowania o własnym losie, jak będzie musiał stwierdzić psychiatra dziecięcy.

Socjalistyczny senator oferuje również debatę „mającą w celu ustalenie, czy ostatnie osiągnięcie neurobiologii umożliwiają rozszerzenie prawa w osoby cierpiące na choroby degeneracyjne, jak choroba Alzheimera”.

Wnioskodawcy zastrzegają, że wszystkie okoliczności „muszą być zdefiniowane bardzo precyzyjnie, aby zagwarantować z 1 strony autonomię pacjentów, natomiast z drugiej – prawne bezpieczeństwo lekarzy”.

Debata odnosnie tematu zmian sadowych ma również dotyczyć kwestii lepszego przygotowywania lekarzy i personelu medycznego, a także procedury tzw. deklaracji antycypowanej; pacjent, którego stan zdrowia pozwala nadal na wyrażenie swej woli, może postawieni w takiej deklaracji wprost złożyć moral o eutanazję. Socjaliści chcą, by deklaracji nie trzeba było odnawiać jak pięć latek, ale zeby w przypadkowym momencie istniała możliwość jej modyfikacji albo odwołania.

Plan zachowa aktualne obwarowania: pacjent, który zgłasza wniosek o eutanazję, musi być madry do samostanowienia i świadomy; prośba musi być zgłoszona w sposób nieprzymuszony, przemyślana i podtrzymywana.

W 2011 roku zarejestrowano w Belgii 1133 przypadków eutanazji, co odpowiada 1-wsza proc. wszystkich zgonów; ów liczba bezustannie rośnie a mianowicie podała komitet zajmująca się przypadkami eutanazji w Belgii. (PAP)

ksaj/ kar/

12856791