500 kandydatów wystawi krakowska PO po wyborach samorządowych

500 kandydatów wystawi krakowska PO po wyborach samorządowych
Category: inne
Author:
27 lipca, 2020

Platforma Obywatelska w Krakowie powołała sztab wyborczy. W zbliżających się wyborach samorządowych partia zamierza wystawić w porzadku. 500 kandydatów do porad dzielnic, Porady Miasta Krakowa i sejmiku wojewódzkiego a mianowicie poinformowali w poniedziałek działacze PO.

Przewodniczącym sztabu wyborczego został szef krakowskiej PO poseł Łukasz Gibała, a swoim zastępczynią posłanka Katarzyna Matusik-Lipiec. Grzegorz Stawowy będzie dbał o kampanię wyborczą aspiranta Platformy dzieki prezydenta Krakowa. Stawowy wydaje sie członkiem Wskazówki Miasta Krakowa.

Pod koniec września zostaną ogłoszone: plan jak i równiez strategia działania krakowskiego sztabu PO, zas za wiecej niz jeden tygodnie – listy kandydatów do Wskazówki Miasta Krakowa, które mają być zatwierdzone 4 października. Konwencja programowo-wyborcza krakowskiej WEDLUG odbędzie 9 października.

Aspirantem Platformy w prezydenta Krakowa jest aktualny wojewoda małopolski, w przeszłości burmistrz Niepołomic, Stanisław Kracik. Jego głównym rywalem wydaje sie byc kojarzony sposród lewicą, jednak bezpartyjny, obecny prezydent Krakowa prof. Jacek Majchrowski. Petentem PiS wydaje sie byc były minister w Kancelarii Prezydenta Lecha Kaczyńskiego Andrzej Duda.

Według sondaży wraz z końca sierpnia, którymi dysponuje PO, Majchrowski cieszy się poparciem ok. 40 proc. wyborców, Kracika popiera ok. 30 proc., a Dudę – w porzadku. 10 proc.

„Naszym zdaniem jest pewne, że jeśli dojdzie do drugiej tury, to zmierzy się po niej Stanisław Kracik z Jackiem Majchrowskim. Uważamy też, że druga tura wydaje sie byc prawie wiarygodna, bo nielatwo sobie wyobrazić, by któryś z kandydatów zdobył ponad 50 proc. w pierwszej” – podkreślił Gibała.

Jakim sposobem dodał, dzięki skutecznej konfrontacji wyborczej sztabowcy Kracika zamierzają nadrobić 10-proc. stratę do Majchrowskiego.

„Mamy 2, 5 tys. członków, którzy będą pracować w naszego kandydata, a Jacek Majchrowski nie istnieje za sobą takiej struktury partyjnej” a mianowicie zauważył Gibała. Dodał, że Kracikowi, który jest mniej rozpoznawalny wśród wyborców, będzie łatwiej pozyskać nowe głosy, niż Majchrowskiemu, który od lat ma ustabilizowaną pozycję.

Krakowska PO przedstawiła na poniedziałkowej konferencji prasowej wstępne założenia programu wyborczego dla Krakowa na najbliższe 10 latek, pod nazwą „Lepsze życie w korzystniejszym mieście”. Zakłada on metrów. in. pozyskanie przez miasto i zainwestowanie w swoim rozwój 12-17 mld zł. Politycy Platformy zapowiadają m. in. rozpoczęcie starań o finanse w budowę metra.

„Jacek Majchrowski nie jest złym prezydentem, bo zrobił dużo dobrego przy ciągu ostatnich 8 latek. Natomiast uważamy, że jedną z swoim słabości, natomiast naszą siłą jest to, że będziemy w stanie dużo efektywniej pozyskiwać środki z centralnych funduszy unijnych i budżetu centralnego” a mianowicie ocenił Gibała.

„My, jeśli przejmiemy władzę w Krakowie, jeśli uda nam się wypromować naszego wlasnego prezydenta, będziemy mieli dużo większą łatwość niż Jacek Majchrowski a mianowicie mówię klarownie – po pozyskiwaniu dużych inwestycji z budżetu kierowniczego, ze względu na silną naszą pozycję, jako członków partii rządzącej, w instytucja, w rządzie, u premiera czy marszałka Sejmu” a mianowicie wyjaśnił poseł PO. (PAP)

czo/ par/ gma/