Atak na pogrzebie w Iraku. 40 osób nie żyje

Atak na pogrzebie w Iraku. 40 osób nie żyje
Category: inne
Author:
27 lipca, 2020

*Piętnastu zabitych i przeszlo 40 rannych to saldo zamachu dokonanego w poniedziałek podczas pogrzebu przywódcy plemiennego w Bakubie, gdzie terrorysta samobójca wysadził się przy namiocie, w którym zgromadzili się żałobnicy – podały źródła szpitalne i policyjne. *

Wśród żałobników znajdowali się wysocy rangą członkowie sił zbrojnych. Przy fali czerwcowych zamachów bombowych na szyickich pielgrzymów jak i równiez w obszarach kultu zginęło ponad 130 osób. Wywołuje to trwogi, że Irak może pogrążyć się w przemocy na tle wyznaniowym, zwłaszcza że w łonie rządu o władzę walczą partie szyicki, sunnickie i kurdyjskie.

Do niedawnych ataków przyznało się irackie skrzydło Al-Kaidy, usiłując po ten sposób podsycić napięcie i podważyć skuteczność władzy rządu szyickiego premiera Nuriego al-Malikiego.

Również w poniedziałek w Bakubie zginął policjant, a 3 zostało rannych, kiedy nieznani uzbrojeni napastnicy zaatakowali miejsce kontrolny przy Um al-Nawa, 5 kilometrów na północny wschód od momentu miasta.

Przy zamachach bombowych w sobotę, w minionym dniu szyickich uroczystości religijnych w Bagdadzie, śmierć poniosło ponad 30 osób, nalezy zapytac o to co najmniej 80 osób został rannych. Obiektem serii ataków byli uczestnicy pielgrzymki do grobu siódmego z dwunastu szyickich imamów – Musy al-Kadima. Az do zamachów doszło pomimo wykorzystania przez władze nadzwyczajnych środków ostrożności. Psy i wojsko od wielu dni przeszukiwały dokładnie samochody i pieszych udających się ku meczetu. Przy trwających kilka dni procesjach z okazji rocznicy śmierci średniowiecznego imama wzięło udział około miliona pielgrzymów.

Przy minioną środę w linii zamachów terrorystycznych zginęły co najmniej 72 ludzie, a wiecej niz 250 zostało rannych. Pewien z tychze ataków przeprowadzono w dzielnicy Kazimija dzieki szyickich pielgrzymów, którzy zbierali się przed uroczystościami wraz z okazji rocznicy śmierci imama al-Kadima. Odpowiedzialność za zamachy wzięli w siebie terroryści z struktury Islamskie Państwo (ISI), czyli sunnickie ugrupowanie rebelianckie powiązane z Al-Kaidą.

Na początku czerwca 26 osób poniosło śmierć, podczas gdy zamachowiec samobójca zdetonował samochód pułapkę zanim siedzibą szyickiej instytucji religijnej w Bagdadzie. Do ataku przyznało się Islamskie Państwo w Iraku (ISI), czyli sunnickie ugrupowanie rebelianckie powiązane z Al-Kaidą. W maju według oficjalnych danych w zamachach zginęło 130 osób.